Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ONKYO TX-SR307 brak tonów o wysokich częstotliwościach, zmiana w EQ nic nie daje

zdamian 10 Mar 2014 19:46 2181 4
  • #1 10 Mar 2014 19:46
    zdamian
    Poziom 8  

Witam, mam problem ze wzmacniaczem 5.1 ONKYO TX-SR307 mianowicie nie słychać wysokich częstotliwości ani w głośnikach frontowych przy dzwięku stereo, ani w surround, głośniki to ONKYO SKF-528. W equalizerze można ustawić od -6dB do +6dB takie częstotliwości: 63Hz, 250Hz, 1000Hz, 4000Hz, 16000Hz. Gdy ustawiam equalizer to zmiany dźwięku słychać przy 63Hz, 250Hz, 1000Hz i 4000Hz, a przy 16000Hz nie ma żadnej zmiany czy ustawie -6dB czy +6dB. Zresetowałem wzmacniacz, podłączyłem sam sopran 80W i nadal nie słychać żadnej zmiany w dźwięku gdy ustawiam 16000Hz, brak sopranu. Zmiany w pozostałych częstotliwościach są słyszalne. Jak sprawdzić co wymienić? Co i gdzie zmierzyć miernikiem? Jak ktoś wie to bym prosił o wskazówki. W załączniku dodałem schemat tego wzmacniacza i instrukcję po polsku.
    Dzięki

0 4
  • #3 11 Mar 2014 15:43
    zdamian
    Poziom 8  

Mój test dzisiejszy wyglądał tak:
    Ściągnąłem plik .wav "płyta testowa" ze strony http://elektronikjk.republika.pl/d11.html
    Odtworzyłem każdą częstotliwość oddzielnie z laptopa w programie Audacity, laptop mam podłączony do telewizora przez HDMI (ponieważ wzmacniacz nie odtwarza dżwięku z HDMI) a telewizor przez przewód optyczny do wzmacniacza na głośnikach ONKYO SKF-528 + subwofer. Wzmacniacz ustawiony na stereo.
    Equalizer ustawiony tak:
    63Hz +6dB, 250Hz 0dB, 1000Hz -6dB, 4000Hz -2dB, 16000Hz +6dB.
    Odcięcie głośników frontowych -Crossover- przy 150Hz.
    Zauważyłem, że niższe częstotliwości do 13000Hz włącznie słychać przy volume 30 (skala jest od 0-80) Głośniej nie brałem żeby głowa nie bolała.
    14000Hz już trochę słabiej słychać, a volume mogłem wziąść tylko do 56 (dźwięk czysty), bo przy 57 słychać tylko głośny szum - słuchając muzyki mogę przekroczyć 70 i nie słychać nic poza muzyką.
    15000Hz też słychać, a volume maksymalnie do 55, bo zaczyna się to co opisałem wyżej.
    16000Hz słychać słabo, volume maksymalnie mogłem wziąść do 52.
    17000Hz nie słychać wogóle, volume max bez szumów to 56.
    18000Hz słychać (lecz słabo - podejrzewam że to moja skala powoli się kończy), volume max do 59.
    19000Hz słychać słabo, volume max do 61.
    20000Hz słychać słabo i volume maksymalne gdzie jest czysto to 64, bo 65 to już głośny szum.

Następny test będzie na słuchawkach (potrzebuje przejściówki), z laptopa i z płyty z DVD.

Podłączyłem też telefon z radiem internetowym pod wejście portable i bez zmian, nadal brak czystego sopranu ale jest lepiej niż z radia naziemnego, gdzie prawie nie słychać sopranu. Gdy podłącze telefon z radiem internetowym w samochodzie to słyszę wszystkie dzwięki wysokie na małych głośnikach ze szrotu.

0
  • #4 17 Mar 2014 03:21
    zdamian
    Poziom 8  

Witam
    H3nry, na wyjściu słuchawkowym nie ma możliwości korekcji w equalizerze. Można ustawić tylko BASS i TREBLE, które miałem i mam na maximum a wysokich częstotliwości prawie nie słychać.
    Zrobiłem testy z innymi źródłami mierząc programem TrueRTA za pomocą mikrofonu AUDYSSEY dołączonego do wzmacniacza. Parę wyników przedstawiam poniżej, a wszystkie dodam jako załącznik, dwa foldery test nr.1 i test nr.2.

test mikrofonu - cisza:

ONKYO TX-SR307 brak tonów o wysokich częstotliwościach, zmiana w EQ nic nie daje

(nie mam pliku kalibracyjnego do tego mikrofonu)

test nr.1 z płyty testowej od 15000Hz - 20000, DVD-coaxial-onkyo volume 10, mikrofon w odległości 1m skierowany do głośnika:

ONKYO TX-SR307 brak tonów o wysokich częstotliwościach, zmiana w EQ nic nie daje ONKYO TX-SR307 brak tonów o wysokich częstotliwościach, zmiana w EQ nic nie daje ONKYO TX-SR307 brak tonów o wysokich częstotliwościach, zmiana w EQ nic nie daje ONKYO TX-SR307 brak tonów o wysokich częstotliwościach, zmiana w EQ nic nie daje ONKYO TX-SR307 brak tonów o wysokich częstotliwościach, zmiana w EQ nic nie daje ONKYO TX-SR307 brak tonów o wysokich częstotliwościach, zmiana w EQ nic nie daje

Co dziwne, jak podłączyłem dodatkowo kabel cinch z DVD pod TAPE i przetestowałem przez przypadek ponownie dźwięk cyfrowy zamiast analogowy to się coś zmieniło i częstotliwości 17KHz i 18KHz były bardziej słyszalne tak jak w teście nr.2. Jutro zrobię ponownie test nr.1.

Piszcie jak macie jakieś sugestie.

test nr.2 z płyty testowej od 15000Hz - 20000, DVD-cinch (bez coaxialnego)-onkyo volume 10, mikrofon w odległości 1m skierowany do głośnika:

ONKYO TX-SR307 brak tonów o wysokich częstotliwościach, zmiana w EQ nic nie daje ONKYO TX-SR307 brak tonów o wysokich częstotliwościach, zmiana w EQ nic nie daje ONKYO TX-SR307 brak tonów o wysokich częstotliwościach, zmiana w EQ nic nie daje ONKYO TX-SR307 brak tonów o wysokich częstotliwościach, zmiana w EQ nic nie daje ONKYO TX-SR307 brak tonów o wysokich częstotliwościach, zmiana w EQ nic nie daje ONKYO TX-SR307 brak tonów o wysokich częstotliwościach, zmiana w EQ nic nie daje

0
  • #5 18 Mar 2014 05:26
    zdamian
    Poziom 8  

Mogę powiedzieć że problem tymczasowo rozwiązałem.
    Pierwszy problem zniknął po ostatnich testach jak w dziwny sposób podbiły się
    wysokie częstotliwości 17KHz i 18KHz.
    Drugi problem to zestaw głośników w tym też ONKYO SKF-528, które nie radzą
    sobie zbyt dobrze z wysokimi częstotliwościami.
    Stwierdziłem to robiąc następne testy, w których porównałem wyniki
    wzmacniacza onkyo 5.1 ze wzmacniaczem stereofonicznym sony TA-FE300R.
    Wszystkie wyniki są w dwóch folderach w załączniku.

Poza tym mam jedno pytanie do kogoś z was kto ma taki wzmacniacz 5.1
    Czy powinna się grzać pokrywa w miejscu nad płytką z wejściami HDMI?

0