Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik nagrzewnicy powietrza olejowej MTM 17-33kw Piec

10 Mar 2014 19:56 2514 6
  • Poziom 9  
    Witam.
    Mam problem ze sterownikiem nagrzewnicy na olej przepracowany, opiszę z grubsza jego funkcję na podstawie zdjęcia płytki:
    -kostka T100 jest to czujnik przelania oleju w piecu
    -kostka T40 termostat bimetaliczny który po osiągnięciu 40*C zwiera styki i uruchamia nadmuch oraz daje możliwość włączenia pompki
    -kostka CVF termostat który wyłącza pompkę gdy piec się przegrzeje
    -zielona kostka (brązowy i niebieski przewód) zasilanie 230v
    -złącze białe na śrubokręt (brązowy i niebieski przewód) zasilanie dmuchawy
    -złącze białe na śrubokręt (czerwony i czarny przewód) zasilanie silnika pompki od oleju
    -OVERHEAT, OVERFLOW, WORK diody sygnalizujące
    -STOP i START microswitche do włączenia silnika pompki
    -obok kwadratu opisanego jako SPEED przylutowane są przewody do potencjometru który "powinien" sterować napięciem podawanym na silnik pompki.

Teraz przejdę do sedna sprawy, problemem jest właśnie to, że sterowanie potencjometrem nie zmienia napięcia podawanego na silnik cały czas jest 15.5 V niezależnie od położenia potencjometru (według serwisanta jest to napięcie jakie powinien dawać sterownik w maksymalnym położeniu potencjometru)
    Silnik to micromotors RH158.24.30
    Jeśli ktoś ma jakiś pomysł co może być nie tak proszę o odpowiedź i z góry dziękuję! ;)
  • Poziom 26  
    Witam . Sprawdź tranzystor zapewne mosfet może być zwarty.
  • Poziom 9  
    Dzięki za odpowiedź :-) Czyli mam wymienić na nowy? czy da się jakoś sprawdzić czy jest sprawny? ;-) Może jakieś inne sugestie co do usterki? (bo nie mam w swojej okolicy sklepu z elektroniką i muszę zamawiać przez internet elementy więc w razie czego się nie opłaca wszystkiego oddzielnie)
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    szymek721 napisał:
    Czyli mam wymienić na nowy? czy da się jakoś sprawdzić czy jest sprawny?

D asię sprawdzić - jak nie wiesz jak to zacznij od ustalenia co to za tranzystor (polowy czy bipolarny, polaryzacja).

szymek721 napisał:
    Może jakieś inne sugestie co do usterki?

Uszkodzony potencjometr - sprawdź omomierzem po wylutowaniu.
  • Poziom 9  
    Potencjometr wymienialem co prawda ten w piecu mial oznaczenie 300k a te na które wymieniałem 220kA i B200k (takie nowe miałem do dyspozycji) ale ta wymiana nic nie pomogła...

Małe sprostowanie, ponieważ doszło do pomyłki rocznika pieca jak dzwoniłem do serwisu i teraz się okazało, że napięcie podawane na silnik jest aktualnie minimalne, a po maksymalnym przekręceniu potencjometru powinno być ok 22.5V
  • Poziom 9  
    Witam po tak długim czasie, ale długo czekałem na części...
    Tranzystor wymieniony na nowy- brak poprawy, dodatkowo wymieniłem stabilizator napięcia- też to nic nie pomogło
    Mam pytanie, czy jeśli zmasuję przewody od potencjometru, to wtedy teoretycznie powinienem mieć maksymalne napięcie?
    Pozdrawiam ;)
  • Poziom 12  
    Masz jeszcze problem z tym piecem? Pytam, bo potrafię naprawiać takie płytki.