Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radziecki prostownik ZSRR - Prostownik, temperatura trafo, amperomierz ZSRR

HONDA1969 10 Mar 2014 20:12 5502 15
  • #1 10 Mar 2014 20:12
    HONDA1969
    Poziom 11  

Witam i proszę was bardzo o pomoc i wypowiedzi, jestem posiadaczem oto takiego cuda, wziąłem go od znajomego ponieważ mam zamiłowanie do radzieckiego sprzętu. Nie działał, rozebrałem go i zobaczyłem to co na zdjęciach :) te przewody które widzicie to jeszcze nic... Cała reszta od diod prostowniczych do amperomierza wszystko sfajczone. Wysypała się jedna dioda prostownicza, reszta jest OK. Obawiałem się wgl włączyć do do gniazdka, porozdzielałem kable tak by nie robiły zwarcia, te które się dało wymieniłem.Postawiłem to na mostku prostowniczym tylko do testu. Odpalam i HAh, działa, daje prąd i to nawet całkiem dobry, stabilne napięcia. Ale problem leży w tym że transformator się grzeje, intensywnie nabiera temperaury bez obciążenia i zwarcia... Da się go uratować? Konieczne będzie przewinięcie i czy mogę jakoś samemu wymienić te otuliny kabli, najlepiej na identyczne lub podobne?

Jak wiać na zdjęciach jest tam amperomierz i (chyba) niestety nie działa :( nie jestem pewien jak to dobrze sprawdzić? I czy mogę go ożywić lub czy jakiś naprawiacz da sobie radę z naprawą owego amperomierza? Martwię się bo jest jakby w miejscu otworów na śruby amperomierz jest zamknięty metodą topienia tworzywa...

Radziecki prostownik ZSRR - Prostownik, temperatura trafo, amperomierz ZSRR Radziecki prostownik ZSRR - Prostownik, temperatura trafo, amperomierz ZSRR Radziecki prostownik ZSRR - Prostownik, temperatura trafo, amperomierz ZSRR Radziecki prostownik ZSRR - Prostownik, temperatura trafo, amperomierz ZSRR Radziecki prostownik ZSRR - Prostownik, temperatura trafo, amperomierz ZSRR Radziecki prostownik ZSRR - Prostownik, temperatura trafo, amperomierz ZSRR Radziecki prostownik ZSRR - Prostownik, temperatura trafo, amperomierz ZSRR Radziecki prostownik ZSRR - Prostownik, temperatura trafo, amperomierz ZSRR Radziecki prostownik ZSRR - Prostownik, temperatura trafo, amperomierz ZSRR Radziecki prostownik ZSRR - Prostownik, temperatura trafo, amperomierz ZSRR

1 15
  • Pomocny post
    #2 10 Mar 2014 20:42
    Ronin64
    Poziom 35  

Jak wysoką temperaturę osiąga transformator? Być może urwane są przewody od bocznika i temu amperomierz nic nie wskazuje.

0
  • Pomocny post
    #3 10 Mar 2014 20:59
    zibq
    Poziom 27  

Jeśli grzeje się bez obciążenia, to ma zwarcie. Wygląda, że na wtórnym. Może pierwotne przetrwało? Bez rozbiórki się nie dowiesz.

0
  • Pomocny post
    #4 10 Mar 2014 21:13
    Zygaqra
    Poziom 34  

Wystarczy, że zerwiesz papier osłaniający uzwojenie transformatora a ujrzysz, jestem pewien, straszny stan uzwojenia wtórnego, które po kolorze w.w. papieru na pewno nieźle zostało przegrzane i dla spokoju i bezpieczeństwa musi być wymienione. Jeżeli się zdecydujesz na wymianę, nie zapomnij o liczeniu zwojów poszczególnych wyprowadzeń. Średnica drutu,tylko dla zasady, nie jest całkiem dowolna. No chyba, że oryginał jest aluminiowy(o zgrozo) to miedź może być nieco cieńsza.

0
  • #5 10 Mar 2014 22:06
    HONDA1969
    Poziom 11  

Na 100% jest to miedź i to dobra miedź. Niestety nigdy nie przewijałem trafo. Boję się że nie dam rady tego zrobić, zacznę skasztanie i potem nawet fachowiec tego nie ruszy, chyba łatwe to to nie jest? Tafo gdybym zostawił na jakieś 30min 1h myślę że by nabrało koloru czerwonego. Mam nadzieję że cały nie jest do przewiniecia. W razie co mogę liczyć na rady od was jak przewinać? Ojciec kiedyś mówił że to dantyjsko ciężkie do wykonywania. A odnośnie amperomierza to nie ma tam jako takiego bocznika, może gdzieś wewnątrz amperomierza :?

0
  • #6 11 Mar 2014 00:31
    zibq
    Poziom 27  

Przewijanie nie jest trudne, potrzeba trochę cierpliwości i staranności.
    Jak pisał kolega wyżej, trzeba zachować ilość zwojów oraz średnicę drutu.
    Jak będziesz odwijał licz i zapisuj ilość zwojów, rób dużo zdjęć jak są wyprowadzane odczepy to nie będziesz się później zastanawiał.
    Z wtórnym sobie poradzisz bez problemu bo nie ma dużej ilości zwojów.
    Chodzi o to aby nawijać równo w warstwach zwój przy zwoju, izolować warstwy jak w oryginale. Nie może być nawinięte jak motek wełny bo nie zmieści się w karkasie i nie złożysz rdzenia.
    Pierwotne ma więcej zwojów, czy trzeba przewijać poznasz po kolorze uzwojeń i stanie izolacji. Możesz je sprawdzić po odwinięciu wtórnego i złożeniu rdzenia. Włączone do prądu może się grzać nieznacznie po dłuższej pracy, ale tylko nieznacznie (powiedzmy po 30 min. czuć, że nie jest zimne).
    Rozważ oddanie trafo do specjalisty od przewijania.
    Amperomierzem bym się zajął później, być może jak masz zwarcie na wtórnym prąd zamyka się przez uzwojenie i nawet sprawny amperomierz nic nie pokaże. Może przetrwał.

0
  • #8 11 Mar 2014 11:14
    SPiotr
    Poziom 23  

Witam.

HONDA1969 napisał:
    Ale trafo daje dobry prąd i to nawet ładny

To znaczy smaczny i kolorowy ???
    Człowieku lekceważysz porady kolegów chcących Ci pomóc.
    Dla swojego dobra oddaj to do specjalisty albo zmień zabawkę.
    Pozdrawiam.

-1
  • #10 11 Mar 2014 13:45
    HONDA1969
    Poziom 11  

SPiotr Nic nie lekceważę, zibq napisał "Amperomierzem bym się zajął później, być może jak masz zwarcie na wtórnym prąd zamyka się przez uzwojenie i nawet sprawny amperomierz nic nie pokaże. Może przetrwał." więc mówię że prąd daje... Q1P jest ominięty nie mam takiego aby tam włożyć, ale myślę że jest ok. Mogę was prosić o jakas prostą instrukcje przewijania? Nie mogę znaleźć nic konkretnego:(

0
  • #11 11 Mar 2014 23:27
    SPiotr
    Poziom 23  

Witam.

HONDA1969 napisał:
    Mogę was prosić o jakas prostą instrukcje przewijania?

Dokładniej opisać niż kol.zibq już nie można.
    Należy przedtem rozebrać rdzeń (te blachy) aby dostać się do uzwojeń.
    Po obejrzeniu zdjęć można stwierdzić, że należy przewinąć cały transformator. Właściwie to już nie jest transformator tylko "grzałka". Gdy zaczniesz rozwijać cewkę to sam zobaczysz przegrzane przewody i spaloną na nich izolację.

0
  • #12 12 Mar 2014 05:17
    aksakal
    Specjalista - urządzenia lampowe

Dla sprawdzenia zdatności do użytku transformatora należy odłączyć wtórne uzwojenie transformatora od diody mostku. Dać napięcie na transformator i jeśli on zacznie nagrzewać się to w nim zwarcie .Jeśli transformator nie będzie nagrzewał się, to jest przebita jedna z diod mostku.Na przebity diod wskazuje obrażenie izolacji drutów którymi są zjednoczone diody.

1
  • #13 10 Sty 2016 20:25
    Rapid52
    Poziom 2  

Mam radziecki prostownik typu BY-71M w dobrym stanie nawet w tą zimę ładowałem akumulator. Mam tylko jeden problem, wystrzelił mi kondensator elektrolityczny i nie wiem jakie były jego parametry. Będę bardzo wdzięczny jeśli ktoś z Państwa by mi podał w przybliżeniu jego dane. Pozdrawiam .

0
  • #14 10 Sty 2016 22:38
    zibq
    Poziom 27  

Podłączasz się do tematu po dwóch latach.
    Pod jednym z linków wyżej jest schemat podobnego prostownika.
    Tam jest 50nF/400V - to kondensator przeciwzakłóceniowy, nie ma wpływu na pracę urządzenia.
    Jeśli chodzi Ci o inny kondensator to wysil się trochę i narysuj jak jest on umieszczony w układzie lub zamieść zdjęcie.

0
  • #15 14 Sty 2016 08:07
    aksakal
    Specjalista - urządzenia lampowe

Kolega, Rapid52! Przedstawiam schemat twojego prostownika ВУ-71М ( WU - 71M). Wskazany kondensator jest przeznaczony dla obrony od zakloczen, przenikających jak z sieci tak i z prostownika do sieci. Jego obecność w schemacie nie obowiązkowo, lecz koniecznie. Nominał ( pojemność ) kondensatora nie krytyczna, i może być w granicach 10n - 220n. Kondensator powinien być na napięcie nie mniej 400V ( lepiej 630V ) . Radziecki prostownik ZSRR - Prostownik, temperatura trafo, amperomierz ZSRR Radziecki prostownik ZSRR - Prostownik, temperatura trafo, amperomierz ZSRR Uprzedzam - na zdjęciu schematu błąd - napisy MIN - MAX należy zamienić miejscami. Na zdjęciu przedniej paneli błędu nie ma.

1
  • #16 18 Lut 2016 17:53
    Rapid52
    Poziom 2  

Bardzo dziękuję za podanie wartości kondensatora i schemat. Prostownik i tak dobrze ładuje ale lubię mieć wszystko w prządku.

0