Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Daewoo Espero 1.5-97r-benzyna/gaz - po 15min zapala się Awaria systemu wtrysku

lord_rum 10 Mar 2014 20:14 2022 15
 • #1
  lord_rum
  Level 10  
  Witam, postaram się opisać najdokładniej jak się da. Zacznę od początku. Dwa miesiące temu kupiłem ten samochód. Żadnych problemów do tej pory ( stan igła DOSŁOWNIE ;) ). Pierwszy raz tydzień temu zapaliła się lampka (jak w załączniku). Zatrzymałem się i zgasiłem silnik. Następnie po jakiś 3 min zapaliłem i dalej się świeciła. Przejechałem 500m i zgasła... Kilka dni później znów się zapaliła i zanim się zatrzymałem to zgasła. Był spokój przez dłuższy czas, aż 3 dni temu zaczęło się powtarzać to częściej. Regularnie - odpalam na benzynie (8 sek.) dodaje gazu by przełączył się tryb. Jadę do roboty i po 13 min zapala się ta przeklęta lampka. Oczywiście jeżdżę na LPG. Instalacja profesjonalna i gwarancja na 5 lat.

  W razie problemów udzielę innych informacji.
  Pozdrawiam
 • #2
  autoas
  Level 42  
  lord_rum wrote:
  W razie problemów udzielę innych informacji

  No podaj jaki kod błędu?
 • #3
  robokop
  VIP Meritorious for electroda.pl
  autoas wrote:

  No podaj jaki kod błędu?

  A po co i na co? Standardowo, emulacja sondy. Pozostaje jeździć dopóki nie ma innych anomalii.
 • #4
  lord_rum
  Level 10  
  Kod błędu podam jutro. Chciałbym usunąć problem bo mam złe doświadczenia tego typu. Zapalająca się usterka troszkę denerwuje oczy ;). Natomiast co do emulacji sondy. ehhm... Powiem tak. Jestem leszczem w te sprawy... Podpowiedzcie co, gdzie, jak, i w co ;)
 • #5
  lord_rum
  Level 10  
  Mam problem. Gdzie mogę znaleźć kostkę do sczytania błędów ?
 • #6
  Jezzman
  Level 21  
  Gniazdo diagnostyczne czyli gniazdo ALDL znajduje się w nogach pasażera, po prawej stronie w plastiku :)
 • #7
  lord_rum
  Level 10  
  Podaję numery błędów:

  12 i 32
 • #8
  Jezzman
  Level 21  
  Błąd nr 12 to taki choćby kod startowy ;d a błąd nr 32 to błąd zaworu recyrkulacji spalin czyli egr. Choć z tego co pamiętam to błąd 12 oznaczał jeszcze czujnik położenia wału korbowego ale takiego czujnika w espero z tego co pamiętam to nie ma ;)
 • #9
  lord_rum
  Level 10  
  Dobra panowie podsumowując. Jakaś diagnoza ? Może lekarstwo ? Bezpiecznie jest jeździć?

  Dodano po 37 [minuty]:

  Dobra poczytałem trochę. Teraz z korygujcie mnie jeśli bym pisał głupoty... Trzeba odkręcić ten wihajster i przeczyścić ( jeśli jest jeszcze w dobrym stanie ). Drugą sprawą jest czy trudno się go wyjmuje? Ile czasu zajmuje wyjęcie itd... Ostatnią sprawą jest czy warto się bawić w czyszczenie jak nowy kosztuje aż 30zł. LINK http://allegro.pl/daewoo-espero-1-5-16v-zawor-egr-recyrkulacji-i3969738474.html
 • #10
  Jezzman
  Level 21  
  Spróbuj odkręcić i wyczyścić ;) Z tego co pamiętam to on trzyma się na dwóch śrubach i jest łatwo dostępny ( przynajmniej w nexii ) w espero powinno być podobnie. Ten egr z linku nie jest nowy ale to już szczegóły :D Spójrz pod maskę i szukaj zaworu egr, i do dzieła.
 • #11
  karol5608
  Level 28  
  A ja bym spróbował wyłączyć gaz i jeździć ze 2 dni na próbę na benzynie. U mnie ten błąd generowała instalacja. Mam nexie 1.5 16V taki sam silnik jak w espero, i po wyrzuceniu gazu przestały się pojawić jakiekolwiek błędy.
 • #12
  robokop
  VIP Meritorious for electroda.pl
  EGR w tym silniku nie wygeneruje błędu. Z tej prostej przyczyny że to toporne podciśnieniowe ustrojstwo, bez żadnej kontroli zwrotnej położenia tłoczka. Można to bezkarnie zaślepić dla świętego spokoju.
 • #13
  karol5608
  Level 28  
  W tych silnikach podejrzewam, że większość EGR jest zaślepiona. Nie mniej jednak źle ustawiona instalacja gazowa jest w stanie wywołać ten błąd. Sterownik silnika na podstawie danych z sondy lambda i map sensora weryfikuje działanie EGR-a.
 • #14
  robokop
  VIP Meritorious for electroda.pl
  karol5608 wrote:
  W tych silnikach podejrzewam, że większość EGR jest zaślepiona. Nie mniej jednak źle ustawiona instalacja gazowa jest w stanie wywołać ten błąd. Sterownik silnika na podstawie danych z sondy lambda i map sensora weryfikuje działanie EGR-a.

  Nie do końca. A raczej wcale nie. Sonda tam jest jenoprzewodowa - czyli jak wiadomo czasem działa, czasem nie - chodzi o try "praca w pętli zamkniętej", "praca w pętli otwartej. Sterownik silnika ignoruje ją w warunkach nieustalonych - np. zimny silnik, a zaczyna badać napięcie na niej w momenice kiedy uzna że rozgrzała się wystarczająco. Przy zasilaniu samochodu gazem 1 generacji pojawiają się głupoty sonda melduje sterownikowi zupełnie coś ninnego, niż ma on u siebie jako wartości wymagane - co jest zupełnie normalne, jako że niestety sprzężenie zwrotne w postaci czujnika EOS w żaden sposób nie bierze udziału w regulowaniu ilości gazu w mieszance paliwowo/powietrznej. I stąd te cyrki - sterownik nabiera odejrzeń że to EGR się nie domknął i stąd ilośc tlenu w spalinach jest inna niż w/g niego być powinna. Radą na to może być albo założenie emulatora sondy, albo jak w Oplach z Multekiem zasymulowanie jej awarii, poprzez zwarcie do masy.
 • #15
  karol5608
  Level 28  
  Skoro autor pisze, że instalacja profesjonalna i to na gwarancji to nie dopuszczam myśli że emulatora tam nie ma. A emulacja masą zapali lampkę po nagrzaniu silnika, sonda uszkodzona. Niech pojeździ na benzynie i zobaczy co się będzie działo. I jaka dokładnie jest tam instalacja?
 • #16
  ZeeWolf
  Level 28  
  Takie samo auto, takie same objawy. U mnie winna była rozwalona sonda lambda (dosłownie, zrobiła się z niej grzechotka ;)). Po wymianie na nową jeszcze ani razu nie zaświecił CE. Z drugiej strony - jeździłem z tą przypadłością niemal 3 lata i nic złego się nie działo.