Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

podłączenie siłownika od centralnego zamka do sterownika C.O

10 Mar 2014 20:34 1656 10
  • Poziom 16  
    Mam zamiar kupić sobie na allegro siłownik do centralnego zamka. Chcę zamontować klapkę przy nawiewie do pieca C.O którą będzie zamykał siłownik, gdy wentylator się wyłączy, i otwierał, gdy się załączy wentylator. Mam problem jak to podłączyć, a chciałbym się wpiąć w kable zasilające wentylator, tylko, że wentylator jest na prąd zmienny 230V a siłownik na 12V i prąd stały. Z góry dziękuję za wszystkie sugestie.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Przekaźnik i zasilacz 12V o odpowiedniej wydajności prądowej powinien załatwić sprawę.
  • Poziom 16  
    Jaki przekaźnik powinienem kupić. Na 230V żeby połączyć pomiędzy zasilaniem a zasilaczem? czy na 12V pomiędzy wyjściem zasilacza, a siłownikiem?
    Na pewno tylko tyle wystarczy, bo siłownik chyba musi mieć zmienianą biegunowość, aby mógł raz się wysuwać, a raz chować?
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Pomocny post
    Specjalista - urządzenia lampowe
    Sam zasilacz nie starczy bo siłownik od zamka nie wyłacza sie po osiągnięcu pozycji końcowej, więc masz 3 rozwiązania:
    - sterować impulsami o ograniczonym czasie
    - dodać krańcówki
    - mierzyć prąd pobierany i gdy siłownik osiągnie kraniec skoku (prad wzrośnie) wyłączyć prąd.
  • Poziom 16  
    - sterować impulsami o ograniczonym czasie
    Jak to zrobić, układ NE555?
    przepraszam za takie pytania ale jest bardzo początkujący w tej dziedzinie
  • Pomocny post
    Specjalista - urządzenia lampowe
    Może być NE555 + przekaźnik odwracający zasilanie. Albo dwa NE555 (jeden wyzwalany przy załączeniu wentylatora, dugi przy wyłączeniu). Oczywiście układ trzeba tak zrealizować by istniała blokada załączenia naraz obrotu w obu kierunkach (bo to spowoduje zwarcie zasilacza).
  • Poziom 16  
    No dobrze to jak to teraz wszystko połączyć aby grało ze sobą.
    Przypominam koncepcję. Wentylator włączony, siłownik wysunięty, wentylator się wyłącza, trzpień siłownika się chowa. Pomoże ktoś zrobić schemat?
  • Poziom 16  
    jdubowski napisał:
    Może być NE555 + przekaźnik odwracający zasilanie.

Niestety nigdzie nie mogę takiego znaleźć. Gdzie taki można kupić?
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    ka_3 napisał:
    jdubowski napisał:
    Może być NE555 + przekaźnik odwracający zasilanie.

Niestety nigdzie nie mogę takiego znaleźć. Gdzie taki można kupić?

Do odwracania zasilania wystarczy przekaźnik z dwoma stykami przełącznymi (czyli nowomodnie pisząc DPDT). Sugeruję użyć jakiegos porządnego na odpowiedni prąd, bo siłownik od centralnego zamka przy rozruchu pobiera spory prąd.

ka_3 napisał:
    No dobrze to jak to teraz wszystko połączyć aby grało ze sobą.
    Przypominam koncepcję. Wentylator włączony, siłownik wysunięty, wentylator się wyłącza, trzpień siłownika się chowa. Pomoże ktoś zrobić schemat?

To rozwijam twoją koncepcję - załączenie wentylatora wyzwala NE555 który podaje przekaźnikiem załączającym zasilanie na siłownik poprzez styki drugiego przekaźnika sterującego kierunkiem - ten przekaźnik zasilany jest jednocześnie z silnikiem wentylatora, ustawiając zasilanie w kierunku otwierania siłownika.
    Przy wyłaczeniu wentylatora przekaźnik sterujący kierunkiem łączy swe styki w kierunku zamykania (cewka nie zasilona) oraz wyzwalany jest 555 na odpowiedni czas łączący styki przekaźnika załączającego.
  • Poziom 39  
    ka_3 napisał:
    Mam zamiar kupić sobie na allegro siłownik do centralnego zamka. Chcę zamontować klapkę przy nawiewie do pieca C.O którą będzie zamykał siłownik, gdy wentylator się wyłączy, i otwierał, gdy się załączy wentylator

Po co ci tam siłownik? zamontuj blaszaną klapkę, która będzie się sama uchylała pod ciśnieniem nawiewanego z wentylatora powietrza a zamykała kiedy wentylator przestanie je tłoczyć.
  • Poziom 16  
    kybernetes napisał:

Po co ci tam siłownik? zamontuj blaszaną klapkę, która będzie się sama uchylała pod ciśnieniem nawiewanego z wentylatora powietrza a zamykała kiedy wentylator przestanie je tłoczyć.

A po to, że siłownik szczelnie domknie klapkę, jedyny dostęp powietrza będzie przez komin, przez co drewno będzie się lekko tliło. Fabrycznie mam zamontowane klapki o których mówisz, i nie zdają one egzamin, ponieważ na wyłączonym wentylatorze, jest dość spory przepływ powietrza(wentylator się sam obraca i to dość szybko), a drewno dalej się spala. Gdy używam tylko bojlera C.W.U nie muszę chyba mówić co się dzieje.
    @jdubowski
    Dziękuję za kolejną wskazówkę. Spróbuję coś z tego zmontować.