Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

połączenie wyjść głośnikowych - dlaczego nie ?

10 Mar 2014 21:35 813 1
  • Level 2  
    Witajcie

Mam nadzieję że to dobre miejsce na takie pytanie, myślę że dla Was to bardzo proste jednak ja nie potrafię przetłumaczyć koledze że źle robi :)
    Mianowicie mamy z kolegą spór o bardzo proste połączenie wyjść głośnikowych / słuchawkowych dwóch urządzeń, cel jaki kolega chciał osiągnąć jest taki aby na jednych słuchawkach słuchać jednocześnie CB Radia i telefonu komórkowego, aby to osiągnąć po prostu połączył że sobą wyjście słuchawkowe tel kom z wyjściem CB radia i podłączył to do słuchawek, twierdzi że to "po prostu działa", jednak na moje oko takie coś powoduje że jedno urządzenie podaje napięcie na wyjście drugiego.
    Pytanie są takie:
    - dlaczego tak nie powinno się robić ?
    - dlaczego to działa (podobno ? )
    - jak to zrobić żeby było zgodnie z wszelkimi zasadami sztuki :)

Pozdrwaiam
    s.
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.00] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • Level 18  
    Quote:
    - dlaczego tak nie powinno się robić ?

Tak jak piszesz - bo jedno urządzenia podaje napięcie ze swojego wyjścia na wyjście drugiego i jedno może uszkodzić drugie.

Quote:
    - dlaczego to działa (podobno ? )

Działa - do czasu... Jeżeli oba te urządzenia mają wyjścia typu open colector lub mają na wyjściu kondensatory to może to działać.
    Po prostu jedno urządzenie "wcina się" drugiemu uśredniają ten sygnał.

Quote:
    jak to zrobić żeby było zgodnie z wszelkimi zasadami sztuki

Przez kondensatorki. Nie wiem jaką te słuchawki mają impedancję, ale na kondensatorach 220nF lub większych powinno być ok.
    Poszukaj sobie w googlu jak "mixować" dzwięk z dwóch kanałów.
    [/quote]