Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Optex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Huawei B593 + BCS + ETHM-1 - konfiguracja, ustawienia, połączenie przez Internet

10 Mar 2014 22:21 11379 26
  • Poziom 9  
    Internet LTE (w Plusie) + router Huawei B593u-12 + rejestrator BCS + Integra 128-WRL + ETHM-1 + KPD-2 (na iPhone 5)

Wszystko to na najnowszym (marzec 2014) firmware’rze hula w sieci lokalnej bez najmniejszego problemu, ale czas wyjść na zewnątrz i mam parę pytań.

Po lekturze kilkunastu postów jimasek rozumiem, że:
    -„… zwykły dostęp do internetu u operatorów GSM ma blokowany dostęp z zewnątrz …” – wiec potrzebuję albo publicznego IP albo dynamicznego DNS’a?
    a Marek31415 pisze:
    „ … Adres publiczny to mało. Spytaj się o blokadę portów na publicznym adresie. Spotkałem się z ofertą adresów publicznych przy jednoczesnej blokadzie portów z Internetu…”

Jeśli chodzi o publiczne IP w Plusie wygląda to na dzień dzisiejszy tak:
    - dynamiczne IP, w ramach połączeń z APN pro.plusgsm.pl za 5 zł miesięcznie
    - statyczne IP, w ramach połączeń z APN m2m.plusgsm.pl, za 15 zł miesięcznie
    Jeśli chodzi o dyndsn’a to aktualnie chcą 25 USD rocznie (albo 90 USD za 5 lat) – jak na razie mam trial’a na 14 dni od dzisiaj.
    - pytanie, którą opcję wybrać ewentualnie o jaka usługę pytać operatora?

Dalej jimasek pisze, że na LTE to i tak nie pójdzie, że trzeba router przełączyć na tryb WCDMA – dalej tak jest czy coś się pozmieniało?

Ewentualnie czy koś konfigurował już taką „funkcjonalność” na tym routerze w tej sieci?.
  • Poziom 16  
    Nie wiem czy już w tej chwili ale na pewno za moment zarówno pro jak i m2m.plusgsm.pl będzie dostępny na LTE.

Niestety nie wiem jak z portami - żebyś mógł dostać się z zewnątrz, muszą przepuszczać ruch na jakiś port.
  • Poziom 10  
    W LTE dostajesz adres publiczny, porty nie są teoretycznie blokowane, ale i tak nie ma dostępu z zewnątrz.
  • Poziom 9  
    Dzisiaj (21.03.2014) otrzymałem taką odpowiedź z PLUS'a:

"W odpowiedzi (...) chciałbym wyjaśnić, że publiczny adres IP można aktywować tylko do usługi abonamentowej.

Wysokość miesięcznej opłaty za usługę wynosi:
    - 5 zł netto (6,15 zł brutto) dla adresu IP publicznego dynamicznego,
    - 15 zł netto (18,45 zł brutto) dla adresu IP publicznego statycznego.

Usługę można aktywować poprzez telefoniczny kontakt z Działem Pomocy Technicznej Plus Internet: http://internet.plus.pl/indywidualni/kontakt lub punktem Plusa: http://www.plus.pl/adresy_punktow_sprzedazy/

Ponadto informuję, że usługa ta obecnie działa tylko w technologiach 2G oraz 3G. Router Huawei który Pan posiada pozwala na zmianę technologii ręcznie tym samym pozwoli na korzystanie z usługi."

- czyli da się ręcznie przejść na 3G i wszystko powinno działać.
  • Poziom 9  
    Witam,

Trochę się w temacie pozmieniało, od czerwca 2014 roku można już w LTE w Plusie wykupić IP publiczne z dostępem z zewnątrz - wiec kupiłem i ...

- ... i jeśli chodzi o podgląd z kamer przez rejestrator BCS to już sprawę opanowałem, i mogę zdalnie przez Internet podglądać co się dzieje wokół domu. Piszę "opanowałem" bo tak od razu nie chciało to hulać, okazuje się, że w moim ruterze "Huawei B593u-12" w zakładce USTAWIENIA NAT trzeba było włączyć DMZ i w polu ADRES HOSTA podać wewnętrzne IP rejestratora.

- gorzej niestety jest z konfiguracją ETHM-1 + KPD-2. W sieci lokalnej telefon loguje się i bez problemu obsługuje alarm, ale jak zmienię ustawienia na to moje stałe IP - to nie chce się połączyć? Cały czas mam "Błąd połączenia" przy następujących ustawieniach:
    Nazwa: Dom
    Adres: xx.xx.xx.xx (moje stałe IP)
    Port: 7091
    Klucz GuardX/Java: xxxxxxxxxxxx (jest poprawny)
    Język: Polski
    Makra: makra.bin

Ma ktoś pomysł co jest nie tak?

Pozdrawiam
  • Poziom 21  
    A porty do ethm'a przekierowałeś ??Chyba że nie masz takiej możliwości to wtedy zostaje ci postawienie jeszcze jednego routera i wpięcia pod niego zarówno rejestrator jak i ethm'a,na nim porobić przekierowania a sam router wrzucić w DMZ modemu/routera huaweii.
  • Pomocny post
    Moderator - Sieci, Internet
    Jeżeli skonfigurowałeś DMZ to cały ruch z zewnątrz (wszystkie zapytania) idą na rejestrator a to co wpisujesz w przekierowaniu już nie działa. Musisz wyłączyć DMZ i zrobić przekierowanie odpowiednich portów dla adres IP BCS-a i tak samo na adres IP ETHM-1.
  • Poziom 9  
    jimasek napisał:
    ...Musisz wyłączyć DMZ i zrobić przekierowanie odpowiednich portów dla adres IP BCS-a i tak samo na adres IP ETHM-1.

Jakby to powiedział kabaret "Neo-Nówka" - no toś pomógł ;)

Jak wyłączę DMZ'ta to mam w ustawieniach NAT:
    -> Mapowanie portów
    -> UPnP
    -> Brama ALG SIP

?
  • Moderator - Sieci, Internet
    ___Magic___ napisał:
    Jakby to powiedział kabaret "Neo-Nówka" - no toś pomógł

Nie bardzo rozumiem twój sarkazm. Napisz dokładnie z czym masz problem. Podałem tylko to co musisz zrobić abyś miał dostęp zdalny do rejestratora i do ETHM-1.
  • Poziom 9  
    maly_smok napisał:
    A porty do ethm'a przekierowałeś ??Chyba że nie masz takiej możliwości ...

No właśnie chyba nie mam takiej możliwości, bo w ustawianiach NAT w tym routerze mam możliwość włączenia DMZ'ta tylko dla jednego adresu.

maly_smok napisał:
    ... wtedy zostaje ci postawienie jeszcze jednego routera i wpięcia pod niego zarówno rejestrator jak i ethm'a,na nim porobić przekierowania a sam router wrzucić w DMZ modemu/routera huaweii.

Na jednym dodatkowym routerze fizycznie nie dam rady, ale na dwóch dodatkowych już szybciej - tylko chyba nie ogarniam przesłania? Chodzi o to, że na "wyjściowym" routerze wrzucam DMZ'ta dla jaiegoś IP które jest bramą dla tych dwóch "podrouterów"?

Dodano po 6 [minuty]:

jimasek napisał:

Nie bardzo rozumiem twój sarkazm.

Przepraszam jeśli zostałem źle zrozumiany, to nie był sarkazm tylko moja bezradność.

jimasek napisał:

Podałem tylko to co musisz zrobić abyś miał dostęp zdalny do rejestratora i do ETHM-1.

No właśnie, tylko nie wiem jak mam to zrobić.

Pozdrawiam.
    Nie czytałem tematu więc wrzuć jakiś schemat jak ta twoja sieć wygląda? Co to za "podroutery", jak podłączone do głównego?
  • Poziom 9  
    jimasek napisał:
    Nie czytałem tematu więc wrzuć jakiś schemat jak ta twoja sieć wygląda? Co to za "podroutery", jak podłączone do głównego?

"Podroutery" to odpowiedź na post:
    maly_smok napisał:
    ... to wtedy zostaje ci postawienie jeszcze jednego routera i wpięcia pod niego zarówno rejestrator jak i ethm'a,na nim porobić przekierowania a sam router wrzucić w DMZ modemu/routera huaweii.

Moja siec jest dość prosta, do domu "wchodzi" internet z plusa na routerze Huawei B593, z niego wychodzą po LAN'ie dwie odnogi, jedna to AP z podłączonymi: rejestratorem BCS, telewizorem i odtwarzaczem DVD, druga odnoga to drugi AP firmy Devolo, który po sieci elektrycznej dochodzi do modułu ETHM-1 centrali alarmowej INTEGRA 128-WRL. Wiec w całym układzie jest jak na razie jeden router i dwa Access Point'y.
    Z czego dostęp "z zewnątrz" ma być tylko do rejestratora BCS i modułu ETHM-1
  • Pomocny post
    Moderator - Sieci, Internet
    Czyli tak jak pisałem, wyłącz DMZ i przekieruj potrzebne porty dla odpowiednich adresów IP w sieci,
  • Poziom 9  
    jimasek napisał:
    Czyli tak jak pisałem, wyłącz DMZ i przekieruj potrzebne porty dla odpowiednich adresów IP w sieci

OK, mam. Wszystko działa tak jak chciałem.

Problem polegał na tym, że w routerze Huawei B593 nie ma ustawień "przekierowania portów" tylko jest "mapowanie portów" i dopiero w instrukcji przeczytałem, że to to samo :) Zrobiłem tak jak napisałeś i jest OK.

Dziękuje za pomoc.
    No to cieszy że sobie poradziłeś. Pozdrawiam!

• Poziom 25  
    Który adres ip wziąłeś statyczny czy dynamiczny, czym to się różni ?
    Można ten tańszy ?
    Czy to tylko w Plusie ?

A ze chce założyć monitoring i mieć podgląd przez Internet w firmie i kupuć Huawei B593s-22.
    Do tej pory miałem router Dovado Doma z modemem i byłem zadowolony.

Czy lepiej zostawić Dovado i dokupić np. Huawei E3272 ?
    KarizmoGSM napisał:

Który adres ip wziąłeś statyczny czy dynamiczny, czym to się różni ?

Do dynamicznego musisz mieć jakąś domenę ddns abyś wiedział na co się logować.

KarizmoGSM napisał:

A ze chce założyć monitoring i mieć podgląd przez Internet w firmie i kupuć Huawei B593s-22.

Zakładałem ostatnio monitoring z dostępem przez te router w technologi LTE i nie było problemu, więc mogę polecić.

• Poziom 25  
    Ok czyli rozumiem ze wykupuje jakaś tanią domenę i podpinam dnsy ?
    A co z internetem, czy w orange mi to pójdzie bo najlepiej mi odbiera !
    Co to znaczy tanią? Tylko taką która wspiera router a więc dyndns.org

• Poziom 25  
    jimasek - ok już rozumiem czyli lepiej od razu wykupić statyczny to żadnej domeny nie trzeba kupować bo się łącze po adresie ip. Ja myślałem ze sobie jakaś domenę bleble.com wykupie i będzie śmigać.
    xury - możesz mi wyjaśnić co to jest DMZ a rejestrator chce kupić BCSa

Proszę o wyrozumiałość jestem zielony w tych kwestiach !
    KarizmoGSM napisał:

jimasek - ok już rozumiem czyli lepiej od razu wykupić statyczny to żadnej domeny nie trzeba kupować bo się łącze po adresie ip. Ja myślałem ze sobie jakaś domenę bleble.com wykupie i będzie śmigać.

Wybór należy do ciebie dyndns.org kosztuje 25$ na rok.

KarizmoGSM napisał:
    xury - możesz mi wyjaśnić co to jest DMZ a rejestrator chce kupić BCSa

Chodzi o przekierowanie całego ruchu (wszystkich zapytań z zewnątrz) na adres rejestratora. Ty masz przekierować odpowiednie porty.
  • Poziom 13  
    noip.com jest za darmo, ale co miesiac trzeba potwierdzac, ze wciaz sie korzysta z adresu klikajac na link podany w mailu przyslanym przez nich
  • Poziom 13  
    Sprawdz czy twoj modem/router ich obsluguje bo czasami niektore routery/modemy/nasy maja na stale liste serwisow dyn dns i nie mozna dodac innych niz te wybrane przez producenta sprzetu.
  • Poziom 9  
    KarizmoGSM napisał:
    Który adres ip wziąłeś statyczny czy dynamiczny, czym to się różni ? Można ten tańszy ? Czy to tylko w Plusie ?

Ja wziąłem statyczny, droższy ale bezproblemowy (nie musisz wykupować tego dyndsa) i łatwiejszy do konfiguracji.
  • Poziom 1  
    Witam.
    Widzę że zrobiło się małe zamieszanie więc spróbuję wyjaśnić parę rzeczy.

Publiczny adres IP to taki adres który jest widoczny z całego świata, jeżeli urządzenie ma ustawiony taki adres to można się na nie logować z każdej sieci lub podsieci wpisując ten właśnie adres IP.

Publiczny adres IP dynamiczny to tak jak wyżej z tą różnicą że się zmienia co jakiś czas. Czas dzierżawy dla takiego adresu ustawia operator więc żeby można cały czas korzystać z dobrodziejstw publicznego IP musimy mieć wykupioną usługę DYNDNS lub podobną. Działa to na tej zasadzie że np. router wysyła do serwerów swoje IP a te serwery przypisują go do naszej domeny i mamy możliwość ciągłego logowania się na nasz sprzęt wpisując adres domeny. Działa to automatycznie i nie musimy wiedzieć jaki adres IP w danym czasie jest przypisany do naszego routera.

Następna sprawa to przekierowanie portów.
    Była poruszona sprawa DMZ. DMZ jest to przekierowanie wszystkich portów z zewnętrznego adresu IP na wewnętrzny. W tym przypadku jeżeli na routerze włączymy DMZ i przekierujemy na adres IP rejestratora zadziała to w ten sposób że rejestrator stanie się widoczny z zewnątrz czyli jeżeli nasz router ma adres IP 89.234.XXX.10 to wpisując go w przeglądarkę internetową nie zobaczymy strony logowania routera tylko stronę logowania do rejestratora. Mam nadzieję że to już jest zrozumiałe :)
    Taka konfiguracja zamyka nam możliwość uruchomienia innych usług bo mamy widoczny tylko rejestrator i nic więcej. Dlatego lepszym sposobem jest przekierowanie tylko wybranych portów na adres wewnętrzny, np na rejestrator BCS to jest port (jeżeli dobrze pamiętam) 5000, a na przykład ftp port 23. Daje nam to możliwość uruchomienia kilku usług lub logowanie się do urządzeń znajdujących się za routerem który ma publiczny adres IP.

Pozdrawiam