Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sony alfa55 - karta SD - zniknęły zdjęcia

leszek_b22 10 Mar 2014 23:01 1359 2
  • #1 10 Mar 2014 23:01
    leszek_b22
    Poziom 9  

Wyjąłem z aparatu Sony alfa55 kartę SD by "na szybko" pokazać zdjęcia na komputerze. Włożyłem kartę do czytnika kart, czytnik włożyłem do portu usb. W katalogu DCIM miałem dwa podkatalogi ze zdjęciami. W sumie około 50 zdjęć. Po pokazaniu zdjęć wyciągnąłem czytnik i po chwili znów włożyłem do portu usb, bo ktoś chciał zobaczyć jeszcze raz jedno zdjęcie. I w tym momencie w katalogu DCIM nie miałem już dwóch podkatalogów ze zdjęciami, ale JEDEN plik o nazwie "USBC@K/."
    Ten plik ma około 540 MB. I zupełnie nic z nim nie można zrobić. O dziwo karta po włożeniu do aparatu bez problemu z tego pliku w dalszym ciągu odczytuje zdjęcia!!! Próbowałem podłączyć aparat do komputera przez kabel usb. Komputer bez problemu rozpoznaje aparat i kartę - ale w katalogu DCIM widzi tylko ten plik "USBC@K/.".
    Próbowałem w aparacie robić "odtworzenie indeksu zdjęć" ale to nie pomogło. Jak uratować zdjęcia???

(dodatkowe info - dziwna jest wielkość tego pliku 540 MB - te 50 zdjęć przy moich nastawach może zajmować góra 50 MB)

0 2
  • Pomocny post
    #2 11 Mar 2014 01:30
    gajmix
    Poziom 32  

Użyj jakiegoś darmowego programu do odzyskiwania zdjęć, jest tego sporo w sieci np. Digital Image Recovery. Oczywiście będzie też potrzebny zewnętrzny czytnik karty pamięci.

1
  • #3 11 Mar 2014 16:42
    leszek_b22
    Poziom 9  

WIELKIE D-Z-I-Ę-K-U-J-Ę !!!!!
    =====================

Użyłem Digital Image Recovery.
    Zadziałało fantastycznie i bez problemu. Nie miałem pojęcia, że są takie specjalizowane programy do odzyskiwania zdjęć.
    Odzyskałem wszystkie zdjęcia z tego dziwnego pliku. A przy okazji parę setek zdjęć z Wigilii (które już dawno temu przeniosłem na komputer i na karcie ich "nie było"), i przy okazji parę setek zdjęć z wycieczki sprzed 6 miesięcy (które też 6 miesięcy temu przeniosłem na komputer), i przy okazji..... kilka tysięcy zdjęć z roku 2011, które zrobił poprzedni właściciel aparatu!!!!!!!!

Więc przy okazji - ludzie!!!! Jak sprzedajecie aparat z kartą to pamiętajcie, że formatowanie karty w aparacie albo w czytniku NIC NIE DAJE!!!! Kartę trzeba sformatować w czytniku i nadpisać - całą kartę zapisać jakimiś "bezpiecznymi" plikami. Np jakieś darmowe mp3 albo darmowe filmy. I znów sformatować.
    Albo użyć jakieś specjalne programy kasujące.

Jeszcze raz dziękuję i zamykam temat

0