Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mosfet - zbyt słaby prąd - przyczyna?

11 Mar 2014 00:03 984 5
  • Poziom 8  
    W celach testowych zbudowałem taki oto schemat, jednak nie uzyskałem zakładanych wyników. Tranzystor jaki użyłem to IRLZ24N. Mikrokontroler zasilany napięciem 3,3 Volta. W momencie stanu wysokiego na uC napięciem na bramce wynosi 3V. Z datasheet http://www.irf.com/product-info/datasheets/data/irlz24n.pdf wynika, że przy takim napięciu prąd drenu może osiągnąć około 3A. Z tak dobranym rezystorem dla LED oczekiwałem że płynący prąd będzie oscylował w granicach 7mA, natomiast LED ledwo się święci a prąd przez nią płynący to zaledwie 0,06mA. Skąd to wynika?

Pozdrawiam.

Mosfet - zbyt słaby prąd - przyczyna?
  • Poziom 8  
    A czy nie będzie to niebezpieczne dla mojego mikrokontrolera? Dobrałem ten rezystor by maksymalny prąd wyniósł 20mA, czyli tyle ile wydajność pinu uC.
  • Poziom 43  
    Jeśli nie potrzebniejszy szybko przełączać (kHz) i nie potrzebujesz dużych prądów <1A układ jest poprawny, R1 nie ma sensu usuwać, jeśli z nim jest źle to i bez niego dobrze nie będzie, podniesienie napięcia na bramce do 5V ma sens ale jeśli przy 3V nie starcza do zaświecenia LED'a to nie tu jest problem.

Może uszkodziłeś wcześniej tranzystor, albo któryś rezystor ma złą wartość?
  • Poziom 8  
    Dziś zakupiłem nowy tranzystor i wszystko działa :) Temat do zamknięcia