Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czyszczenie metalizacji lampy z brudu

11 Mar 2014 10:34 1827 10
  • Poziom 17  
    W moje ręce wpadła lampa AF7. Ma katalogowymi parametry ale jeden mały feler - na metalizacji widoczne są ciemne zabrudzenia o rysunku linii papilarych. Cóż, kurz i stare radia to "nierozłączne siostry dwie". Niby nic takiego ale lubię jak lampy ładnie wygladają.
    Wiem że metalizacja lubi ze szkła schodzić, czasem dość łatwo. Czy istnieje zatem sposób, czy może raczej jakiś środek czyszczący, który pozwoliłby uniknąć większego czyszczenia poprzez pocieranie, tylko pozwolił na delikatną ale skuteczną operację?
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Złota czy srebrna? Jeśli złota: gładka czy chropowata? Jeśli srebrna: cienka jasna, czy gruba ciemniejsza? Niestety każda ma inne właściwości, jedne rozpuszcza aceton, inne nie. Na początek możesz spróbować dostępnym w handlu odrdzewiaczem przy użyciu patyczka kosmetycznego. Na ogół jednak metalizacje czyszczą się z kiepskim efektem.
  • Poziom 17  
    Srebrna, o taka:

Czyszczenie metalizacji lampy z brudu
    Czyli srebrna, cienka, jasna. Aceton absolutnie odpada. Generalnie srebrne metalizacje są słabsze mechanicznie, sypią się (a te grubsze ciemniejsze najpierw puchną). Spróbuj odrdzewiaczem i patyczkiem, ewentualnie spirytusem lub benzyną ekstrakcyjną. Ja jednak bym sobie odpuścił, nie wygląda aż tak źle.
    Należy znać, że w oddzielnych typach elektronowych lamp to pokrycie jednocześnie słuzy ekranem i łączy się z wyprowadzeniem lampy, które podłacza się na masę.Usunięcie pokrycia może doprowadzić do naruszenia pracy kaskady wzmacniania.
  • Poziom 17  
    Aksakal, wiem, dlatego z taką troską do metalizacji podchodzę.
    Czy można gdzieś kupić jakieś zastępcze złącze na górne wyprowadzenie?
    To nie problem! Takie kontakty dla górnego wyprowadzenia lamp wykorzystywały się w lampowych czarno-białych i kolorowych telewizorach.Nie ciężko zrobić taki kontakt i samemu.Dla tego można wykorzystać odcinek sprężyny średnica której jest analogiczna średnicy wyprowadzenia lampy.Odcinać 4 obroty sprężyny, 1 górny i 1 dolny obroty prostować tak, by końce jeden od jeden były pod 45-60 ".Do jednego z wyprowadzeń przylutować kabel.Dla podłaczania kontaktu na wyprowadzenie lampy należy zbliżyć proste działki sprężyny jeden do drugiego, średnica sprężyny wezbierze, nasadzić sprężynę na wyprowadzenie lampy i puścić końce,średnica zmaleje i sprężyna odnotuje się na wyprowadzeniu lampy.

Dodano po 33 [minuty]:

Sprężynę można namotać samemu z twardego drutu czy wykorzystać szpilkę.Wariantów wyrobu takich kontaktów dużo i wszystko zależy od zdolności i fantazji.
  • Poziom 27  
    Lampa z urwanym "cyckiem" ma na ogół urwane lub ledwo wystające wyprowadzenie. Należy: Wziąć kawałek drutu o podobnej średnicy i jeden koniec spiralnie nawinąć np. na igle. Tak wykonaną spiralkę nakładamy na resztę tego co wystaje z lampy i lutujemy. Etap drugi: Bierzemy jakąś śmieciówę (PL500, PY, EY) i tłuczemy. W pozyskanym "cycku" przy pomocy igły i lutownicy czyścimy otworek w który nawlekamy wystający drut z lampy, uprzednio smarując lampę kroplą Distalu, dociskamy i lutujemy. Natomiast nasadkę można wykorzystać ze starej cewki wysokiego napięcia. Ot i tyle.
  • Poziom 17  
    Ja akurat tylko złącze-kapturek potrzebuję, bo ten "cycek" jest na miejscu, ale przepis cenny, może się przydać kiedy indziej.
    Co do tych ceramicznych nowoczesnych kapturków to szkoda tylko że nie mają one kołnierza zapewniającego ekranowanie tego "cycka" jak oryginalne stare. Ale może ten ostatni 1 cm odcinek przewodu siatkowego nie jest aż tak krytycznie czuły na zakłócenia. No chyba że jest. :|
  • Poziom 12  
    Ta lampa jest w dość dobrym stanie, widziałem gorsze.
    Najlepiej nie rób nic może być tylko gorzej,
    ten napis na lampie jest bombowy!