Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sygnał 2.1 na głośniki stereo

m.nieroda 11 Mar 2014 10:40 1134 4
  • #1 11 Mar 2014 10:40
    m.nieroda
    Poziom 9  

Witam,
    Przynajmniej kilkanaście pojawiło się tematów w sprawie podłączania subwoofera do wzmacniacza stereo, ale ja chciałbym zapytać o coś odwrotnego:
    Mam wzmacniacz wielokanałowy, w którym nie mogę ustawić wyjścia dźwięku na dwa głośniki. Mam opcję 2.1, czyli dwa głośniki przednie + subwoofer.
    Mam dwa fajne głośniki trójdrożne, które grają duzo lepiej niż zestaw głośników fabrycznie dołączonych do wzmacniacza.
    Jeśli podłączę tylko te dwa głośniki (nie podłączając SW), to dźwięk jest oczywiście płaski od dołu, ponieważ wzmacniacz nie daje całego zakresu częśtotliwości na te głośniki.
    Pytanie - czy jest możliwość zsumowania sygnału jednego kanału + SW, i puszczenia tej sumy na jeden z głośników? (Chodzi mi o jakąś zwrotnicę/filtr/sumator, a nie ustawienia wzmacniacza). Zakładam że będę miał wtedy cały zakres częstotliwości, a i tak raczej nie będę słyszał basów bardziej z jednego głosnika, bo (z tego co się orientuję) źródła niskich częstotliwości się i tak nie rozpoznaje.
    Próbowałem podłączyć kanały R+SW równolegle, wzmacniacz (prawdopodobnie prawidłowo) wyłączył się w trybie "protect", więc takie rozwiązanie nie przejdzie

0 4
  • #2 11 Mar 2014 18:04
    SP2UKP
    Poziom 15  

Witam,

fajnie byłoby wiedzieć co to za wzmacniacz (choćby dla sprawdzenia co w nim można jeszcze ew. zmienić w kwestii ustawień wyjść głośnikowych).
    Generalnie sprawa wygląda tak, że każde z wyjść ma oddzielną końcówkę mocy i nie można go łączyć z innym bo grozi to zniszczeniem (czy nawet zniszczenie jest pewne) jednej z końcówek. Rozwiązaniem jest układ elektroniczny który remiksuje niskie tony z sygnałem podawanym na prawy i lewy kanał ale musiałby to być de facto dodatkowy mikser-wzmacniacz co moim zdaniem jest pomysłem paranoicznym (wzmacniacz rozdziela częstotliwości na kanały i subwoofer, mikser wzmacniacz znów je miesza a zwrotnica w kolumnach na nowo rozdziela). Jeśli nie ma oddzielnej opcji wyłączającej użycie subwoofera to sprawa jest chyba przegrana.

Pozdrawiam

0
  • #3 11 Mar 2014 18:13
    m.nieroda
    Poziom 9  

Wzmacniacz to SONY STR-K670P - amplituner z zestawu kina domowego. Wiem że daleko mu do wypasionego wzmacniacza Hi-Fi, i jest troszkę za lichy na moje kolumny, ale jego zaletą jest to, że dobrze odbiera stacje radiowe. No i inną zaletą jest to, że go mam ;)

0
  • #4 11 Mar 2014 18:20
    bartosz789
    Poziom 30  

Jaki system posiadasz ?
    W Windows 8 jest opcja Bass Boost - coś jak systemowy equalizer.
    Sam w domu posiadam kolumny, które napędza system 2.1.
    Przy wyłączonej opcji, nie ma w ogóle niskich tonów.
    Po włączeniu tej opcji, niskie tony powróciły. Nie jest to może, tak jak ma być, ale rozwiązanie spełnia moje wymagania.

0
  • #5 11 Mar 2014 22:00
    m.nieroda
    Poziom 9  

U mnie (Win7) po włączeniu Bass Boost efekt jest taki, jakby PC obciął tony średnie/wysokie, a basy się wcale nie poprawiły.
    Wydaje mi się że to wzmacniacz dzieli sygnał na basy i reszta, więc nieważne co do niego wejdzie (co PC wypuści), to i tak ze wzmacniacza niskie tony na przednie kolumny nie wyjdą :(
    Być może u Ciebie (bartosz789) masz wyjście z PC 2.1 do wzmacniacza 2.1, i dalej kolumny 2.0 - wtedy faktycznie, PC może decydować co idzie na każdy kanał, ale u mnie (laptop), takiego komfortu nie mam.

0