Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Myjka ultradźwiękowa - szukam inforacji dla użytkownika.

11 Mar 2014 11:14 1719 3
  • Poziom 15  
    Witam.
    Kupiłem właśnie myjkę ultradźwiękowa 21L 42kHz 780W.
    Myjka ma służyć do czyszczenia elektroniki typu falowniki, płyty PCB i w miarę możliwości inne komponenty.

Pytań mam mnóstwo i najlepiej gdyby ktoś mnie skierował na poradnik (którego nie mogę znaleźć) dotyczący użytkowania takiej myjki.

Na dzień dobry musiał bym wiedzieć czym myć - tylko izopropanolem ?
    Jeśli tak to czy są jakieś przeciwwskazania do używania go przy określonej elektronice, wpływ na wyświetlacze, pasty termo przewodzące itp.

Jak odfiltrować po myciu płyn ?

Pozdrawiam.
  • PCBwayPCBway
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Jest kilku producentów izopropanolu.
    Któryś z nich zostawia biały nalot na elektronice - musisz sprawdzić doświadczalnie.
    Niektóre wyświetlacze "przeżyją" mycie w mycje - inne nie - nie da się z góry określić.
    Nie spotkałem się w praktyce z jakimś poradnikiem.

Elektronikę myjemy w izoporopanolu, lub innym czystym alkoholu.
    Gaźniki w mieszance ocet / woda.
    Tłuste elementy w benzynie ekstrakcyjnej.
    W przypadku łatwopalnych substancji myć należy w przewiewnym pomieszczeniu.
    Wstępne mycie elementów brudnych smarami, olejami można robić w wodzie z detergentem.

W firmie do mycia różnych rzeczy mamy taką metodę.
    Nasza myjka jest dosyć duża.
    W myjce jest zwykła woda.
    Myte elementy wkładamy do małego pojemnika ( np. ucięty kanister po płynie do spryskiwaczy samochodowych) który przykrywamy (aby ograniczyć parowanie).
    Pojemnik wkładamy do koszyka w myjce.
    Dobierając pojemnik do elementów jest możliwość oszczędzania środka myjącego.

Do oczyszczenia zużytego izopropanolu używa się wyparek.
  • PCBwayPCBway
  • Poziom 15  
    Wyparki są drogie, i raczej bardziej opłaca się wymieniać izopropanol niż go czyścić.
    Ja spróbuję go "przepchać" przez filtry do wody - nie zależy mi na krystalicznej czystości a raczej o usuwanie "mazi technologicznej" czyli różnego rodzaju nalotów na obudowach lub brudu wciągniętego przez wentylator na elektronikę i choćby był po tym nalot to jest to i tak efekt dalece zadowalający.

Książkę z ciekawości kupiłem - mam nadzieję że będą informację od strony praktycznej a nie opis działania ultradźwięków.

.