Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radiolinia - Dobór radiolinii - Tanie rozwiązanie.

DjExit 11 Mar 2014 12:03 3228 16
  • #1 11 Mar 2014 12:03
    DjExit
    Poziom 23  

Radiolinia - Dobór radiolinii - Tanie rozwiązanie.

Witam, problem jest następujący:
    Jestem informatykiem w firmie "A". W tym samym mieście znajduje się firma "B", która jest niejako naszą "firmą-córką", ten sam zarząd itp. Firma "A" jest dość duża i posiada rozbudowaną infrastrukturę informatyczną, natomiast w firmie "B" jest mały serwerek, 2 komputery i rejestrator do kamer, czyli maleństwo. Firma "A" i "B" mają wspólne systemy informatyczne i są w tej chwili połączone przez VPN ale z racji narzutu danych oraz niezbyt okazałego łącza w firmie "B" pewne usługi pracują bardzo wolno, nie wspominając co się dzieje jak ktoś z firmy "A" zechce popatrzeć sobie na kamery w firmie "B".. Firma "B" jest włąsnie rozbudowywana i jej infrastruktura sieciowa również będzie rosła dlatego zrodziła się potrzeba połączenia firm bezpośrednio. Niestety oferty jakie otrzymaliśmy na połączenie światłowodami czy radioliniami z innych firm są bardzo drogie, dlatego chcemy zrealizować połączenie samodzielnie. Widoczności optycznej bezpośrednio z dachów obydwu zakładów nie ma, ale kiedy zastosujemy ok 4-5m maszty na obydwu zakładach to już jest ok. Jaką radiolinię zastosować żeby koszt urządzeń i kosz licencji na wykorzystywane pasmo radiowe były jak najniższe ? Z tego co wiem to im wyższa częstotliwość to cena za pasmo spada ale za to koszt urządzeń drastycznie rośnie. Wymagania które musza być spełnione:
    - Interfejs Gigabit Ethernet więc przepustowość >= 1Gbps.
    - Odległość w linii prostej pomiędzy punktami: 2150m

0 16
  • #2 11 Mar 2014 12:21
    darek_wp
    Poziom 28  

W tym sektorze usług i dla wymaganych parametrów nie ma niestety tanich rozwiazań.

0
  • #4 11 Mar 2014 14:25
    smario11
    Poziom 31  

Nec Ipaso 200 w XPIC. Bedzie wtedy 800Mbit w full duplex.
    Czestotliwosc 42Ghz i bedziesz mial dobra dostepnosc.

Cena NEC z XPIC to okolo 22-25k netto
    Ewentualnie Airfiber. Bedziesz mial 750Mbit full duplex. Pasmo 24Ghz jest darmowe.
    Koszt około 11k netto.
    Od biedy mozesz postawic dwa airfibery i agregowac ruch i wtedy bedzie 1Gbit a nawet wiecej.
    Zobacz czy po slupach energetycznych nie mozna by swiatlowodem przejsc.
    Podejrzewam ze wtedy po kablu wyjdzie kolo 3500m.
    Kabel swiatlowodowy kupisz po 1,5zl netto.
    Slupow wyjdzie okolo 75 sztuk. Przy takiej ilosci 7,4zl netto miesiecznie za slup.

0
  • #5 11 Mar 2014 14:38
    DjExit
    Poziom 23  

Hmm.. A co powiecie na temat sprzętu UBIQUITI AirFiber ? 24Ghz i link gigabitowy.. I czy jesteście pewni, że na 24Ghz nie trzeba licencji ? Nie zależy to od gęstości mocy wypromieniowanej?

http://www.i4wifi.eu/Ubiquiti-AirFiber-24-GHz...iber-outdoor-PtP-link-24-GHz-Gigabit-LAN.html

0
  • #6 11 Mar 2014 14:43
    smario11
    Poziom 31  

Nie trzeba. Pasmo 24Ghz jest wolne od oplat.
    Co moge powiedziec?
    Ping 1ms
    Reszta na screenie Radiolinia - Dobór radiolinii - Tanie rozwiązanie.

0
  • Pomocny post
    #8 11 Mar 2014 15:06
    smario11
    Poziom 31  

Narazie wisi mi sprzet jakies 7-8 miesiecy. Link mi zerwalo tylko raz jak byla sciana deszczu. Doslownie tak padalo ze dalej niz 100m nic nie zobaczysz.
    Link sie zerwal na 6 sekund. Wczesniej modulacja zadzialala.
    Tylko jak widzisz ja mam link prawie na 4km. Dluzszych bym nie polecal wlasnie z powodu dostepnosci.
    Ping przy obciazeniu 500Mbit trzyma rowno 1ms wiec jest ok.

Jedynie moge sie przyczepic ze brakuje zlacza SFP a zasilanie idzie po PoE. Wolalbym swiatlem zamiast ethernetem wchodzic. Szczegolnie ze jedna sztuka wisi na 114m na kominie elektrocieplowni.
    Wisi tam tez NEC Ipaso 200 na 13Ghz. Link 18,5km przepustowosc 400Mbit.
    Generalnie airfiber zachowuje sie jak profesjonalna radiolinia

Na dzien dzisiejszy mnie Airfiber kosztuje 4 167,05 netto wiec cena/przepustowosc deklasuje obecnie wszystko.
    Jakbys potrzebowal wiecej to moge Ci pomoc. Znajomy ma na testy Racom Ray 17 na pasmo 17Ghz ale tylko 340Mbit Full duplex.
    Zaleta 36 miesiecy gwarancji i cena wyjsciowa 9999zl netto
    Jednak Ty potrzebujesz stosunkowo krotki link wiec 24Ghz spokojnie starczy.

Ericcson wiem ze zapowiadal jakas radiole 1Gbit symetrycznie ale narazie cisza

0
  • #12 11 Mar 2014 15:57
    smario11
    Poziom 31  

Wizowanie optolinii to hardcore. Maszt musi byc bardzo stabilny. Przy mgle i wiekszych opadach link sie rozlacza. Do takich optolinii robi sie backup chocby na 5Ghz.
    Na male odleglosci idealne jest siklu na 80ghz.

Airfiber ma fajna konstrukcje do wizowania. Nam zeszlo na link 4km okolo 30min :)

0
  • #13 28 Kwi 2014 14:18
    recki-quadra
    Poziom 16  

Swiatłowodowe linki miałem wątpliwą przyjemność montować i serwisować - nie polecam chyba że masz gigantyczne przeczulenie na punkcie bezpieczeństwa (linki laserowe mają naprawdę wąską wiązkę i ciężko jest cokolwiek przechwycić bez wdrapania się na drugi maszt, z tego też powodu ciężko je zwizować). Co do reszty zgadzam się z kolegą smario11.

0
  • #14 16 Cze 2014 08:44
    DjExit
    Poziom 23  

Witam ponownie Panowie, muszę powrócić do tematu wyboru anten. Co myślicie na temat sprzętu SIAE ALFOplus 17 GHz ? Podobno również wolne od licencji. Jak ten sprzęt wygląda w porównaniu do Airfibera ? Krążą opinie o tym, że Airfiber lubi upalać porty podczas burzy, a Afloplus ma interfejs optyczny.

0
  • #15 16 Cze 2014 15:17
    smario11
    Poziom 31  

Sprzet dziala jak normalnie.
    Przepustowosc 380Mbit. Podobno maja wprowadzic szersze kanaly i wyzsza modulacje.
    Jest szansa ze 1Gbit osiagna... z doswiadczenia wiem ze na obiecywaniu sie konczy.

Cena podobnie wychodzi. Przepustowosc 2x mniejsza niz Airfiber.

Zalety to wkladka SFP
    17Ghz mniej podatne na opady.

Wkladki optyczne fibraina dziala ok. Z optecami jest roznie glownie zalezne od switcha

0
  • #17 17 Cze 2014 16:17
    smario11
    Poziom 31  

Maja kilka wersji na rozne czestotliwosci. Glownie 17ghz sie sprzedaje bo nie trzeba oplat do UKE wnosic. Jesli trzeba pasmo licencjonowane to glownie NEC ipasolink 200 sa uzywane obecnie.
    Zaleta taka ze mozesz do jednego IDU podlaczyc dwa ODU.

Z tego co pamietam to ceragon albo ericcson wypuscil cos ciekawego z przepustowoscia 1gbit a przy dwoch urzedzeniach nawet 2gbit full duplex. Cena chyba 40k netto

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo