Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generator sygnałów harmonicznych małej częstotliwości

NewbieElectronic 28 Mar 2014 19:21 4377 40
 • #31 28 Mar 2014 19:21
  NewbieElectronic
  Poziom 9  

  hmm no cóż zadziałało w hammondach dodawanie harmonicznych. Ale rzeczywiście lampa to mój cel ukryty :p No ale jak mówiłem nawet widziałem jakiś stompbox który tak działał(ad dodawanie harmonicznych). Co do schematu to już szukam. Przybliżanie do Lampy to mój ulubiony rodzaj układu.

 • #32 28 Mar 2014 19:44
  czarutek
  Poziom 34  

  A to zdaje się, że harmoniczne nieparzyste są pożądane?

 • #35 30 Mar 2014 21:26
  marek kolbusz
  Poziom 16  

  Wracając do transofonu i mnożenia, to w nocie aplikacyjnej kostki MC1496 jest gotowy układ podwajacza częstotliwości.

 • #36 31 Mar 2014 15:18
  Paweł Es.
  Pomocny dla użytkowników

  NewbieElectronic napisał:
  Witam. Chciałbym zrobić sobie urządzenie które wygeneruje mi na podstawie sygnału ( konkretnie sygnału audio - gitara lub inny instrument) jego następne harmoniczne. Co do obliczeń i samej wewnętrznej struktury układu dam radę, ale narodził się inny problem, a mianowicie co to za rodzaj układu ( jestem praktykiem i muszę mieć gotowy schemat, a niestety nie wiem czego mam szukać). Starałem się odnaleźć coś takiego, ale z tego co udało mi się znaleźć to można takie coś stworzyć tylko dla określonej częstotliwości fin a nie dla zmiennego fin. Z racji że układ ma znaleźć zastosowanie w muzyce z przyczyn oczywistych trafiać do niego będą różne częstotliwości. Byłbym wdzięczny za podanie jakiegoś rozwiązania ewentualnie linku do tematu, w którym było to już opisane. Z góry dziękuję za pomoc.


  Problem nie jest prosty, bo najpierw trzeba wydzielić z sygnału instrumentu częstotliwość podstawą a nie ze wszystkimi instrumentami jest tak prosto (złożoność przebiegu).
  Drugi problem, to to, że instrument musi dać w danym momencie pojedynczy dźwięk czyli odpadają akordy czy inne współbrzmienia.

  Na początek trzeba dać jakiś filtr pasmowy wyfiltrowujący częstotliwość podstawową, a za nim jakiś układ z przerzutnikiem Schmitta, po którym uzyskamy przebieg prostokątny o częstotliwości śledzącej Fin.

  Następnym stopniem będzie powielacz częstotliwości np. jakaś aplikacja układu 4046 (PLL)

  Dobierając odpowiedni stopień powielania, można potem dzielnikami częstotliwości uzyskać poszczególne częstotliwości harmoniczne, bo rozumiem, że chcesz je dostać równolegle do ewentualnego mieszania ?

  Na wyjściu uzyskasz sygnały prostokątne o częstotliwościach będących wielokrotnościami częstotliwości podstawowej.

  Z tych sygnałów używając np. takich układów (przestrajany sygnałem zegara filtr dolnoprzepustowy 8 rzędu)

  http://www.maximintegrated.com/datasheet/index.mvp/id/1370

  możesz sobie zrobić przebiegi sinusoidalne będące harmonicznymi Fin.

 • #37 02 Kwi 2014 10:47
  NewbieElectronic
  Poziom 9  

  hmm ok czyli konieczna jest konwersja na prostokąt. Do generatora jak rozumiem nie ma dużego problemu z takim układem
  ?

 • #38 02 Kwi 2014 11:29
  _jta_
  Specjalista elektronik

  Jeśli nie chcemy, żeby np. nałożenie dwóch sygnałów o częstotliwościach f1 i f2 dawało częstotliwości f1+f2 i f1-f2 (są sposoby na to, by uzyskać tylko jedną z nich), a tylko 2*f1 i 2*f2, to jedynym znanym mi sposobem jest zastosowanie DSP - czyli sygnał przetwarzamy na cyfrowy, obrabiamy, zamieniamy z powrotem na analogowy; obróbka może polegać na tym, że bierzemy sygnał z odcinka czasu, powtarzamy 2, albo więcej razy, i odtwarzamy to odpowiednio szybciej, żeby zmieścić w takim samym odcinku czasu. To może się wydawać proste z takiego opisu, ale to jest robota co najmniej na miesiące, może na lata.

 • #39 03 Kwi 2014 13:18
  Paweł Es.
  Pomocny dla użytkowników

  Bez prostokąta, to tu się nie obejdzie, bo budowa precyzyjnych generatorów sinusoidalnych przestrajanych współbieżnie w odpowiednio szerokim zakresie, to by było duże wyzwanie ... duże i kosztowne.

  Poza tym problem jest z tą zmienną częstotliwością wejściową, bo to nakłada wymaganie (przy przebiegach prostokątnych) na stosowanie przestrajanych filtrów dolnoprzepustowych by czyściły sygnały powyżej n*Fin w danym n-tym kanale.

 • #40 03 Kwi 2014 13:45
  NewbieElectronic
  Poziom 9  

  hmm to może ktoś ma jakiś pomysł ciekawy ( nie koniecznie tylko elektroniczny) na generowanie harmonicznych sygnałów od zadanej częstotliwości fin ?


  Mój kolejny pomysł to stworzyć zależny od częstotliwości silik krokowy i na jego podstawie generować optycznie sygnal( z tym że to podziała tylko dla generatora).

 • #41 03 Kwi 2014 16:33
  _jta_
  Specjalista elektronik

  A nie prościej generator przestrajany elektronicznie?