Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterownik diod LED, LED driver

hiszpan5 11 Mar 2014 18:03 21438 19
 • Sterownik diod LED, LED driver
  Sterownik diod LED został wykonany w celu automatycznego lub zdalnego sterowania oświetleniem LED w zależności od jasności w danym pomieszczeniu.

  Układ sterowania oparty jest o mikrokontroler ATmega16/ATmega32 firmy Atmel, który w zależności od oświetlenia w danym pomieszczeniu steruje jasnością diod LED za pomocą tranzystora mocy. Zmiana parametrów lub włączenie/wyłączenie sterownika możliwe jest przy pomocy przycisków bądź pilota zdalnego sterowania. Informacje wyświetlane są na wyświetlaczu LCD 20x4.

  Po lewej stronie znajdują się dwa złącza zasilania, układ musi być zasilany napięciem stałym 12V ze względu na takie napięcie zasilania sterowanych diod LED. Do mikrokontrolera oraz do pozostałych elementów dostarczane jest napięcie 5V, dzięki popularnemu stabilizatorowi LM7805. Prąd pobierany przez układ sterowania wraz z wyświetlaczem (nie licząc prądu pobieranego przez sterowane diody LED) to około 133mA. Jako zabezpieczenie użyty został bezpiecznik o wartości 200mA. Zielona dioda LED w lewej części układu informuje użytkownika o obecności napięcia 5V.

  Urządzenie może komunikować się z użytkownikiem zarówno za pomocą przycisków umieszczonych na płytce lub za pomocą pilota zdalnego sterowania.
  Na płytce sterownika znajdują się 4 przyciski: trzy w lewej dolnej części służą do komunikacji między użytkownikiem a urządzeniem (ustawianie czułości układu, jasności świecenia diod LED, przełączanie pomiędzy trybami pracy oraz włączenie/wyłączenie sterownika), natomiast czwarty przy mikrokontrolerze to przycisk RESET.
  Użytkownik może sterować urządzeniem za pomocą pilota który obsługuje standard RC5. Obecnie zaprogramowane są tylko 3 przyciski lecz można zaprogramować o wiele więcej. Scalony odbiornik podczerwieni TSOP, znajduje się w prawym dolnym rogu.

  W górnej części znajduje się 16 pinowe złącze umożliwiające podłączenie dowolnego wyświetlacza LCD. Kontrast wyświetlacza ustawiany jest ręcznie za pomocą potencjometru, natomiast podświetlenie załączane jest przez mikrokontroler. Układ posiada 3 informacyjne diody LED (zieloną, żółtą oraz czerwoną). Czerwona dioda świeci się gdy układ jest w trybie czuwania, żółta dioda informuje o świeceniu się diod LED, natomiast zielona informuje o pracy urządzenia a mrugając sygnalizuje zmianę trybu pracy.

  Pracą układu zarządza mikrokontroler ATmega16/ATmega32 pracujący z zewnętrznym oscylatorem 16MHz. Programowanie odbywa się poprzez interfejs ISP lub JTAG, których złącza znajdują na płytce. Program napisany został w języku C. Kod programu może być dowolnie modyfikowany i dostosowywany do indywidualnych potrzeb użytkownika. Podczas programowania użyte zostały biblioteki Mirosława Kardasia (mirekk36).

  Kod programu:
  Code: c
  Log in, to see the code


  Płynne sterowanie diodami LED odbywa się za pomocą sygnału PWM (ang. Pulse-width modulation). Elementem wykonawczym jest tranzystor mocy IRF530 który pozwala na podłączenie diod lub innych elementów mających właściwość uśredniania mocy czynnej pobierających prąd do 14A.

  Pomiar natężenia światła został zrealizowany za pomocą fotorezystora wchodzącego w skład dzielnika napięcia. Mikrokontroler za pomocą przetwornika ADC (ang. Analog to Digital Converter), odczytuje wartość napięcia która jest 'proporcjonalna' do natężenia światła a następnie generuje odpowiedni sygnał PWM.

  Wszystkie, nie wymienione wyżej, informacje na temat zastosowanych układów znajdują się w notach katalogowych.

  Koszty:
  Prawie wszystkie wykorzystane w projekcie elementy miałem w swoim 'warsztacie', więc podane koszty mają charakter orientacyjny.

  ATmega 16
  Podstawka precyzyjna DIP40
  Stabilizator 7805
  Złącza ARK
  Złącza IDC - 10 pin
  Przyciski microswitch
  Odbiornik podczerwieni TSOP
  Tranzystor mocy NPN IRF530
  Tranzystor NPN BC547
  Fotorezystor
  Złącze zasilania
  Diody LED
  Dioda prostownicza 1N4004
  Kondensatory ceramiczne
  Kondensatory elektrolityczne
  Cewka
  Rezonator kwarcowy 16MHz
  Rezystory
  Potencjometr mont. 10KΩ
  Gniazdo bezpiecznika
  Listwa kołkowa (GOLDPIN)
  x 1
  x 1
  x 1
  x 2
  x 2
  x 4
  x 1
  x 1
  x 1
  x 1
  x 1
  x 4
  x 1
  x 8
  x 5
  x 1
  x 1
  x 10
  x 2
  x 1
  x 1
  12 zł
  1 zł
  1 zł
  2 zł
  1 zł
  1 zł
  3 zł
  2 zł
  1 zł
  1 zł
  1 zł
  1 zł
  1 zł
  1 zł
  1 zł
  1 zł
  1 zł
  1 zł
  2 zł
  1 zł
  1 zł

  Doliczając koszty wykonania płytki całkowity koszt wyniósł około 40 zł

  Płytka została wytrawiona metodą "żelazkową". Po przeniesieniu tonera na laminat została wstępnie przycięta do pożądanych wymiarów. Jako środek trawiący został użyty roztwór nadsiarczanu sodu (B327). Po wytrawieniu płytka została ostatecznie przycięta, następnie zostały wywiercone otwory a w kolejnym etapie wszystko polutowane.
  Poniżej znajdują się zdjęcia oraz schematy elektryczne układu wykonane w programie CadSoft EAGLE.

  Sterownik diod LED, LED driver Sterownik diod LED, LED driver Sterownik diod LED, LED driver Sterownik diod LED, LED driver Sterownik diod LED, LED driver Sterownik diod LED, LED driver

  Objaśnienie działania przycisków:
  W trybie "STAND BY":
  - prawy przycisk - nieaktywny
  - środkowy przycisk - zmiana trybu na automatyczny, włączenie sterownika
  - lewy przycisk - nieaktywny
  W trybie automatycznym:
  - prawy przycisk - zwiększenie czułości
  - środkowy przycisk - zmiana trybu na manualny
  - lewy przycisk - zmniejszenie czułości
  W trybie manualnym:
  - prawy przycisk - zwiększenie jasności oświetlenia
  - środkowy przycisk - zmiana trybu na STAND BY, wyłączenie sterownika
  - lewy przycisk - zmniejszenie jasności oświetlenia


  Film przedstawiający działanie układu.


  Link

  Cool! Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  hiszpan5
  Level 11  
  Offline 
  hiszpan5 wrote 44 posts with rating 59, helped 0 times. Live in city Kotlin. Been with us since 2008 year.
 • NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
 • #2
  Karol966
  Level 30  
  Ładnie opracowany projekt, jednak mam na szybko 2 uwagi/ sugestie
  1) pomyśl ile czeka Cię pracy ze zmianą programu gdy zmienisz lekko płytkę/ procesor? Zdecydowanie lepiej stosować sobie definicje I/O lub chociażby makra, dla przykładu
  Code: c
  Log in, to see the code


  Druga drobna sugestia, procesor w tak dużej obudowie jak DIP40 po prostu przeraża gabarytami - użycie jego wersji SMD nie musi oznaczać wyłącznie montażu powierzchniowego, można zrobić fajną płytkę z montażem mieszanym lub w przewadze THT z jednym procesorem SMD. Poza tym wersja SMD tego procesora jest tańsza (i wielu innych również).
 • #3
  trance123
  Level 21  
  Quote:
  układ musi być zasilany napięciem stałym 12V ze względu na takie napięcie zasilania sterowanych diod LED


  Masz i tak takie same rezystory dla 12V i 5V przed diodami to dlaczego akurat musi koniecznie być 12 V ? Naprawdę staranie wszystko wykonane, dokładnie aż się chce i podziwia takie projekty. Jakie ma zadanie D1 ? odwrotne podłączenie zasilania ? Czy sam 7805 tego nie eliminuje ?
 • #4
  szczodros
  Level 18  
  trance123 wrote:
  Jakie ma zadanie D1 ? odwrotne podłączenie zasilania ? Czy sam 7805 tego nie eliminuje ?

  Dioda D1 zabezpiecza przed odwrotnym podłączeniem. Odwrotne podłączenie zasilania zabije stabilizator.
 • #5
  Euzebiusz23091998
  Level 15  
  Trance123- z mojego doświadczenia 7805 przy odwrotnym zasilaniu po prostu wybucha odgłosem mocnej petardy :) no chyba że jakaś wadliwa seria.

  Czy sterownik znajdzie się w jakiejś obudowie? W jakiej i gdzie zostanie umiejscowiony?
 • #6
  adass
  Level 25  
  Dlaczego nie mogę skompilować tego kodu avr studio4 ?
 • NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
 • #7
  jacekele321
  Level 10  
  Euzebiusz23091998 wrote:
  z mojego doświadczenia 7805 przy odwrotnym zasilaniu po prostu wybucha odgłosem mocnej petardy

  Ten regulator można też zabić inaczej, no ale autor chyba nigdy nie widział sensownie zrobionego zasilania mikrokontrolera, z właszcza jak jest złacze ISP zostawione do programowania.
  http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/zasilanie-mikrokontrolera.html

  Tylko większość na elektrodzie z tego co widzę ma tendencję do powielania błędów innych, zamiast poczytać też gdzie indziej i pożądne zasilanie zrobić, niekoniecznie na 7805 jak tam jest wyświetlacz, który więcej prądu będzie pobierał.
  Mniej klikać, a więcej czytać, bo narysować ładnie wyglądającą płytkę to nie sztuka, bo to robi program.
  Sterownik diod LED, LED driver
  Diody D2 już dawno nie widziałem przy stabilzatorze na elektrodzie, a czasami można się zdziwić dlaczego padł niby niezniszczalny 7805 :D
 • #8
  hiszpan5
  Level 11  
  Dziękuję za wszystkie pochwały oraz słowa krytyki.

  Karol966 wrote:
  1) pomyśl ile czeka Cię pracy ze zmianą programu gdy zmienisz lekko płytkę/ procesor? Zdecydowanie lepiej stosować sobie definicje I/O lub chociażby makra, dla przykładu
  Dzięki za przydatną wskazówkę, na pewno się przyda i zdecydowanie ułatwi mi programowanie :)

  Karol966 wrote:
  Druga drobna sugestia, procesor w tak dużej obudowie jak DIP40 po prostu przeraża gabarytami - użycie jego wersji SMD nie musi oznaczać wyłącznie montażu powierzchniowego, można zrobić fajną płytkę z montażem mieszanym lub w przewadze THT z jednym procesorem SMD. Poza tym wersja SMD tego procesora jest tańsza (i wielu innych również).
  Płytka została wykonana dla osoby początkującej, która nie miała jeszcze styczności z programowaniem mikrokontrolerów dlatego zdecydowałem się zastosować mikrokontroler oraz wszystkie inne elementy w wersji przewlekanej. W razie awarii mikrokontrolera lub innego elementu można go szybko i bez problemu wymienić.

  trance123 wrote:
  hiszpan5 wrote:
  układ musi być zasilany napięciem stałym 12V ze względu na takie napięcie zasilania sterowanych diod LED

  Masz i tak takie same rezystory dla 12V i 5V przed diodami to dlaczego akurat musi koniecznie być 12 V ? Naprawdę staranie wszystko wykonane, dokładnie aż się chce i podziwia takie projekty. Jakie ma zadanie D1 ? odwrotne podłączenie zasilania ? Czy sam 7805 tego nie eliminuje ?
  12V tylko dlatego że, taśma z diodami LED, którymi steruję jest zasilana napięciem znamionowym o wartości 12V. Jak już kolega szczodros wcześniej wspomniał, dioda D1 1N4004 służy jako zabezpieczenie na wypadek odwrotnej polaryzacji.

  adass wrote:
  Dlaczego nie mogę skompilować tego kodu avr studio4 ?
  Może dlatego, że nie masz tych bibliotek, których ja używam. Jaki masz błąd/błędy?

  jacekele321 wrote:
  Euzebiusz23091998 wrote:
  z mojego doświadczenia 7805 przy odwrotnym zasilaniu po prostu wybucha odgłosem mocnej petardy
  Ten regulator można też zabić inaczej, no ale autor chyba nigdy nie widział sensownie zrobionego zasilania mikrokontrolera, z właszcza jak jest złacze ISP zostawione do programowania.
  http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/zasilanie-mikrokontrolera.html

  (...)

  Diody D2 już dawno nie widziałem przy stabilzatorze na elektrodzie, a czasami można się zdziwić dlaczego padł niby niezniszczalny 7805 :D
  Zgadzam się z kolegą jacekele321 natomiast uważam, że dioda D2 z powyższego schematu jest w moim przypadku niepotrzebna dlatego, że w układnie nie zastosowałem kondensatorów o znacznej pojemności, które mogły by uszkodzić układ stabilizatora napięcia.
 • #9
  User removed account
  Level 1  
 • #10
  jacekele321
  Level 10  
  dgajew wrote:
  Tak się składa, że dioda D2 z proponowanego schematu jest już wbudowana w stabilizator 7805, a obecność diody D1 eliminuje ryzyko, że obwody za stabilizatorem będą zasilane z ISP przy zwartym wejściu zasilania 12V. Diody D2 nikt nie używa bo nie jest to potrzebne.

  No to może autor tego wpisu wskaże odpowiednik tej diody D2 wstecz od wyjścia do wejścia na schemacie LM78XX, bo jakoś jej nie widać ;)
  Sterownik diod LED, LED driver
  Strona 2 tego datascheet'a:
  http://www.biltek.tubitak.gov.tr/gelisim/elektronik/dosyalar/30/LM7805.pdf


  Na schematach datasheet,ów LM78XX też jej nie ma, ale tam pojemności tych kondensatorów na wejściu są stosunkowo małe, więc to nie jest argument, że nikt tej diody nie używa, bo podałem linka do całego artykułu na ten temat wcześniej i jak widać inni też jej używają, bo np. zamiast (razem z kondensatorami równolegle) czasami superkondensatory się wstawia na wejściu żeby podtrzymać zasilanie elektroniki podczas wymiany baterii i ich pojemności są całkiem spore.
 • #11
  User removed account
  Level 1  
 • #12
  Seba_smd
  Level 15  
  Quote:
  Sterownik diod LED, LED driver
  Diody D2 już dawno nie widziałem przy stabilzatorze na elektrodzie, a czasami można się zdziwić dlaczego padł niby niezniszczalny 7805 :D


  Dokładnie dioda D2 jest tu zupełnie nie potrzebna. Nie można wierzyć we wszystko co czyta się w sieci, trzeba zachować zdrowy rozsądek.
  Pozdrawiam.
 • #13
  tietom
  Level 13  
  hiszpan5 wrote:
  Płynne sterowanie diodami LED odbywa się za pomocą sygnału PWM (ang. Pulse-width modulation). Elementem wykonawczym jest tranzystor mocy IRF530 który pozwala na podłączenie diod lub innych elementów mających właściwość uśredniania mocy czynnej pobierających prąd do 14A.

  A skąd kolega wziął tą wartość. Przy takim napięciu GS mi wychodzi ok. 2-3 A. Pomijam aspekt sterowania tranzystorem MOSFET, szerokość ścieżek itd. Testowałeś go z większym obciążeniem niż te 2 malutkie diody :?:
 • #14
  jacekele321
  Level 10  
  dgajew wrote:
  Praktycy z elektrody jednak wiedzą co robią nie obkładając układów niepotrzebnymi elementami.

  "Praktycy" z elektrody często też powielają błędy innych,
  Może producenci nie publikują już teraz schematów LM78XX, bo uznali że je już wszyscy znają i to zbędne i nie ma potrzeby powielać.
  Prawdę mówiąc nie szukałem po roku publikacji-pakuję tam ta diodę wstecz i się nie zastanawiam jak włożę tam jakiś inny regulator np. LM317, LDO, czy ma tą diodę zabezpieczjącą czy nie, jak może pojawić się po stronie wyjścia regulatora napięcie z zewnątrz.

  A "praktycy" z elektrody, zasilają też tak jak tutaj mosfeta z bramką VGS+/-20V za pomocą 5V przez 10k opornik, podczas gdy mają zewnętrzne zasilanie 12V i wystarczy tam driver mosfeta z optoizolacją wsadzić, żeby konkretne moce tym przełaczać, a nie robić prowizorek.
  Jak mam tylko 5V do dyspozycji to włożę tam IRLXXX, a nie zwykłego IRFa na 100V z większym Rdson ;)
  Nie wspomne o tym, że bramka mosfeta będzie wisieć w powietrzu w pewnych momentach, bo zaoszczędził na oporniku jednym.

  Dodatkowo, widać że kompletnie nie ma doświadczenia i dopiero zaczyna zabawę w mikrokontrolery, bo RESET podpiął też w uproszczony sposób pod zasilanie, a wystarczy trochu poczytać w dokumentacji Atmela jak to zrobić pożądnie na AVR zgodnie z rekomendacjami, ktore oczywiście mają uzasadnienie, bo nikt nie pakuje dodatkowych elementów ot tak po prostu.
 • #15
  User removed account
  User removed account  
 • #16
  dondu
  Moderator on vacation ...
  milosek wrote:
  ... bo jeśli jeden z większych producentów zaleca jej stosowanie na zewnątrz układu to pewne jest, że nie ma jej wewnątrz struktury.


  ... ale w przypadku gdy:

  Quote:
  Reverse-Bias Protection
  Occasionally, the input voltage to the regulator can collapse faster than the output voltage. This can occur, for
  example, when the input supply is crowbarred during an output overvoltage condition. If the output voltage is
  greater than approximately 7 V
  , the emitter-base junction of the series-pass element (internal or external) could
  break down and be damaged. To prevent this, a diode shunt can be used as shown in Figure 8.


  Ale dioda ta powoduje także szybsze rozładowanie kondensatorów na wyjściu regulatora, co w niektórych przypadkach może być istotne nawet wtedy, gdy jest to regulator 5V.
 • #17
  tietom
  Level 13  
  Czemu wszyscy uczepili się tej diody której nie ma w 99% projektów i datasheet Typical Applications a pomijacie ważne aspekty, jak sterowanie MOSFETA totalnie błędne, czas przeładowywania pojemności bramki koszmarny, straty przy przełączaniu ogromne, bramka wisi w powietrzu itd. to was nie interesuje. Bijecie się i toczycie pianę o przysłowiową pietruszkę, a nikt nie zwrócił z kolegów uwagi, że Aref jest ustawiany zwykłym 20% perkiem, Szerokość ścieżek zasilania Q2 i odprowadzenie masy od Q2, lokalizacja fotorezystora i przycisków (blisko grzejącego się Q2). Do zabawy 2 diodkami LED nie ma to istotnego znaczenia jednak jeżeli autor zamierza sterować większym prądem to powinien te aspekty poprawić.
 • #18
  tmf
  Moderator of Microcontroller designs
  tietom, ale co tu komentować? Takie kwiatki są nie tylko na schemacie, ale także w kodzie. Zmienne globlane, tam gdzie powinny być co najwyżej statyczne zmienne lokalne, brak volatile tam gdzie jest niezbędne, koszmarny dostęp do IO generujący pełno niepotrzebnych instrukcji, stringi umieszone w SRAM zamiast we FLASH, zawiła i nieczytelna funkcja main itd. Projekt jako proof of concept może by uszedł, ale teraz wymaga jeszcze długiego "wygładzania". Pytanie też o sens użycia ATMega32, jeśli da się to zrobić na małym ATTiny, szczególnie, że program właściwie nic nie robi, a dokładniej steruje (i to niepoprawnie) tylko jednym elementem wykonawczym. Nie ma też pełnego kodu, bo jak wiadomo autor "bibliotek" nie zgadza się na ich udostępnianie. Pytanie więc jaki jest sens je stosować w otwarym projekcie?
  Oczywiście każdy kiedyś zaczynał i jeśli to pierwszy projekt autora, to ważne, że działa i jest punktem wyjścia do dalszego rozwoju. Dlatego też powyższe uwagi należy traktować jako wskazówki, a nie krytykę dla krytyki.
 • #19
  jacekele321
  Level 10  
  tietom wrote:
  pomijacie ważne aspekty, jak sterowanie MOSFETA totalnie błędne, czas przeładowywania pojemności bramki koszmarny, straty przy przełączaniu ogromne, bramka wisi w powietrzu itd. to was nie interesuje.

  Pisałem już wcześniej, że zaoszczędzono na jednym oporniku przy tym zasilaniu bramki.

  Generalnie trzeba wiedzieć jakie będzie mieć ograniczenia zrobienie sterowania mosfetem, bez sensownego drivera, bo czasami jakiś prosty też się sprawdzi, tyle że zawsze ryzyko, że przy próbie przełączania większych prądów albo większych częstotliwościach, po prostu pójdzie z dymem mosfet i przy okazji podgrzeje konkretnie PCB, więc nie ma sensu się ograniczać jak nie robi się czegoś specjalizowanego pod konkretne znane i obliczone obciążenie oraz jest się w stanie przewidzieć częstotliwość przełaczania i radiator konkretny do tego założy ;)
  Sterownik diod LED, LED driver
  Tutaj w analogowym układzie do detekcji przeładowania akumulatora, wystarcza do włączania i wyłaczania żarówki 55W (H4 samochodowa) opornik 470 do bramki IRFZ44N, tyle że bramka zasilana 10.5V-16V i jest przez ok. 5k do masy bramka ściągnięta i sam mosfet IRFZ44N co prawda przez optoizolator PC718 włączany testowo, ale TL431I dosyć ostro załącza ten optoizolator, bo odpowiednio zostały dobrane oporniki-inaczej TL431I będzie pracował momentami liniowo i wtedy oczywiście tak proste sterowanie mosfeta się nie sprawdzi.
  No ale docelowo tam ma być 6N137 ze Shmittem na wyjściu i driver mosfeta, bo widać, że już przy tych ok. 5A nawet oczywiście to się będzie grzać, bez porządnego drivera, jak częstotliwość załączania tego obciążenia (TL431I tym steruje ) będzie na tyle spora, że przy większych prądach już straty przełączania będą tak duże, że to się będzie grzało-moment kiedy napięcie przekracza ustalony limit.
  Docelowo to 10x większe obciążenie tak wokolicy 0.5kW ma załączać się automatycznie, więc wiadomo, bez drivera mosfeta się nie obejdzie i kilka mosfetów równolegle trzeba będzie dać do grzania drutu oporowego zamiast katowania baterii podczas hamowania silnikiem z odzyskiem energi w wehikule EV :D
 • #20
  movzx
  Level 39  
  tmf wrote:
  Pytanie też o sens użycia ATMega32, jeśli da się to zrobić na małym ATTiny, szczególnie, że program właściwie nic nie robi, a dokładniej steruje (i to niepoprawnie) tylko jednym elementem wykonawczym.
  Piękna teoria przytaczana nieraz przez "obrońców" jest taka, że to wszystko jest w celach edukacyjnych a procesor jest tani.
  To, że odpowiednie wymiarowanie możliwości układu do spełnianej funkcji jest bardzo ważnym elementem edukacyjnym, jest niestety przemilczane.
  Ja również uważam że wyświetlacz 4x20 + Atmega16 do sterowania jednym PWMem to delikatnie mówiąc przerost formy nad treścią. Gdyby nie ten pilot, całość można by zrealizować na jednym przerzutniku Schmitta i 2 potencjometrach.
  A skoro już pakujemy tak duży mikrokontroler, można było się pokusić o zrobienie chociaż układu pomiaru i stabilizacji prądu (co dla LED jest wskazane), sam układ wyjściowy chociaż trochę przypominający step-down z prawdziwego zdarzenia (wystarczyłby dławik i dioda) itd.
  Przed autorem jeszcze sporo nauki i pracy.