Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zdalne sterowanie roletami

dr.phil 11 Mar 2014 19:12 2370 5
 • #1
  dr.phil
  Level 2  
  Witam, to mój pierwszy post na forum i chciałbym z góry przeprosić za ewentualne powtórzenie tematu(chociaż szukałem i nie mogłem trafić na zadowalająca odpowiedź) oraz brak kompetencji.

  Chcę zamontować u siebie w pokoju rolety, którymi mógłbym sterować drogą radiową. W skład układu wejdą:
  -dwa serwa 55g/15kG/0,13s Metal MG-995 Tower Pro
  -moduł radiowy
  Wydaje mi się że na wyjściu tego modułu pojawi się sygnał albo 0 albo 1, jeżeli mój tok rozumowania jest dobry. No ale co dalej? Myślałem żeby połączyć wyjścia modułu z wejściami Arduino Pro Mini.
  Tyle, że napięcie na wyjściu z tego co wyczytałem jest równe 3,3V - czy w takim razie mógłbym zasilić serwa osobnym źródłem 6V żeby nie straciły na mocy. Jest napisane, że można użyć 6 wyjść jako wyjścia PWM.

  Dla podsumowania prosiłbym o zweryfikowanie mojego układu jak i toku myślenia, Z góry dziękuje za pomoc.

  Pozdrawiam,
  Đ®.Phîl
  Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
 • #2
  bartek_p
  Level 31  
  Nie lepiej zastosować coś gotowego? Np. z oferty Zamel
 • #3
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Serwa modelarskie mają kąt obrotu 120 stopni i nie są wieloobrotowe (znaczy istnieją specjalne takie - np windy linowe do modeli żaglówek ale to już chyba przesada...). Nadałyby się do żaluzji (i to słabo bo non stop biorą prąd) ale do rolet? - w fabrycznych napędach rolet są silniki sprzężone z podwójną przekładnią planetarną i krańcówki mechaniczne albo dwukierunkowy enkoder do odczytu pozycji krańcowych.

  Serwa modelarskie są sterowane asynchronicznym sygnalem PWM (dlugość sygnalu od 0,5 do 1,5 ms, przerwy 0,5 ms) a sygnał sterujący ma mieć poziom jak napięcie zasilania serwa/odbiornika.

  W napędach użytkowych bram i rolet nie używa się sterowania proporcjonalnego PWM (znaczy używa ogólnie PWM ale nie do sterowania proporcjonalnego tylko do sterowania prędkością obrotową silników) tylko napędów wolnobieżnych i sterowania impulsowo start-stop-rewers-stop - .... z ew. opcją osobnych przycisków dla kierunkow i tego sie trzymaj.
 • #4
  bartek_p
  Level 31  
  Kolega chyba chce sterować roletą wewnętrzną , materiałową. Co nie zmienia faktu, że serwo , faktycznie słabo się sprawdzi.
 • #5
  dr.phil
  Level 2  
  Ogólnie kątem obrotu bym tutaj się nie przejmował bo zeszlifuje blokadę i tam bodajże z tego co pamiętam usunę czujnik pozycji na razie zamówiłem części - na pewno coś z tego wyczaruję - na pewno podzielę się spostrzeżeniami jeżeli coś konkretnego mi z tego wyjdzie :)
 • #6
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Quote:
  Ogólnie kątem obrotu bym tutaj się nie przejmował bo zeszlifuje blokadę i tam bodajże z tego co pamiętam usunę czujnik pozycji

  Jak tak to sorry - czyli serwa chcesz użyć jako dawcę napędu - przekładni i silniczka... (moja malutka dusza modelarza nie przyjmowała takiej jatki na sprzęcie do wiadomości.. :) ) . Jeśli chodzi o rolety materiałowe do okien to faktycznie może wydać. Jeszcze tylko jakiś pomiar krańców ruchu (albo krańca i czasu).