Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prosty odbiornik radiowy -

fortunat70 11 Mar 2014 19:14 6594 11
 • #1
  fortunat70
  Level 9  
  Witam jestem w trakcie robienia tego prostego radia którego schemat jest tutaj:

  Prosty odbiornik radiowy -

  Mam takie pytanie czy jeśli zamiast anteny ferrytowej dam inną antene UKF czy to będzie jakiś problem z działaniem tego radia? Z góry dzięki za odpowiedź.
 • #2
  kriss51
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Antena ferrytowa wraz z kondensatorem strojeniowym tworzy równoległy obwód rezonansowy dostrojony do odbieranej stacji. Bez niego odbiornik nie będzie działał. Chyba że nawiniesz jakiś filtr, dostroisz go kondensatorem do żądanej stacji i dołączysz parę metrów drutu jako antenę.
 • #3
  fortunat70
  Level 9  
  A o jakiej pojemności powinienem dobrac kondensator nastawny ?
 • #4
  cirrostrato
  Level 37  
  Kondensator (zmienny) trzeba dobrać do rezonansu z anteną ferrytową aby odbierać konkretną stację radiową, znajdź jakiś mały kondensator strojeniowy od małego odbiornika AM (300-500pF), o antenie UKF zapomnij bo ten układ na UKF nie zadziała.
 • #5
  fortunat70
  Level 9  
  Mam jeszcze jedno pytanie:)

  Jak dobrac "właściwości anteny" ?

  Czyli:
  -jakich wymiarów pręt ferytowy?
  -ile zwojów
  -jakiej średnicy cewka.

  Aby ustawic np. na Program Pierwszy Polskiego Radia, nadawany na częstotliwości
  225 kHz. Z kondensatorem nastawnym np. 300-500pF
  Z góry dzięki za odpowiedź :)
 • #7
  krzysztof723
  Level 30  
  Do odbioru Programu I Polskiego Radia należy zastosować antenę ferrytową dostosowaną do odbioru fal długich.
  Wykonanie anteny ferrytowej na fale długie:
  -pręt ferrytowy o średnicy 8...10mm i długości 80...140mm,
  -na pręt ferrytowy należy nawinąć pasek papieru o szerokości około 30mm (końcówkę skleić) tworząc w ten sposób rurkę - tulejkę, która swobodnie będzie przesuwała się po pręcie,
  -na tej rurce trzeba nawinąć masowo około 220...250zw. drutu miedzianego w emalii DNE o średnicy 0,1...0,12mm (patrz rysunek) wyprowadzając dwie kilkunastocentymetrowe końcówki drutu, uzwojenie zabezpieczyć klejem aby się nie rozsypało.

  Korzystniej jest nawinąć cewkę na pręcie ferrytowym (jak wyżej) np. w pięciu sekcjach tak, jak na załączonym zdjęciu.
  Długość tulejki, na której nawinięte są sekcje wynosi około 50mm. Drut nawojowy jak wyżej, każda sekcja cewki jest nawinięta na szer. 8...9mm z odstępami 1...2mm między sekcjami i posiada po 45zw. lub po 50zw.

  Tak wykonaną antenę ferrytową należy podłączyć do kondensatora nastawnego o regulowanej pojemności do 350pF. Kondensator nastawny 500pF też można zastosować.
  Dostrojenie anteny ferrytowej do wybranej radiostacji (Program I Radia Polskiego) polega na ustawieniu cewki blisko końca pręta i stopniowym przesuwaniu cewki w kierunku środka pręta. Przy każdym niewielkim przesunięciu cewki należy stroić kondensatorem nastawnym do momentu kiedy będzie słychać audycję. Czynności przesuwania cewki i strojenie kondensatorem trzeba niekiedy wykonać kilka razy.
  Antena ferrytowa jest anteną kierunkową i podczas dostrajania trzeba antenę ustawić prostopadle do sygnału radiostacji.


  Prosty odbiornik radiowy -

  Prosty odbiornik radiowy -
 • #9
  fortunat70
  Level 9  
  Mam jeszcze takie pytanie, czy można użyc zamiast tranzystora BF245A, tranzystor BF245B? Ma chyba takie same parametry a tego FB245A nie ma nigdzie w sklepie.
 • #10
  krzysztof723
  Level 30  
  Tak, możesz zastosować tranzystor BF245B.
 • #11
  User removed account
  User removed account  
 • #12
  _jta_
  Electronics specialist
  Oj, BF245B różni się dość istotnym parametrem: napięciem polaryzacji, ma znacznie większe, niż BF245A. Trzeba by było dać inne oporniki (większy R2 - trzeba go dobrać tak, żeby napięcie między drenem, a źródłem BF245 było ze 2V), i wzmocnienie byłoby mniejsze. JFET nie jest taki bardzo wrażliwy, to nie MOSFET.

  Jeszcze jedna uwaga: z takimi kondensatorami i opornikami C3, C4, R6, R7 pasmo akustyczne będzie mizerne - C4 z R7 będą tłumić poniżej około 1kHz, R6 z C3 powyżej około 250Hz - czyli w zakresie 250Hz÷1kHz wyjdzie w miarę równe przenoszenie, poniżej i powyżej będzie tłumienie. Do muzyki na nic (rytm usłyszysz, ale mało co więcej), a i mowę ciężko będzie zrozumieć (do tego są potrzebne częstotliwości 300Hz÷3.4kHz, bardzo ważne są 1kHz÷3kHz, bo to one rozróżniają zgłoski). Może zamienić miejscami C3 i C4, a oba oporniki dać mniejsze? Wypadałoby chyba policzyć, jaki wyjdzie kształt pasma i narysować go sobie.