Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Yamaha AX-540 - Blrak lewego kanału

KtosNieznajomy 11 Mar 2014 22:44 3006 2
 • #1
  KtosNieznajomy
  Level 11  
  Witam. Jakiś czas temu odkupiłem od znajomego uszkodzony wzmacniacz stereo Yamaha AX-450. Podłączyłem sygnał z komputera pod wejście VIDEO/AUX i załączyłem odpowiedni przycisk na panelu przednim. Grać zaczął jedynie głośnik prawy. W lewym kanale słychać delikatny fantom obu kanałów. Po ogólnym przejrzeniu wnętrza, nie stwierdziłem żadnych spalonych elementów, uszkodzonych przewodów ani połamanych części. Zmieniając ustawienie potencjometra głośności słyszałem trzaski, nieliniową zmianę głośności oraz czasami brum w obu kanałach. dało się nim kręcić w kółko. Z czasem od używania plastikowa część zdeformowała się, a sam laminat zaczął pękać. Moje pytanie brzmi, gdzie mógłbym zakupić odpowiednik? Jest to potencjometr podwójny 60KΩ o oznaczeniu: VJ268300. Uważam iż to on jest głównym winowajcą, gdyż po przyłożeniu palca do środkowej nóżki lewego kanału, słychać w nim mocny brum. Poniżej wrzucam kilka zdjęć samego wzmacniacza jak i nieszczęsnego potencjometru. Znam tylko jeden sklep z częściami elektronicznymi i jest nim AVT. Niestety nie znalazłem tam odpowiedniego potencjometra. Czy zamiast 60KΩ mógłbym wykorzystać 50KΩ? Czy nie będzie to zbyt mała rezystancja? Gdzieś w internecie przeczytałem iż w bratnim modelu można identyczny potencjometr wymienić na 100KΩ. Niestety w szkole nie zdążyliśmy przerobić niczego, co byłoby przydatne w tym momencie, a bardzo chciałbym naprawić ten wzmacniacz. Z góry dziękuję za wszelką pomoc.
  Yamaha AX-540 - Blrak lewego kanału Yamaha AX-540 - Blrak lewego kanału Yamaha AX-540 - Blrak lewego kanału
 • #2
  Irvine Kinneas
  Level 17  
  Możesz spokojnie zastosować potencjometr podwójny 50kΩ(lub 47kΩ) o charakterystyce logarytmicznej - z literką A, chyba że trafisz na krajowe TELPOD wtedy liter B oznacza charakterystykę logarytmiczną.
 • #3
  KtosNieznajomy
  Level 11  
  Tymczasowo zmostkowałem wejście oznaczone CD do potencjometru regulującego głośność, a ten wymieniłem na logarytmiczny 50KΩ wygrzebany z innego urządzenia, w przyszłości planuję porządnie to zrobić, aby każde wejście działało niezależnie i dało się je przełączać z panelu głównego, ale brakuje mi czasu.

  Wszystko działa bardzo ładnie, jest płynna regulacja, niema trzasków, a wzmacniacz gra czysto i dynamicznie. To chyba na tyle, zamykam temat.