Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Alternatywa dla microswitcha

kapsel2105 11 Mar 2014 23:25 1071 6
    kapsel2105
    Level 21  
    Witam wszystkich.

Potrzebował bym podpowiedzi, lub rozwiązania zagwozdki jaką jest zastosowanie układziku z kilku podstawowych elementów elektronicznych, który zastąpił by microswitch.

Otóż nie znam schematu urządzenia. Chodzi głównie o to by zewrzeć (pady) przycisk nie używając przycisku :) w posiadanym urządzeniu.

A i dla ułatwienia, nie chodzi o rozwiązanie z wysterowaniem i realizacją tego przekaźnikiem (półprzewodnikowym).

I aby było jeszcze ciekawiej, układzik musi dać się wysterować z ATTINY, czyli ok 5V.
    kapsel2105
    Level 21  
    Ok, to może inaczej.
    Zaproponowany układ zmienia stan na wyjściach procka, o ile dobrze kumam.
    A głównie chodzi o ty by to właśnie z procka wysterować układzik który zwierał by pady, czyli robił zworkę, bez jakiego kolwiek potencjału.
    Czyli zachowywał się jak mikro przycisk, lub przekaźnik.

Jeżeli bredzę od rzeczy to mnie wyprostujcie proszę.
  • Helpful post
    Bitstop
    Level 11  
    Może dobrym pomysłem byłoby wykorzystanie kostki CD 4066, są tam cztery klucze sterowane niezależnie.
    kapsel2105
    Level 21  
    Bitstop wrote:
    Może dobrym pomysłem byłoby wykorzystanie kostki CD 4066, są tam cztery klucze sterowane niezależnie.

Dzięki, chyba właśnie czegoś takiego szukam.
    Mam tylko pytanie co do działania kostki.
    Znalazłem schemacik w necie podobnej:
    Alternatywa dla microswitcha [/img]

Czy schemat jest poprawny ? i czy faktycznie wysterowując napięciem z procka ok. 5V, kostka zamknie obwód, a po zmianie stanu wyjścia procka na LOW kostka otworzy odwód?
    Niby ze schematu logiczne, ale wolę dopytać.
  • Helpful post
    Bitstop
    Level 11  
    Schemat jest jak najbardziej poprawny, tylko przy sterowaniu mikrokontrolerem niepotrzebny jest rezystor 10k (i mikroswitch).
    kapsel2105
    Level 21  
    Dzięki za odpowiedź.
    Podziękowania poleciały.

Temat zamykam.