Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samochodzik- zabawka rc - Przyjmuje sygnały radiowe, brak napędu

makar42 11 Mar 2014 23:31 2499 4
  • #1 11 Mar 2014 23:31
    makar42
    Poziom 16  

Kupiłem swego czasu wnukowi samochód-zabawkę (chińska), sterowaną radiowo. Niestety, jak to z zabawkami bywa, przestała działać. W module odbiorczym jest dość popularny układ SM6135, na który wchodzą sygnały radiowe "przód, tył, lewo, prawo" i dalej kierowane są do układu YXC531A, ale już z niego nie wychodzą.
    Znalazłem w sieci wiele schematów zabawek z układem SM6135, który bezpośrednio struje stopniem końcowym. Żaden z nich nie zawiera układu YXC531A.
    Mam pytanie do kogoś, kto para się naprawą tego typu zabawek, czy w tej sytuacji mógłbym skierować sygnały sterujące z SM6235 bezpośrednio do stopni końcowych? Oczywiście, była by tylko jazda i skręty. Mam wrażenie, że układ YXC531A generuje sygnały akustyczne i świetlne (jest to wóz policyjny).

0 4
  • #2 12 Mar 2014 17:45
    wojtek 9007
    Poziom 36  

Witam - tak jak napisałeś -układ YXC531A generuje sygnał akustyczny i świetlny .
    Prawdopodobnie sterowany jest z pinu 12 ( turbo ) układu SM6135 dekodera.
    Jaka jest gwarancja że nadajnik działa ? - czy był sprawdzany na innym odbiorniku
    względnie na zakresie UKF.

Dodano po 1 [minuty]:

Samochodzik- zabawka rc - Przyjmuje sygnały radiowe, brak napędu

0
  • #3 12 Mar 2014 18:50
    makar42
    Poziom 16  

Dziękuję za odpowiedź. Nadajnik i odbiornik działają prawidłowo - po podaniu jednego z sygnałów (przód, tył, lewo, prawo) z nadajnika, napięcia mierzone odpowiednio na nóżkach 6,7,10,11, układu SM6135, ze stanu 0,03V zmieniają się na 3,67V. Takie napięcia wchodzą na układ YXC531A, ale nic z niego nie wychodzi. Skoro układ ten ma poza tym generować sygnał akustyczny i świetlny, a tego nie robi, więc uważam, że jest "walnięty". Tylko gdzie taki układ zdobyć ? Mógłbym pominąć ten układ i wykorzystując chociażby podany przez Ciebie schemat, skierować sygnały bezpośrednio na stopnie końcowe. Tylko jak wytłumaczyć wnukowi, że policja jeździ bez syreny i bez "koguta" ?

0
  • #4 15 Mar 2014 00:04
    diablok6
    Poziom 15  

Zapewne z chin dało by radę ściągnąć taki układ ale koszt był duży, jeżeli masz miejsce a chcesz mieć dźwięk i koguty, to ci zaproponuję, moduł dźwiękowy można kupić nawet na allegro za 25zł a światła na układzie 555timer

0
  • #5 15 Mar 2014 15:41
    makar42
    Poziom 16  

Jeżeli chodzi o ściągnięcie, to udało mi się niedawno sprowadzić darmowo z Chin uszkodzony element narzędzia, ale znałem dokładnie dane firmy. Ta zabawka jest sprowadzana przez firmę HIT-CHIN Sp. z o.o. z Łodzi którą (sądząc po mowie), tworzą Chińczycy. Poradzili mi kupić nową zabawkę. Na naklejce jest producent: XIANG HENG TOYS FACTORY i adres. Ale poszukiwania takowej firmy nic nie dały. Nie ma również w sieci układu YXC531A.

0
  Szukaj w 5mln produktów