Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Termet, Junkers, czy coś innego. Dobór podgrzewacza gazowego.

rangiz 20 Apr 2015 21:21 18492 47
Bosch
 • #31
  GZ50
  Level 13  
  Proponujemy alternatywę Ariston FAST EVO TYP
  FAST EVO ONT B 11 - TANI
  FAST EVO ONT B 14 - DOBRY

  albo tanio albo dobrze :idea:
 • Bosch
 • #32
  grzesiek234
  Heating systems specialist
  Jesli chodzi o moją skromną opinie to jakoś Ariston nie kojarzy mi się ani z tanio ani z dobrze - a jak najbardziej z problemami.
 • #33
  rangiz
  Level 15  
  Oj nie, żadnych Saunier Duval, Vailanta, ani Aristona...
 • Bosch
 • #34
  BeerBefore
  Level 10  
  Witam

  Odgrzeję temat, bo też obecnie szukam piecyka CWU. Mam kawalerkę 30m2 ze ślepą łazienką 3m2. Blok 5 kondygnacji, ja na 1.p. Marzył mi się piecyk z zamkniętą komorą, ale gdzieś tu znalazłem wpis, że są ograniczenia mocy do 5kW w bloku, poza tym kiepsko z doprowadzeniem powietrza, itd.
  1. Czy coś się zmieniło w przepisach sprawiając, że w moich warunkach mogę użyć takiego piecyka?
  2. Jeśli nie mogę j.w. to jakie macie zdanie n/t TermetQ electronic G-19-02? Podobno w czerwcu br zmienili w nim parę elementów konstrukcyjnych i jest lepszy od poprzednika. Dobry to sprzęt?
  pozdr
 • #35
  rangiz
  Level 15  
  Ostatecznie, mnie tam namówili na Junkersa i ŻAŁUJĘ, już 2x "wybuchał" od spodu, ponoć winne jakieś ... tajwańskie części, 2x wymieniana ta sama a i tak potrafi z niczego buchnąć przy odpalaniu, mocniej niż leciwy stary Termet... gość pokazał że to Junkers to nic innego jak azjatycki składak i mam się cieszyć, że wybucha w terminie gwarancji, a nie po... bo byłby drogi.
  Termet będzie przynajmniej składakiem tańszym w naprawie, bo kwestia czasu jak i jeden i drugi się popsują. Opinia gościa który robi autoryzację dla Junkersa, a nie naprawia Termetów, żeby było weselej... :D
 • #36
  BeerBefore
  Level 10  
  Współczuję. Czasami w gwarancjach jest zapis, że jak się przedmiot zepsuje X razy, to przysługuje wymiana na nowy. Nie ma u Ciebie takiego?
  Ja zwykle stawiam na polskie produkty z powodu "patriotyzmu gospodarczego", a że nieraz są też tańsze od konkurencji to tylko bonus. Oby jego awaryjność nie była tylko zbyt duża...
 • #37
  rangiz
  Level 15  
  Awaryjność to pół biedy, do Termeta dostaniesz części samemu, do Junkersa niezbyt. Ceny tych drugich to też kosmos, a żeby żądać wymiany towaru na nowy, to o ile się nie mylę musi się trzykrotnie popsuć DOKŁADNIE ta sama część, nie wiem czy dotyczy to także termy.
 • #38
  jarqw
  Level 11  
  Też muszę kupić nowy piecyk łazienkowy.
  Proszę mi powiedzieć z tych dwóch o których tu piszecie czyli Termet i Junkers który będzie działał lepiej na niższym ciśnieniu wody. Mieszkam na 4 piętrze i czasami w godzinach szczytu "kapielowego" jest problem z ciśnieniem wody.
 • #39
  El Diablo
  Level 20  
  Widzę że niektórzy chwalą się ile to mają lat ich piecyki, to ja powiem że mam termeta rocznik '71 i jeszcze działa ale na pewno była wymieniana nagrzewnica i palnik i jakieś membrany gumowe. Chciałbym zapytać jak to jest z tym kominem, czy wkład ma być z blachy kawsówki ? U mnie blok jest po remoncie w latach 70 i skubańce wylot połączyły do kratki wentylacyjnej ! Jak przychodzi kominiarz to mówi że nie może tak być i na tym się kończy.
 • #40
  Zbigniew Rusek
  Level 37  
  El Diablo wrote:
  Widzę że niektórzy chwalą się ile to mają lat ich piecyki, to ja powiem że mam termeta rocznik '71 i jeszcze działa ale na pewno była wymieniana nagrzewnica i palnik i jakieś membrany gumowe. Chciałbym zapytać jak to jest z tym kominem, czy wkład ma być z blachy kawsówki ? U mnie blok jest po remoncie w latach 70 i skubańce wylot połączyły do kratki wentylacyjnej ! Jak przychodzi kominiarz to mówi że nie może tak być i na tym się kończy.

  Pewnie jest to PG-4. Znam te piecyki. To takie z kapturem na górze, na jedną dźwignię (wczesniej był PG-3 na 2 dźwignie) + dźwignia pod spodem do regulacji wody (PG-3 jej nie miał). Te piecyki były "pożeraczami" gazu, choćby dlatego, że świeczka musiała mieć podwójny płomień - na palnik i na bimetal, a ten ostatni był umieszczony znacznie niżej. Także wysoka nagrzewnica powodowała zwiększenie zużycia gazu (ale była odporniejsza na przepalenie niż w późniejszym PG-6, gdzie była niższa). Komin NIE MOŻE być podłączony do ciągu wentylacyjnego! Ma być podłączony do spalinowego.
 • #41
  El Diablo
  Level 20  
  Termet, Junkers, czy coś innego. Dobór podgrzewacza gazowego.Termet, Junkers, czy coś innego. Dobór podgrzewacza gazowego.
  tak to wygląda, ale przy robieniu zdjęcia zauważyłem że czegoś tu brakuje, kojarzę że tu powinna być chyba nakrętka z rowkiem ?
  Ta iglica chodzi tak lekko że jak jest wyciągnięta i dotknę palcem to sama opada, to chyba dobrze ?
  Termet, Junkers, czy coś innego. Dobór podgrzewacza gazowego.
  nie wiem jeszcze od czego jest ta regulacja 1, 2, 3, 4.
  Termet, Junkers, czy coś innego. Dobór podgrzewacza gazowego. Termet, Junkers, czy coś innego. Dobór podgrzewacza gazowego.
 • #42
  Zbigniew Rusek
  Level 37  
  1. króciec pomiarowy dla pomiaru mocy podgrzewacza (do regulacji przez SERWIS).
  2. Tam jest śruba regulacyjna dopływu gazu do podgrzewacza (regulacja mocy na podstawie pomiaru na w/w króćcu - SERWIS).
  3. Tam powinna być dokręcona nakrętką dźwignia do regulacji wydatku wody przez piecyk (wybierak temperatury - albo mniejszy strumień i gorąca woda, lub większy strumień i ledwie ciepła woda)
  4. Pod tą nakrętką jest zawór powolnego zapalania (też się to reguluje) - jest to taki specjalny wkręt z zaworem kulkowym.
  Co do iglicy, to ona popycha zawór otwierający gaz na palnik i normalnie popychana jest przez bimetal, który ogrzany przez świeczkę wygina się w dół. Jest to zabezpieczenie, by w razie zgaszenia świeczki nie mógł być puszczony gaz na palnik główny (palnik główny to sporo gazu).
 • #43
  El Diablo
  Level 20  
  Do tego nr. 3 była kiedyś dźwignia ale nie wiem w jakim położeniu to było i zostało zdemontowane lub urwane kilkadziesiąt lat temu. Ostatnio coś słabiej grzeje wodę ale przeglądając pańskie posty sprzed kilku lat dowiedziałem się że to może być zapchana nagrzewnica i słaby cug. Słabiej też się zapala ale to może przez ciśnienie wody. Niebawem to sprawdzę.
 • #44
  Zbigniew Rusek
  Level 37  
  Co do tego nr 3, to jak nie ma dźwigni, można spróbować przekręcić to jakimiś szczypcami - gdy będzie mniejszy strumień, to woda będzie bardziej ogrzana (gorąca) oraz piecyk nie będzie przygasał przy zbyt małym strumieniu, natomiast przy ustawieniu na większy strumień woda będzie słabiej ogrzana oraz piecyk będzie miał tendencję do przygasania przy zmniejszeniu strumienia wody (kurkiem na baterii). Piecyk musi być stary (PG-4), więc napewno nagrzewnica jest zanieczyszczona a kto wie, czy nie przepalona (lamelki mogą być odlutowane od rurek wężownicy, więc nie przekazują ciepła wodzie - rzadko który zakład potrafi to zregenerować). Jeśli jest przepalona, to najlepiej ją wymienić, ale czy to się opłaca (czy nie lepiej zainwestować w nosy piecyk?). Może być zestarzała membrana, więc otwarcie gazu może być niezupełne (mikropory, które utworzyły się w starej gumie, mogą przepuszczać wodę, stąd nie ma dostatecznego ciśnienia, by pokonać sprężynę) i wtedy trzeba by ją wymienić (ma być do tego typu piecyka, czyli PG-4: membrany do PG-3 czy PG-6 są inne). Po tabliczce znamionowej widać, że pierwotnie piecyk był na gaz miejski i potem został przerobiony na ziemny (wymiana palnika głównego, świeczki, regulacja). Najważniejsze, by nie ulatniał się gaz!!!
 • #45
  El Diablo
  Level 20  
  Zgadza się palnik był na pewno kiedyś wymieniony i chyba nagrzewnica. A co do tych lamelek to jakiś czas temu na kafelkach w łazience znajdowałem małe kawałki cyny i dziwiłem się skąd bo tylko ja w domu lutuję i nie tam ;)
  Wymienię membranę bo ona też ma z kilka lat. Może i faktycznie trzeba będzie się rozejrzeć za czymś nowym tak dla bezpieczeństwa.
 • #46
  surfi
  Level 2  
  Mój 15-letni WRDP często nie odpala, a wymiana generatora wyceniona na 1/2 ceny nowego(!)
  Poproszę serwisantów i użytkowników o informację, czy obecny "rozsądny" wybór nadal dotyczy Termeta GE19 i Junkersa WRDP 11 ?
  I co przemawia za konkretnym wyborem ? Spotykam się ze sprzecznymi opiniami, najczęstsza to : Junkers jest trwalszy z lepszą regulacją, a Termet jest tańszy (części,serwis).
  Do grzania woda dla mieszkania: wanny z prysznicem, umywalki i zlewu kuchennego.
 • #47
  Zbigniew Rusek
  Level 37  
  Junkers, ale z zapłonem bateryjnym a nie z turbogeneratorem. Te generatory lubią się psuć. Ja mam Junkersa WRDP 14-2B (czyli nieco większy) - mam go od lutego 2011 roku i na razie jedynie wymieniałem baterie zapłonowe (minionej jesieni). Ani raz nie było serwisanta (parę razy odkurzałem piecyk -m. in. nagrzewnicę przedmuchałem odkurzaczem, czyściłem jonizację). Podkreślam, bez turbogeneratora (te elementy są zawodne). Jeśli wanna niezbyt duża, wystarczy Junkers WRDP 11-2B, jeśli zdecydowanie duża, to 14-2B.
 • #48
  surfi
  Level 2  
  Mój generator od 15 lat chodzi, podobno zwyczajnie się zużył, koszt nowego jest jednak powalający. To mnie zniechęca do Junkersa, bo dziś sama marka w zasadzie nic nie gwarantuje.
  A czemu Junkers - masz Zbychu jakieś doświadczenia z GE-19 lub inną "gazówką" ?