Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Niskie zużycie karty graficzne, niskie FPS.

sauronek84 12 Mar 2014 10:56 3390 7
    sauronek84
    Level 10  
    Wiem, że to sprzęt nie do gier, ale postanowiłem zasięgnąć opinii, czy mimo wszystko tak to powinno wyglądać?
    Zauważyłem bardzo słaba pracę karty graficznej na komputerze syna. Podczas gry Tomb Raider, Deus Ex, sięga ona ok. 30 - 45%. FPSy wynoszą ok. 20-35 p/s.

Wcześniej syn posiadał jeszcze słabszą karte geforce gt220 i wartości były podobne, acz nieco niższe ok 25-30 FPS. Po wymianie karty na radeon wygląda to jak powyżej.

sprzęt:
    Intel celeron e 3300 dual core @2,5ghz, x86-64, sse3
    P5KPL - AM EMU Motherboard
    Pamięć fizyczna 4096 MB
    Gigabyte radeon HD 7770
    dysk 500gb Hitachi HDS721050CLA362 ATA Device
    zasilanie Corsair 450 W
    windows 7 64 bit

Problem jest nastepujacy:
    1. Praca karty na niskiej wartości procentowej. ok 30-50%
    2. Niskie FPS y- uwaga. Zmiana na niższe ustawienia graficzne praktycznie nic nie zmienia - skok może rzędu 2-5 fps. Obecnie gra na wysokich i karta pracuje na ok 50% wg msi afterburner.
    Po właczeniu w drugą strone, czyli podniesieniu parametrów na np. ultra, karta rozgrzewa się do ok. 75stopni i wyciaga ok 90%, FPSy wyglądają podobnie, następuje lekki spadek. Tak więc karta potrafi się rozgrzać i zacząc pracować, ale dopiero przy tych wysokich ustawieniach.

Bez względu na ustawienia grafiki (najniższe, srednie, wysokie) w grze fpsy są podobne. Nie pomaga zmiana rozdzielczości, tryb okna itp. Wartości sa zbliżone. Przeinstalowałem system, zrobiłem formata, zainstalowałem najnowsze sterowniki graficzne - nie pomogło
    Raz, na samym poczatku jak kartę "testowaliśmy" przy grze osięgnęła ona pracę ok 90% - na ustawieniach średnich i fps rzedu 50-60 utrzymywały się kilka godzin. Później nastąpił spadek i trwa on cały czas.

Czy to wina procesora?

Zaznacze, że po odbiorze komputera z serwisu procesor non stop chodził na 100%. Format jednak pomógł i wrócił do względnej normy, choć nadal przy mozilli ma np. od 15 % do 50 % zużycia.

W załączniku pliki z testu OCCT oraz zrzut ekrany z HW MOnitors. Prosze o zwrocenie uwagi na napięcie na lini 12 V. Nie mam niestety miernika bo został w innym miescie, a specjalnie jechać 130 km nie mogę. Możliwa jest taka wartość?

Niskie zużycie karty graficzne, niskie FPS.
    speedy9
    Helpful for users
    sauronek84 wrote:
    Czy to wina procesora?

Procesor jest zdecydowanie za słaby do tej karty i bez jego wymiany nic się nie da zrobić.

Co do napięcia +12V to raczej jest to błędne wskazanie. Przy takiej wartości komputer by się nie włączył. Miernik możesz kupić za kilkanaście zł nawet w markecie budowlanym.
    sauronek84
    Level 10  
    rozumiem. jednak gdy na poczatku gra była płynna i fpsy były wysokie wydawało mi sie, że tak własnie powinno to wyglądac. lekko zdziwiłem się po tych spadkach.
    ale rozumiem,że to wina procesora.
    AnyKey
    Level 25  
    Zdecydowanie jest to wina procesora.
    Celeron D jest w tym przypadku tzw. wąskim gardłem, które blokuje możliwości karty graficznej. Karta graficzna będzie pracowała na bardzo wysokich obrotach, ale procesor nie nadąża z przetworzeniem danych.
    Wymiana na C2D E8xxx lub Xeon E5xxx da wyraźny wzrost płynności w grach oraz mozliwość gry w nowsze tytuły na mniejszych ustawieniach graficznych.

Teraz, żeby jeszcze wszyscy uczestnicy byli zadowoleni niech Pan poda markę, model oraz moc zasilacza jaki jest w tym komputerze.
    sauronek84
    Level 10  
    dziekuje za jasne wytlumaczenie. ktory procesor byście mi polecili panowie konkretnie?

zasilacz jak pisałem:
    corsair VS 450 W
    AnyKey
    Level 25  
    AnyKey wrote:
    Wymiana na C2D E8xxx lub Xeon E5xxx da wyraźny wzrost płynności w grach oraz mozliwość gry w nowsze tytuły na mniejszych ustawieniach graficznych.

C2D E8xxx są tańszym rozwiazaniem
    Xeon E5xxx droższym ale znacznie lepszym rozwiązaniem
    C2Q Q9xxx bardzo drogie porównywalne do Xeona

Najlepiej założyć temat w dziale "Co Kupić?"

speedy9 wrote:
    sauronek84 napisał:

Corsair 450 W

Spokojnie wystarczy.
    speedy9
    Helpful for users
    Xeon jest dobry ale wymaga moda socket 771->775 i od kiedy się on pojawił procesory te zdrożały. Pozostaje kwestia sensowności inwestowania dużych kwot w tą nieprzyszłościową platformę. C2D E8xxx wydaje się dobrym rozwiązaniem do aktualnej karty graficznej. W FullHD raczej się nie pogra, nawet po podkręceniu, ale cóż...