Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

wykorzystanie czujek od alarmówki

nowicjusz50 12 Mar 2014 12:23 1125 7
Optex
 • #1
  nowicjusz50
  Level 13  
  Mam takie pytanie czy jest możliwość z czujki alarmowej np satela pobrać sygnał i to podłączyć pod np oświetlenie.
  Przykład
  Czujka pracuje sobie w systemie alarmowym i w czasie kiedy alarm jest rozbrojony po wykryciu ruchu załączała by oświetlenie. czy to lepiej wysterować z wyjścia alarmowego z centrali integra?
 • Optex
 • #2
  User removed account
  User removed account  
 • Optex
 • #3
  nowicjusz50
  Level 13  
  o takie coś własnie mi chodziło a możesz podać jaki przekaźnik można wykorzystać? bo to wysokoprądowy musi być? obciązenie oświetlenia to do 1A
 • #4
  beerman
  Level 16  
  Rozumiem, że zdajesz sobie sprawę z tego jak działa czujka PIR i jaki będzie efekt podpięcia oświetlenia bezpośrednio pod taką czujkę? Żeby to działało sensownie trzeba jeszcze układ opóźniający wyłączenie oświetlenia.
  Dlatego lepiej wykorzystać centralkę do sterowania oświetleniem.
 • #5
  bhtom
  Level 38  
  Witam,

  fox51 wrote:
  Z punktu widzenia czujki nie ma znaczenia czy system alarmowy jest uzbrojony lub nie. Ona tylko sygnalizuje swoim wyjściem to że wykryła ruch ciepła w nadzorowanym obszarze. Żeby wykorzystać sam sygnał z czujki należałoby podłączyć pod jej wyjście przekaźnik i dopiero jego stykami sterować np. oświetlenie, a drugą parą styków przekazać sygnał do centrali alarmowej.


  Po co taka "rzeźba". Lepiej wykorzystać wyjście OC centrali. Można sobie wtedy dowolnie definiować czas działania wyjścia, a przy wykorzystaniu przekaźnika oświetlenie byłoby włączane na czas pobudzenia czujki (ok. 2 sek.)

  Pozdrawiam.
 • #6
  User removed account
  User removed account  
 • #7
  mikan4
  Level 26  
  Jak ma być rzeźba z czujką z alarmówki i żarówką (bez centrali) to taniej kupić jakąś czujkę do oświetlenia (mikrofalowa około 40-70 zł brutto - średnio, pir koszt do 20-30 zł brutto). Mniej roboty i większe prawdopodobieństwo że nic nie sknoci się po drodze. Nie wspominam o tych zabawkach co były w biedronce, co się wkręcało w miejsce żarówki (tak jak "złodziejkę").
 • #8
  nowicjusz50
  Level 13  
  autor wątku wie tylko chciał się dopytać czy właśnie lepiej z oc czy lepiej zaraz przy czujce wyciągnąć sygnał. Chciałem po porostu jeżeli już mam czuje to wykorzystać ją do kilku zadań a nie robić na ścianach 10 czujek do czego innego.
  Jak to zrobić praktycznie z wyciągnięciem tego sygnału z oc? Widziałem pulsar ma dużą ofertę przekaźników ale który zastosować do oświetlenia 230V 1A. Ten przekaźnik gdzie zamontować? bo to oświetlenie będzie w pierwszej kolejności zapalane przez włącznik a drugie załączanie było by przez tą czujkę.

  Dodano po 55 [minuty]:

  wykorzystanie czujek od alarmówki mam coś takie go zrobione i chciałem podłączyć czujkę pod tą instalacje. jaki przekaźnik wykorzystać?(dobrze by było aby był z oferty pulsara bo mam dostęp do nich.)
  Będzie centrala alarmowa integra oraz czujka w tym pomieszczeniu z którego przesłałem schemat. Zasada działania jest taka że mogę włączyć i wyłączyć z przycisku bistabilnego ale wieczorem chciałbym aby załączał się z czujki. Sygnał wezmę z wyjścia oc tylko gdzie wpiąć się w obwodzie z przekaźnikiem.