Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Medion Akoya E1317T jak go usprawnic?

12 Mar 2014 12:28 11739 24
  • Poziom 2  
    Witam,

Kupiłem niedawno w mega super promocji w Tesco netbooka Medion Akoya E1317T
    Wizualnie bardzo ładny, maly i lekki sprzecik dlatego też decyduje sie do zatrzymac ale mam z nim kilka problemów a mianowicie od nowości chodzi jak "czołg" ;/

Specyfikacja owego cudeńka:
    AMD A4-1200 APU, AMD Radeon™ HD 8180 graphics,
    500GB HDD,
    2GB RAM,
    10.1" multitouch display

stawiałam już system po raz drugi, uzywam załaczonego przez producenta oprogramowania ( oczywiście usuwam KIS 2013 odrazu po postawieniu sys bo chyba wymaganiami przewyższa zdolności sprzętu)

czy dodanie dodatkowego ramu coś pomoże?? ( czy musze robić to przez serwis?)

czy ktoś wie jak usprawnić jego działanie?

dodatkowo po otwarciu opakowania okazało sie ze ma niemiecką/czeską klawiaturę :/ serwis póki co nie odpowiada na moje wołanie o pomoc...
  • Poziom 40  
    Z tym procesorem to nie poszalejesz. Niestety to bardzo słaba maszyna i będzie mułowata. Jaki system na tym instalujesz? Jedyne co mu przyśpieszy pracę to dysk SSD. Może jeszcze na Win Xp lub na jakimś lekkim Linuxie będzie działać w miarę. Dołożenie pamięci RAM nie zmieni prawie nic.
  • Poziom 2  
    w zestawie był Windows 8
  • Poziom 42  
    kamilwitawa napisał:
    Medion Akoya E1317T

kamilwitawa napisał:
    dodatkowo po otwarciu opakowania okazało sie ze ma niemiecką/czeską klawiaturę :/ serwis póki co nie odpowiada na moje wołanie o pomoc...

Gdybyś kupił Medion Akoya E1317T-PL to miałbyś klawiaturę QWERTY, a Ty kupiłeś Medion Akoya E1317T (mała różnica). Nie zmienia to faktu, że jak każdy Medion to i ten jest bublem.

Poza dołożeniem pamięci RAM oraz dysku SSD gra niewarta świeczki.
  • Poziom 8  
    ... wybacz im bo nie wiedza co pisza :)
    Tez kupilem identycznego mediona chociaz obawialem sie tej marki i jestem w pelni zadowolony, musialem tylko odinstalowas Kasperskiego i wymienic pamiec z 2GB na 4GB, dokonuje sie tego odczepiajac i sciagajac klawiature. To powinno uspokoic dysk twardy bo procesor tutaj nie jest niczemu winny. Mozesz tez zainstalowac wersje Windowsa 8 32 Bit bo 64 Bit pozera cala pamiec.
    Ten procesor A4-1200 ktory tak ganicie to najslabszy z rodziny AMD Jaguar (ta sama rodzina co w najnowszych konsolach PS4 oraz XBoxONe) tylko odpowiednio okastrowany (zamiast 8 tylko 2 rdzenie oraz taktowanie 1GHz) dzieki czemu zuzywa tylko 3-4 W.
    W testach wypada jak najnowszy Atom intela Z3740 stosowany w wychwalanym za cene do jakosci ASUSie Transformers T100 za 1500 zl.
    Biorac pod uwage ze dalem za tego E1317T 719 zł na promocji w Tesco jestem bardzo zadowolony z jakosci sprzetu szczegolnie porownujac go do tez wychwalanego ACERA AO722 gdzie obudowa cala sie ugina i poszly mi zawiasy, ktore kosztuja 200 zl na allegro.
    Tutaj procek jest jeszcze szybszy o ok 20% a do tego nie grzeje sie tak jak wspomniany ACER, jak przystalo na sprzet przystosowany do tabletow, ale sprobujcie tylko uruchomic na jakims ARMie Windowsa 8 a tutaj chodzi wszystko plynnie jak marzenie, ekran dotykowy naprawde miodzio ;)
  • Poziom 1  
    Temash napisał:
    ... wybacz im bo nie wiedza co pisza :)
    Tez kupilem identycznego mediona chociaz obawialem sie tej marki i jestem w pelni zadowolony, musialem tylko odinstalowas Kasperskiego i wymienic pamiec z 2GB na 4GB, dokonuje sie tego odczepiajac i sciagajac klawiature.

Ja jeszcze oczyściłem go z kilku pomniejszych śmieci i działa całkiem przyzwoicie, choć zastanawiam się nad zmianą na 4 GB. Jak zdjąłeś klawiaturę żeby wymienić kość pamięci? I co tam wchodzi? 204-pin SODIMM?

Ja uważam ten komputer za całkiem przyzwoitego następcę netbooków. Bateria nieźle trzyma, a jakość wykonania jest jak nie w medionach (!) i sama klawiatura jest super wygodna (pomijając to, że jest polsko-szwabska).
  • Poziom 2  
    Bardzo proszę o wskazówkę jak wymienić RAM ( zdjąć klawiaturę )w medion AKOYA .
  • Poziom 1  
    Witam,
    również zastanawiam się nad tym netbookiem i mam pytanie jak radzi on sobie z odtwarzaniem filmów full hd (zarówno plików odtwarzanych z pc, jak i youtuba)?

Jeszcze druga kwestia czy nie zamula mocniej kilku otwartych kartach przeglądarki?

(chodzi o podstawową wersję 2gb ram)

Właśnie planowałbym go podłączyć pod tv jako "centrum multimedialne"
  • Poziom 17  
    Witam,
    Ja również go nabyłem w Tesco, za cenę 599zł :D , wahałem się troszkę, ale biorąc pod uwagę cenę, w która wchodzi sam sprzęt oraz oprogramowanie w pełnych wersjach,Windows 8 w cenie ok 320zł, Office 2013 Home & Student ok. 350zł (MS Word 2013, MS Excel 2013, MS PowerPoint 2013, MS OneNote 2013), to warto było zaryzykować.
    Jestem na etapie usuwania z niego crapware, aktualizowania do 8.1, i update1, no i w najbliższym czasie wymiany pamięci na 4GB.

Co do klawiatury, to czy ja wiem, czy jest "polsko-szwabska". Ma co prawda układ QWERTZ, ale ma polskie znaki na klawiaturze ą,ę,ś,ć,ź po prawej stronie, na dodatek na naklejce pod klawiaturą pisze POLISH. Zapewne wystarczy zmienić układ klawiatury we właściwościach, ale jeszcze nie dotarłem do tego etapu.
    Model: MP-08J66PL-528D itd.

I teraz mam pytanie do użytkowników, którzy mają już za sobą wymianę pamięci.
    Z tego co zdążyłem się zorientować, to siedzi tam kostka DDR3L Lov Voltage,
    HYNIX 2GB 1Rx16 PC3L-12800S-11-12-C3
    czy szukać też Lov Voltage, czy zwykłe tez polecą?

PS: Tu jest teścik tego sprzętu, nie po naszemu, ale od czego jest google tłumacz :D http://www.notebookcheck.com/Test-Medion-Akoya-E1317T-E1318T-MD99330-Netbook.107107.0.html
  • Poziom 11  
    Kolego, mógłbyś sprawdzić, czy da się ustawić klawiaturę polską programisty i jak ona działa ? Bo mam zamiar zakupić jutro ten komputerek i nie wiem, czy da się jakoś normalnie na mim pisać.

antares napisał:
    Witam,
    Ja również go nabyłem w Tesco, za cenę 599zł :D , wahałem się troszkę, ale biorąc pod uwagę cenę, w która wchodzi sam sprzęt oraz oprogramowanie w pełnych wersjach,Windows 8 w cenie ok 320zł, Office 2013 Home & Student ok. 350zł (MS Word 2013, MS Excel 2013, MS PowerPoint 2013, MS OneNote 2013), to warto było zaryzykować.
    Jestem na etapie usuwania z niego crapware, aktualizowania do 8.1, i update1, no i w najbliższym czasie wymiany pamięci na 4GB.

Co do klawiatury, to czy ja wiem, czy jest "polsko-szwabska". Ma co prawda układ QWERTZ, ale ma polskie znaki na klawiaturze ą,ę,ś,ć,ź po prawej stronie, na dodatek na naklejce pod klawiaturą pisze POLISH. Zapewne wystarczy zmienić układ klawiatury we właściwościach, ale jeszcze nie dotarłem do tego etapu.
    Model: MP-08J66PL-528D itd.

I teraz mam pytanie do użytkowników, którzy mają już za sobą wymianę pamięci.
    Z tego co zdążyłem się zorientować, to siedzi tam kostka DDR3L Lov Voltage,
    HYNIX 2GB 1Rx16 PC3L-12800S-11-12-C3
    czy szukać też Lov Voltage, czy zwykłe tez polecą?

PS: Tu jest teścik tego sprzętu, nie po naszemu, ale od czego jest google tłumacz :D http://www.notebookcheck.com/Test-Medion-Akoya-E1317T-E1318T-MD99330-Netbook.107107.0.html
  • Poziom 17  
    Da się na niej normalnie pisać. Ja mam na klawiaturze przyciski po prawej stronie z polskimi znakami: ż,ś,ń,ć,ą,ó,ę,ź, trzeba tylko zmienić układ klawiatury na polski(214) zamiast programisty.
    Panel sterowania->Język->opcje->Metoda wprowadzania danych, dodaj metodę wprowadzania danych i dodajemy QWERTZ Polski (214). Mamy teraz dwie metody wprowadzania danych, polski programisty i polski 214. Ja usunąłem polski programisty, by domyślny był polski 214 i wszystkie znaki sę wpisywane dokładnie tak, jak jest na klawiaturze. Reszta to kwestia przyzwyczajenia.

Zmieniając temat, te 2GB, to zdecydowanie za mało, odinstalowałem kasperskiego i inne badziewia, ale nadal mieli strasznie dyskiem. Coś mam problem z aktualizacją do 8.1, pobrałem wszystkie wymagane poprawki, w sklepie jest dostępna aktualizacja, pobiera, instaluje a w efekcie końcowym staje gdzieś na 70% i nic, jedynie wyłączenie i ponowne włączenie pomaga, ale wyskakuje komunikat, że nie można zaktualizować systemu do wersji windows 8.1 kod błędu 0xC1900101-0x30018 i system zostaje przywrócony do wersji 8. No nic będę próbował dalej.
  • Poziom 11  
    A jeszcze jedno, bo mnie tylko interesuje polski programisty.
    Czy po przełączeniu na polski programisty, naciskając na Y wyświetla się Z czy Y ?
  • Poziom 17  
    Dokładnie, naciskając Y wyświetla się Z, bo polski programisty ma układ QWERTY, natomiast polski 214 ma QWERTZ, czyli dokładnie tak, jak jest zbudowana ta klawiatura. Ale po co się kolega upiera na ten polski programisty, skoro układ klawiatury, to polski 214 i taka metodę wprowadzania znaków trzeba ustawić i wtedy wybija znaki dokładnie takie, jakie są na klawiaturze.
    Tak to mniej więcej wygląda, zdjęcie z netu:

PS: wstawiłem kostkę 4GB 1,5V, gdyż nie miałem akurat low voltage 1.35V i śmiga jak ta lala :D
    Nadal walczę z tą aktualizacją do 8.1 :cry:
  • Poziom 17  
    Też gdzieś to wyczytałem, więc widocznie można, nie mam 8GB, żeby sprawdzić

Ja mam 4GB aktualnie, dodatkowo mam kartę microSD 8GB z adapterem, wpiętą w czytnik kart i skorzystałem z funkcji ReadyBoost sformatowaną w systemie plików exFAT, przez co wykorzystana jest cała pojemność karty (domyślnie dla FAT32 max 4GB). Nie zwiększa to pamięci ale ma inne ciekawe zastosowanie. Skoro jest dlaczego nie skorzystać, tym bardziej mając do dyspozycji wbudowany czytnik kart SD.
    Tu można poczytać na ten temat: http://www.dobreprogramy.pl/Meszuge/Windows-7-i-ReadyBoost-czy-to-ma-sens,21837.html

Wreszcie udało mi się dokonać aktualizacji do 8.1 :D .
    Kilka podejść, wyłączania urządzeń w managerze nie przynosiło rezultatu. Czytałem różne porady, wychodziło, że problemem jest kata sieciowa, że fizyczne jej wyjęcie może pomóc, no ale tu, jak?, więc poszukałem nowszych sterowników do karty wifi, które obsługują win 8.1 i jak ręką odjął, udało się, aktualizacja przebiegła bez problemu :D
    Link do sterowników: Realtek RTL8723BE Wireless LAN Driver http://support.lenovo.com/us/en/downloads/ds039738
  • Poziom 11  
    Zakupiłem na Alledrogo pamięć 8GB do niego.
    Jak przyjdzie, to przy okazji to ze starego MSI WINda przełożę dysk SSD.

Chciałem jeszcze zrobić taki numerek:
    - Na dysk ssd zainstalować system z płyt recovery
    - zmienić system zapisu partycji z GPT na MBR
    - podzielić dysk na partycje
    - zainstalować dodatkowo Windows XP jako drugi system na nowej partycji.
    (muszę mieć Xp-ka ze względu na interfejsy do programowania niektórych urządzeń)
    Sterowniki do Windowsa XP już mam.
    Jak mi się uda, to dam znać na forum.
  • Poziom 11  
    Witam.
    Pamięć 8GB przyszła. Działa. Po włożeniu dysku SSD komputer śmiga, że aż miło.
    Jest problem z konwersją partycji GPT na MBR.
    Zainstalowałem na czysto Windows XP, potem z dostarczonej płytki Windows 8.
    Ósemka nie zmieniła systemu zapisu partycji i została MBR.
    Mam tylko problem ze sterownikami do xp-ka, bo to co ściągnąłem z sieci to niedziała oprócz Bluethoth'a.
    Najbardziej zależy mi na sterowniku AHCI
    Może ktoś pomoże ?
  • Poziom 17  
    @atusien, instalowałeś z zewnętrznego napędu, czy z USB?, przestawiałeś coś w biosie pod kątem botowania? Z początku miałem problem z botowaniem z USB, ale znalazłem na youtube poradnik i parę ustawień w biosie i się udało. Kiepska jakość, ale da się coś tam zobaczyć. http://www.youtube.com/watch?v=c9ruSjhAoLs

Mam prośbę, o ile to by nie było kłopotliwe, mógłbyś wrzucić zrzut ekranu oryginalnego dysku z systemowego zarządzania dyskami?, natworzyło mi się kilka partycji, zawartość podejrzałem z pod Hirens'a i na dwóch mam pliki od EFI, na innych recovery po około 480MB, dwie po 449GB, 1GB, 4GB i właściwa recovery 60GB. Później wrzucę screena, bo piszę z innego. Nie chciał bym usunąć czegoś niepotrzebnie.

Własnie, jeśli chodzi o bios EFI, który jest zapisany na dysku, po wymianie na SSD, nie było problemu?, czy została utworzona dodatkowa partycja po instalacji z płyty recovery?. Nie miałem doczynienia jeszcze z EFI.

Odnośnie sterowników pod XP, skoro postawiłeś win XP, to odpal jakiś programik typu driver magican lub coś podobnego i sam wyszuka sterowników.

zrzut ekranu, zarządzanie dyskami, tak to u mnie teraz wygląda, dla partycji recovery usunałem literę, by była niewidoczna, dla bezpieczeństwa:
  • Poziom 11  
    Instalowałem z zewnętrznego napędu USB. Trzeba się trochę nagimnastykować w BIOSie, żeby ustawić to bootowanie, gdyż UEFI po każdym uruchomieniu windows sam zmienia te ustawienia. Następnym razem spiszę po kolei opcje z BIOSu co i jak trzeba ustawić i napiszę na forum.
    Mój zrzut ekranu podziału dysku na partycje nic nie da, bo teraz mam tylko dwie, jedna z windows XP ,druga z WIndows 8.1 i tyle. Podział partycji w standardzie MBR.
    Z dyskiem SSD nie było żadnego problemu. Włożyłem, zainstalowałem system i wszystko działa.

Pod XP mam zainstalowany program do wyszukiwania sterowników, ale jest problem, bo nie mam zainstalowanej sterowników żadnej karty sieciowej i nie wyszukuje bez dostępu do sieci. Spróbuję zainstalować modem z Playa, to może wtedy coś się uda ściągnąć, bo standardowe sterowniki USB działają.

antares napisał:
    @atusien, instalowałeś z zewnętrznego napędu, czy z USB?, przestawiałeś coś w biosie pod kątem botowania? Z początku miałem problem z botowaniem z USB, ale znalazłem na youtube poradnik i parę ustawień w biosie i się udało. Kiepska jakość, ale da się coś tam zobaczyć. http://www.youtube.com/watch?v=c9ruSjhAoLs

Mam prośbę, o ile to by nie było kłopotliwe, mógłbyś wrzucić zrzut ekranu oryginalnego dysku z systemowego zarządzania dyskami?, natworzyło mi się kilka partycji, zawartość podejrzałem z pod Hirens'a i na dwóch mam pliki od EFI, na innych recovery po około 480MB, dwie po 449GB, 1GB, 4GB i właściwa recovery 60GB. Później wrzucę screena, bo piszę z innego. Nie chciał bym usunąć czegoś niepotrzebnie.

Własnie, jeśli chodzi o bios EFI, który jest zapisany na dysku, po wymianie na SSD, nie było problemu?, czy została utworzona dodatkowa partycja po instalacji z płyty recovery?. Nie miałem doczynienia jeszcze z EFI.

Odnośnie sterowników pod XP, skoro postawiłeś win XP, to odpal jakiś programik typu driver magican lub coś podobnego i sam wyszuka sterowników.

zrzut ekranu, zarządzanie dyskami, tak to u mnie teraz wygląda, dla partycji recovery usunałem literę, by była niewidoczna, dla bezpieczeństwa:
  • Poziom 17  
    Chodziło mi o podział dysku HDD, tego co był oryginalnie w lapku, nie SSD, ale ok, dajmy sobie z tym spokój.

Zobacz te sterowniki do WiFi:

Obsługiwany OS: Windows XP/2003/Vista/7/8/8.1
    dostawca sterownika: Realtek Semiconductor Corp.
    Wersja sterownika: 2010.5.0724.2013
    Podpisany cyfrowo: Tak
    Data wydania: 2013-08-02
    Rozmiar pliku: 40.2MB

www.driversbulk.com/DriversDownload/realtek_8192ce_2010.5.0724.2013-allos.zip

Lub:

http://webcache.googleusercontent.com/search?.../downloads/DS040813+&cd=6&hl=pl&ct=clnk&gl=pl
  • Poziom 2  
    Witam! Jestem nowy w tym Forum. Mam 2 te laptopy Mediona: E1317T i E1318T.
    Kupione i uzywane w Niemczech, sa identyczne, rozne symbole biora sie z tego, ze jeden byl sprzedawany w ALDI na poludniu, a drugi na polnocy niemiec.
    Moje jest tez to Video na YouTube, o ktorym pisal Kolega z forum powyzej:
    http://www.youtube.com/watch?v=c9ruSjhAoLs
    4GB RAM i SSD, dodaja troche tempa, ale mimo wszystko, to APU od AMD (A4), jest tak wolne, ze 8GB RAM, juz duzo nie zmieni. Klawiature najwygodniej odpiac od dolu, po wyjeciu akumulatora: 4 plastykowe "wasy" delikatnie odginajac.
    SSD polecam formatowac przy pomocy USB-PenDrive z GParted. To jest swietny i bardzo mocny Tool. Tworzy sie nowa tabele formatowa w schemacie DOS i mamy wszystko po staremu. Uwaga! Nowa tabela (MBR lub GPT), kasuje wszystko (!!!!) na HDD lub na SSD. Porownywalem szybkosci i moim zdaniem, UEFI BIOS w polaczeniu ze schematem GPT na HDD lub SSD, nie daje zadnych zauwazalnych korzysci, a wrecz przeciwnie: wady. Czysta instalacja WIN 8, na SSD tworzy automatycznie 3 partycje. Ja mam na SSD (w schemacie MBR) tylko Windows i Data i robie Image tej z Windows, przy pomocy Acronisa, na wszelki wypadek. Pozdrawiam! gj
  • Poziom 17  
    Witam ponownie. Minął rok, szkoda by było, aby temat ˝umarł˝. Aktualizował ktoś z Was swoje maleństwo do windows 10?.
    Ja to zrobiłem, ale mam mieszane odczucia, już nie chodzi o sam system, bo zdania na jego temat są podzielone, no i sam wygląd, to kwestia gustu, nie mówiąc już o szpiegowaniu, ale wiele rzeczy można wyłączyć w ustawieniach i za pomocą narzędzia http://www.oo-software.com/en/shutup10 coś ala XPAntyspy pod winXP.

Nie wymieniałem jeszcze dysku na SSD, ale odnoszę wrażenie, że na win8.1 jak by szybciej się uruchamiał. Ma ktoś podobne odczucia, że na win 10 trwa to dużo dłużej?
    Partycje ma MBR, chyba jednak bootowanie EFI szybciej się uruchamiało.

I tak troszkę w innym temacie. Jeśli chodzi o dwa systemy na jednym HDD, to wolę, by jeden drugiego nie widział, w sensie bezpieczeństwa przed usunięciem jakichś plików systemowych z widocznej partycji. W stacjonarce mam zrobione
    tak, że utworzyłem dwie partycje, z czego jedna jest ukryta. Na aktywnej zainstalowałem system, następnie za pomocą starego narzędzia z partition magic o nazwie pqboot pod działającym systemem zmieniam sobie partycje aktywną na ukrytą, przez co ta z zainstalowanym systemem staje się ukryta a ta wcześniej ukryta, staje się aktywna i na niej instaluję drugi system, przez co ani jeden ani drugi system nie widzą się nawzajem. Może wadą tej metody jest to, że nie ma opcji wyboru podczas rozruchu, ale z drugiej strony jak robię coś na jednym systemie to cały czas uruchamia się ten jeden, jak chce drugi system to pod działającym systemem przełączam sobie partycje i po restarcie za każdym razem mam drugi system. Jak dla mnie jest to bardzo wygodne i co najważniejsze nie ma problemu z plikiem rozruchowym w przypadku ponownej instalacji jednego czy drugiego systemu, można do woli formatować aktywną partycję bez wpływu na partycję ukrytą i w pełni działający system.

Tak to mniejwięcej wygląda
  • Poziom 2  
    Ciekawa wskazowka, ten PQBOOT! Chyba wyprobuje! Jezeli chcesz szybszego startu Windows, to zaznacz w BIOS funkcje "Fast Boot", jako "Enable". Jezeli chcialbys zainstalowac 2 rozne systemy operacyjne, na jednym dysku majacym styl GPT (EFI), to beda z tym duze problemy, jak wynika z roznych forow. Win 10 najlatwiej instalowac jako Update, z poziomu systemu ktory wystartowal (Win7, Win8, Win8.1), a nie z nosnika boot, wybierajac opcje "wykasuj stara instalacje". Wtedy ma sie czysta 10-tke. Mozna w tym laptopie poprawic znacznie chlodzenie CPU (wlasciwie to APU): trzeba odpiac klawiature i okrecic aluminiowa blache-krztaltke, oslaniajaca HDD i APU. To APU jest oklejone taka zolta folia z wycieciem. Wyrzucamy to. Z blachy aluminiowej (1.5 mm grubosci) przycinamy kwadrat, szlifujemy na papierze, aby byl plaski, to przyklejamy termopasta do APU i znow troche pasty i na to blacho-krztaltka. 2 male srubki przy APU sciskaja to razem. Odprowadzanie ciepla duzo lepsze, wiatrak kreci sie wolniej i rzadziej. grjakub
  • Poziom 12  
    Ja mam toto od marca 2014 i już chciałem go o przeciwległą ścianę rzucić... Ale mówię sobie: moja kasa, oddadzą 719 zeta i co? Zrobię zakupy w biedronie i poszło... Jak zacząłem gmerać to okazało się że dysk jest trachnięty, wymieniłem go na SSD 500Gb Samsunga i od razu ruszył, zmieniłem pamiątkę na 8Gb i też odczuwalna różnica. Teraz badam win10 pod kątem czy lepiej będą śmigać 32 czy 64 bity. Jeszcze tą gąbkę wywalę, którą procek do blaszki mocują i wsadzę tam tę blaszkę aluminiową z postu powyżej i dam cynka jak toto lata... Jedynie nurtuje mnie fakt jak tego jaguara odblokować? :idea: