Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo G580 - Jak dobrze "zakonserwować" laptopa

pm4 12 Mar 2014 13:04 1548 4
  • #1 12 Mar 2014 13:04
    pm4
    Poziom 6  

Witam,
    Mam laptopa Lenovo g580 i pytanie dotyczy konserwacji/maksymalnego wydłużenia żywotności.

Czy podkładka chłodząca wydłuży żywotność laptopa? Tzn. wiem, że po dłuższym czasie użytkowania laptopa, temperatury zaczną stopniowo rosnąć i czy używanie dobrze dobranej podkładki zwiększy w odczuwalny sposób ten czas?

Wiem również, że wymiana pasty i termopadów zwiększy żywotność laptopa. Ale co ile wymieniać? Jeżeli mam laptopa na gwarancji to nie mogę zrobić tego sam i muszę skorzystać z pomocy autoryzowanego serwisu. Ile to mniej więcej kosztuje?

Żywotność baterii: czy lepiej (kiedy laptop jest podłączony do prądu) wyciągnąć baterię czy lepiej zostawić? Jeżeli wyciągnąć to rozładowaną czy w pełni naładowaną? Czy to ma jakieś znaczenie?

Komputer osiąga temperatury ok 40/50 stopni bez obciążenia i ok 60/65 w stresie. Wydaję mi się, że to normalne temperatury i wolałbym, żeby się nie zwiększały.

0 4
  • Pomocny post
    #2 12 Mar 2014 13:17
    Epox
    Poziom 38  

pm4 napisał:
    Czy podkładka chłodząca wydłuży żywotność laptopa?
    Może wydłużyć jeśli laptop będzie używany jako maszyna do grania i non stop wysokie temperatury mogą skrócić żywotność termopadów/pasty. Jak termopady i pasta stracą swoje właściwości to żadna podkładka nie pomoże. Trzeba dbać o dostęp powietrza do kanałów wentylacyjnych (nie zasłaniać ich).
    pm4 napisał:
    Wiem również, że wymiana pasty i termopadów zwiększy żywotność laptopa. Ale co ile wymieniać?
    Jak laptop się zacznie grzać (wzrosną temperatury).
    pm4 napisał:
    Jeżeli mam laptopa na gwarancji to nie mogę zrobić tego sam i muszę skorzystać z pomocy autoryzowanego serwisu. Ile to mniej więcej kosztuje?
    Jeśli laptop na gwarancji. To jest to usługa gwarancyjna.
    pm4 napisał:
    Żywotność baterii: czy lepiej (kiedy laptop jest podłączony do prądu) wyciągnąć baterię czy lepiej zostawić?
    http://pclab.pl/art48537-6.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2398886.html

0
  • Pomocny post
    #3 12 Mar 2014 13:18
    Trabi
    Poziom 36  

Dbaj o czystość miejsc gdzie powietrze jest zasysane do wnętrza. Nie trzymaj laptopa w kurzu, nie używaj w pościeli, stawiaj tylko na płaskich i czystych powierzchniach to nie będzie łapać syfu i nie będzie się przegrzewał. Mój Y530 od 2010 roku nadal pracuje cichuteńko i się nie grzeje, a ani razu nie był czyszczony.
    Baterię - jeśli korzystasz z sieci - naładuj i wyjmij.

0
  • #4 12 Mar 2014 13:40
    pm4
    Poziom 6  

Dzięki za odpowiedzi. Czytając te linki i wszystkie posty doszedłem do wniosku, że zdecyduję się na kupno podkładki. Co prawda nie katuję laptopa grami, ale wydaję mi się, że warto zainwestować w taki gadżet, tym bardziej, że nie jest to jakiś duży koszt.

Co do kurzu, to jak oczyścić wyloty, nie odkręcając obudowy? Co prawda w "Energy Managment" jest aplikacja do usuwania kurzu i korzystam z niej regularnie ale nie wydaje mi się, że jest bardzo skuteczna. Czy używanie sprężonego powietrza w przypadku laptopa jest bezpieczne?

0
  • Pomocny post
    #5 12 Mar 2014 13:55
    Trabi
    Poziom 36  

Zakurzy Ci się jak pewnie skończy się gwarancja, więc najlepiej będzie wówczas wyjąć radiator z wentylatorem i dobrze go przedmuchać kompresorem poza laptopem. A z samego laptopa delikatnie wydmuchać ew. paprochy. Nie martw się, przez 2 lata nie powinien się zakurzyć tak, żeby musiał być czyszczony.
    Co do podstawek - ja nie lubię jak coś jest "pod" bo przeszkadza mi w normalnym użytkowaniu (inne położenie, inny kąt itp).

0