Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pompa obiegowa podłączenie prz -

hindus3d 12 Mar 2014 13:27 1659 8
  • #1 12 Mar 2014 13:27
    hindus3d
    Poziom 5  

Witam.

Jestem tu nowy więc sorki jesli nie ten dział, opcja szukaj nic mi nie dała.
    Mam pytanie poniewaz kupilem pompe obiegowa do centralnego i mam juz ja zamontowana tylko zaostała kwestia podpiecia pod nia zasilania, z instrukcji ktora mam od producenta jest opis

Cytat:
    Pompa zasilana jest prądem jednofazowym 230V/50Hz. Podłączenia elektrycznego powinna dokonać osoba p
    o
    siadająca odpowiednie
    kwalifikacje. Zasilanie elektryczne powinno odbywać się za pomocą kabla elektrycznego trzyżyłowego (
    kabel z uziemieniem). Żyły należy
    podłączyć następująco: żyła fazowa do zacisku oznaczonego literą L, żyła zerowa do zacisku oznaczone
    go literą N, żyła uziemiająca do
    zacisku oznaczonego symbolem
    (rys.4). Podłączenie w puszce zaciskowej należy bezwzględnie chronić przed wilgocią. Pompa powinna
    być podłączona do sieci elektrycznej za pośrednictwem wyłącznika instalacyjnego umożliwiająceg
    o wyłączenie pompy z sieci (rys.4)

pomyslalem ze prosciej bedzie mi ja podpiac do gniazdka zasilania na sterowniku, i uzyc do tego przewodu 3zylowego, od komputera stacjonarnego bodajze, z tym ze nie wiem ktory kolor tego przewodu traktowac jako zyłe fazowa, zyłe zerową i zyłe uziemiająca - mam tam 3 kolory: brązowy, niebieski i taki zólto zielony

Mozecie cos poradzic jak to sprawdzic najlepiej bez miernika? z gory dzieki pozdrawiam.

0 8
  • Sklep HeluKabel
  • #2 12 Mar 2014 13:39
    1500759
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 12 Mar 2014 16:03
    piotr_boncza
    Poziom 29  

szelton napisał:
    Brązowy -faza "L"
    Niebieski - neutralny (zerowy) "N"
    żółto/zielony - ochronny "PE"

Ale i tak przed podłączeniem musisz sprawdzić, czy rzeczywiście masz fazę na brązowym. Różne cuda już widziałem, a ryzyko spore.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #4 12 Mar 2014 18:37
    Sono2020
    Poziom 19  

hindus3d napisał:
    Podłączenia elektrycznego powinna dokonać osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje.

Przecież Ci wyraźnie pisze że jak nie wiesz który przewód to faza który zero i który uziom to nie dotykaj tylko zawołaj elektryka bo pompkę możesz podpiąć do odejścia przystosowanego na wentylator i wtedy załatwisz pompkę !
    Miernik tak naprawdę nie jest konieczny.
    A jeżeli urządzenie zamieszczone na obrazku jest Ci zupełnie obce to już broń Cię Boże przed podłączaniem pompki !

pompa obiegowa podłączenie prz -

0
  • #5 13 Mar 2014 15:32
    hindus3d
    Poziom 5  

Nie chciałbym generować kosztów dlatego też napisałem tutaj zamiast brać fachowca, po drugie zawsze to coś nowego się człowiek nauczy - sprawdzałem przewód tym mierniczkiem i na brązowym świeci, na dwóch pozostałych nie. Co jeszcze moge sprawdzić? Dzięki za odpowiedzi.

0
  • #6 13 Mar 2014 19:52
    Sono2020
    Poziom 19  

Wybrałeś zbyt niebezpieczny przedmiot do nauki.
    Każda pomyłka w tym nawet przypadkowe dotknięcie przewodów pod napięciem może się źle skończyć.
    Skoro ten jak zwiesz "mierniczek" Ci nie pomógł w rozpoznaniu który przewód jest który to daj sobie spokój z elektryką bo nie znasz nawet podstaw typu który plus który minus który zero, a to może się źle skończyć.
    A ze względu na twoje i innych bezpieczeństwo muszę stwierdzić że nikt nie podejmie ryzyka uczenia Cię przez internet !
    Dla twojego bezpieczeństwa wygeneruj te koszty a nie będą zbyt duże bo zaprzyjaźniony elektryk powinien zrobić to za przysłowiowe "piwo" lub "flaszkę", a chyba to jest tańsze niż bezpieczeństwo twoje i twojej rodziny bo źle podłączając pompkę w najgorszym scenariuszu możesz puścić fazę w c.o. i będziesz miał napięcie na każdym kaloryferze, a dalej chyba już nie muszę tłumaczyć.

0
  • #7 13 Mar 2014 20:20
    Jacek79
    spec od auto-elektro

Sono2020 napisał:
    Wybrałeś zbyt niebezpieczny przedmiot do nauki.
    Każda pomyłka w tym nawet przypadkowe dotknięcie przewodów pod napięciem może się źle skończyć.
    Skoro ten jak zwiesz "mierniczek" Ci nie pomógł w rozpoznaniu który przewód jest który to daj sobie spokój z elektryką bo nie znasz nawet podstaw typu który plus który minus który zero, a to może się źle skończyć.
    A ze względu na twoje i innych bezpieczeństwo muszę stwierdzić że nikt nie podejmie ryzyka uczenia Cię przez internet !
    Dla twojego bezpieczeństwa wygeneruj te koszty a nie będą zbyt duże bo zaprzyjaźniony elektryk powinien zrobić to za przysłowiowe "piwo" lub "flaszkę", a chyba to jest tańsze niż bezpieczeństwo twoje i twojej rodziny bo źle podłączając pompkę w najgorszym scenariuszu możesz puścić fazę w c.o. i będziesz miał napięcie na każdym kaloryferze, a dalej chyba już nie muszę tłumaczyć.

Spoko moze ma roznicowke

0
  • #8 13 Mar 2014 22:31
    Sono2020
    Poziom 19  

Na pewno :P
    Jak ma "mierniczek" to i ma "różnicówkę" !

0
  • #9 13 Mar 2014 23:01
    jack63
    Poziom 42  

piotr_boncza napisał:
    Ale i tak przed podłączeniem musisz sprawdzić, czy rzeczywiście masz fazę na brązowym. Różne cuda już widziałem, a ryzyko spore.

A jak podłączy PE (żółto-zielony) do bolca, ale zamieni fazę z neutralnym to co sie stanie???
    Jakie ryzyko?
    Sono2020 napisał:
    A jeżeli urządzenie zamieszczone na obrazku jest Ci zupełnie obce to już broń Cię Boże przed podłączaniem pompki !

Tym "urządzeniem to sobie możesz w ...uchu pogrzebać. Wygląda na to że to ty masz blade pojęcie o elektryce. Ta neonówka jest g... warta i jej użycie w niektórych sytuacjach może prowadzić do porażenia lub tylko wyprowadzić w pole "elektryka". Jeszcze gorsze są elektroniczne brzęczyki. Starzy elektrycy używali żarówki 100 W i ja też tak czasem robię. Ma to spory sens. Jaki? Powinieneś wiedzieć.
    hindus3d Nie słuchaj głupot! Brązowy czy niebieski kolor przewodu nie jest istotny. Jeżeli podłączasz pompę to kup gotowy przewód z wtyczką. Istotny dla bezpieczeństwa jest tylko przewód żółto-zielony. On zawsze ma być podłączony do bolca gniazda lub otworu na bolec wtyczki lub zacisku oznaczonego PE lub masa lub symbol masy (poszukaj oznaczeń schematycznych na rysunkach.

0