Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja w domu jednorodzinnym.

12 Mar 2014 13:45 2607 14
  • Poziom 7  
    Koledzy mam pytanie dotyczące zabezpieczenia głównej linii elektrycznej prowadzącej w kierunku domu zaraz za licznikiem.

Zabezpieczenie przedlicznikowe 20A.

Instalacja TNS: L1, L2, L3, N, PE.

Czy dobrze myślę że (w kolejności od licznika w stronę domu):

- wyłącznik główny na L1, L2, L3, N, PE
    - Ogranicznik przepięć 3-faz typu C
    - wyłącznik różnicowo-prądowy 25A, 30mA pojedyńcze na L1, L2, L3
    - wyłączniki nadprądowe pojedyńcze na L1, L2, L3, N, PE o charaketrystykach BCD, 63A, 10 kA

Instalację robię dla siebie, a ze szkoły nie wiele już pamiętam. Czy to na pewno uchroni mnie przed spaleniem bezpiecznika 20A przed licznikiem w razie gdy coś pójdzie nie tak w sieci?

Oczywiście jak już sobie zrobię to zapłacę za projekt, pomiary, sprawdzenie komuś z aktualnymi pozwoleniami. Zrobienie instalacji we własnym zakresie to kwestia finansowa.
  • Moderator Energetycy
    rwo napisał:
    - wyłącznik główny na L1, L2, L3, N, PE
    Rany biskie - tylko nie na PE !
    rwo napisał:
    Czy to na pewno uchroni mnie przed spaleniem bezpiecznika 20A przed licznikiem w razie gdy coś pójdzie nie tak w sieci?
    Nie uchroni.
  • Poziom 7  
    Dobrze, a powiesz mi jak powinno być?
    PE - to mój błąd przypadkowy. Oczywiście uziemienie powinno być zawsze zawsze.
  • Poziom 26  
    A na N to też błąd przypadkowy? (wyłączniki nad prądowe pojedyncze)
  • Poziom 7  
    Nie, tutaj już czysta niewiedza.
  • Poziom 21  
    Kolego powinno ot tak wygladać, że jak nie wiesz jak to zrobić to dzwonisz po elektryka i on wie co jak i dlaczego.

Z twoich pytań wynika, że nie wiesz jak zmontowac dobrać zabezpieczenia, zapewnić ochrone od porażenia itd.

Nie jesteś projektantem a odpowiedzi na forum elektroda projektanta i wykonawcy z ciebie nie zrobią.

Jeśli ktoś chce stosować zabezpieczenia 63A B, C, D na obwody , a wczesniej ma przedlicznikowy 20A B to sorry panowie o reszcie błędów w myśleniu nie mówiąc bo by z 30min pisania było.

Telefon do elektryka wskazany bo wykonanie tego w twoim wydaniu może powodować zagrożenie porażeniem i utratą życia itd.
  • Poziom 7  
    Dzięki za poradę. Nie wiedziałem że od instalacji elektrycznych jest elektryk. Można tylko dzwonić, innych form kontaktu elektrycy z prawdziwego zdarzenia nie tolerują?

A tak na poważnie. To elektryk - zależy jaki - wie albo i nie, ciężko mi z tym polemizować.

Natomiast co do reszty to zgadza się nie wiem jak dobrac zabezpieczenia oraz zapewnic ochronę od porażenia. Czy zamieścił bym ten post gdybym wiedział? Przecież takie właśnie jest pytanie, a forum od tego aby się czegoś dowiedzieć, a nie pochwalić się wiedza.

Nie jestem też projektantem - zgadza się - nigdzie też tego nie napisałem, wiec mam nadzieje że tutaj nie ma wątpliwości.

Nie oczekuje też aby forum zrobiło ze mnie cokolwiek. Mam jedynie pytanie, jeśli ktoś były tak miły aby podzielić się ze mną wiedzą było by super. Jeśli wiedza jest tajemna, a koledzy chcecie ja zatrzymać tylko i wyłącznie dla siebie to też rozumiem i poczekam, może ktoś inny będzie na tyle uprzejmy aby mi odpowiedzieć na pytanie.

Tak chce stosować zabezpieczenia 63A, bo takie było założenie w pytaniu. Pytaniem jest czy nie bravo czy sorry panowie, tylko czy faktycznie to dobry pomysł czy nie.

Jeśli tak - ok, jeśli nie to dlaczego. Jeśli ktoś by dał rozwiązanie problemu konkretne co należy wybrać to już w ogóle były by super.

Nic ponad to. Nie wiem czemu aż tak zajadle atakujecie Panowie.
    Pamiętajcie, nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi.
    Jak pytasz głupcem jesteś przez chwile, jak nie zapytasz pozostaniesz nim przez całe życie.

...a po za tym to każdy jakoś zaczynał. Oczywiście po za wami, bo takie mam wrażenie, że urodziliście się od razu bardzo bardzo mądrzy. Trochę nawet zazdroszczę że ja tak nie mam i muszę się męczyć całe życie. ;)

Dodano po 4 [minuty]:

Wracając też do tematu:

- wyłącznik główny na L1, L2, L3, N
    - Ogranicznik przepięć 3-faz typu C
    - wyłącznik różnicowo-prądowy 25A, 30mA pojedyńcze na L1, L2, L3
    - wyłączniki nadprądowe pojedyńcze na L1, L2, L3 o charakterystykach BCD, <20A, 10 kA

Co można tutaj jeszcze zmienić?
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Wracając do Twojego tematu, DLACZEGO dalej chcesz rozłączać tor N-a?

RCD trzeba zastosować na poszczególne OBWODY a nie całe fazy - bez sensu to - a jakie to obwody to powinieneś sam rozrysować.

Zrób schemat, wklej - sprawdzimy, pomożemy, może pozmieniamy, chyba, że okaże się, że nie masz bladego pojęcia.

Narazie wygląda to tak, jak bym pytał przez telefon mechanika jak wymienić rozrząd -
    od tego jest mechanik, żeby to zrobił, a elektryk też ma swoją funkcję.

Twój zasób wiedzy jest zbyt mały (i nie piszę tego, żeby kogoś obrazić czy zirytować), ażeby pomagać Ci w tworzeniu kompletnej instalacji elektrycznej domu.

Ty nie masz nawet podstaw - to tak jak byś brał się za malowanie i nie wiedział jakich pędzli użyć - TAK, dla większości z Nas jest to proste, ale nawet NASZE proste wypowiedzi, nie będą przez Ciebie zrozumiane tak, jak my je napiszemy, mimo, że przeczytasz dokładnie to samo co my.

A zabezpieczenie przedlicznikowe w formie S-ki czy automatu? Topika? BM-ów?
  • Moderator - Elektryka
    Mnie natomiast ciekawi to zdanie:
    rwo napisał:
    Oczywiście jak już sobie zrobię to zapłacę za projekt, pomiary, sprawdzenie komuś z aktualnymi pozwoleniami. Zrobienie instalacji we własnym zakresie to kwestia finansowa.

Ile zyskasz na tym, że projekt "kupisz" po samodzielnym "zaprojektowaniu"?
    Może taniej i prościej będzie to zrobić przed? ;)
  • Poziom 7  
    serwisor Dzięki za informację.

Jeśli chodzi o RCD to planowałem aby dać je również na obwody po raz drugi, aby gdzieś po drodze między wejściem do obwodu a parę metrów dalej nie powstał problem. Może to faktycznie błędne myślenie.

Jeśli chodzi o schemat całościowo to chętnie przygotuję, choć nie wiem jeszcze do końca planu na wszystko. Zrobię to co wiem na tą chwilę.

Jeśli chodzi o rozrząd to masz rację i nie. Zależy od miejsca siedzenia. Bo czasem racje są dwie. Ja wiem ze najłatwiej zadzwonić do elektryka, zapłacić i z głowy. Ale tak jak mówię, kwestia finansowa powoduje że muszę wymyślić coś sam. Zresztą wracając do mechaniki to też nie jestem mechanikiem samochodowym, ale jednak proste rzeczy również ze względu finansowego robię sam. I tak też nie chce, wiem ze są mechanicy, podstawia się auto i odbiera działające.
    Ale panowie, nie każdy jest bogaty, nie każdy może sobie na to pozwolić. Trzeba chyba tutaj brać coś więcej niż kwestie ideologiczne i teorię.

Jeśli chodzi o mój zasób wiedzy tutaj masz rację, jest dosyć niski, dlatego próbuje go podratować. Jeśli nie zrozumiem to doczytam lub dopytam. Ale rozumiem ze część osób może nie chcieć uczestniczyć w takiej dyskusji na poziomie mułu przy dnie Bałtyku i szanuje ich decyzje. Forum nie jest obowiązkiem, siedzimy tu ze względu zainteresowań i właśnie prowadzenia dyskusji, pomagania sobie wzajemnie prawda?

Jeśli chodzi o zabezpieczenie przedlicznikowe to topikowe. Mam też zaraz za licznikiem wyłącznik na L1, L2, L3. Jest on w rozdzielni postawionej przez zakład energetyczny w granicy działki.

Mam doprowadzone łącze ziemne do granicy działki. Kabel prowadzony ziemią, ale od słupa który znajduje się po drugie stronie ulicy, 10 metrów od rozdzielni zamontowanej przez zakład energetyczny.

Dodano po 6 [minuty]:

zbich70 Może tak być, jednakże muszę sobie wymyślić co chce, co będę gdzie miał. Zobaczyć czy mnie stać, jak nie to zmniejszyć rozmiar instalacji. Rozmawiałem już z kilkoma lokalnymi elektrykami. W zasadzie nie interesuje ich co chce mieć, nie interesuje ich jakie pomieszczenie do czego. Nikt nie usiądzie ze mną i nie powie słuchaj, to kosztuje tyle i tyle, jak dodasz to to zapłacisz tyle. Można zrezygnować z tego i tego, ale takim kosztem.

Z rozmów telefonicznych wynika to ze gotowa instalację zawsze mi ktoś przerysuje, zrobi dokumentację ,sprawdzi czy jest na pewno ok, zanim instalacja będzie czymkolwiek przykryta, zrobi pomiary. To są już małe kwoty i na to tak czy inaczej się zdecyduje, bo też nie będę ryzykował.

Dodano po 2 [minuty]:

zbich70 Aha i jeszcze uzupełniając wypowiedz. Nie chodzi o sam może już projekt co głównie zaoszczędzenie na robocie fizycznej takiej jak położenie przewodów itp. z rozdzielnią jak nie będę umiał podłączyć to też najwyżej kogoś zatrudnię. Chciałbym spróbować. Dom jest w stanie surowym.
  • Moderator - Elektryka
    rwo napisał:
    Z rozmów telefonicznych wynika to ze gotowa instalację zawsze mi ktoś przerysuje, zrobi dokumentację ,sprawdzi czy jest na pewno ok, zanim instalacja będzie czymkolwiek przykryta, zrobi pomiary. To są już małe kwoty i na to tak czy inaczej się zdecyduje, bo też nie będę ryzykował.

Twój cyrk i Twoje małpy. Jak masz kogoś, kto przymknie oko na buble i klepnie pięczęć... Albo nie klepnie i będziesz poprawiał, kolejne pieniądze wydawał.

Albo nie będziesz i zostaniesz z tym co sobie wymyśliłeś. Ale to przecież Twój cyrk... :D

• Poziom 28  
    rwo napisał:
    Ogranicznik przepięć 3-faz typu C
    A masz wcześniej zestopniowane zabezpieczenia przeciwprzepięciowe?
    rwo napisał:
    Może tak być, jednakże muszę sobie wymyślić co chce, co będę gdzie miał. Zobaczyć czy mnie stać, jak nie to zmniejszyć rozmiar instalacji. Rozmawiałem już z kilkoma lokalnymi elektrykami. W zasadzie nie interesuje ich co chce mieć, nie interesuje ich jakie pomieszczenie do czego. Nikt nie usiądzie ze mną i nie powie słuchaj, to kosztuje tyle i tyle, jak dodasz to to zapłacisz tyle. Można zrezygnować z tego i tego, ale takim kosztem.
    Kolego to olej takich pseudo fachowców papudraków i poszukaj normalnego elektryka. Ten na pewno wysłucha Twoich życzeń, skonfrontuje je z faktycznymi możliwościami ich realizacji i wreszcie: przedstawi rozwiązanie. A wtedy będziecie mogli gdybać o tym czy kwota Cię satysfakcjonuje czy nie. Instalację robisz teraz i ma Ci wystarczyć na przynajmniej 25 lat bezpiecznego i bezawaryjnego użytkowania. Na prawdę nie warto tutaj idiotycznie oszczędzać.
  • Admin Elektroenergetyka
    Gdzie jest projekt?
    Wróć do nas z projektem, wtedy doradzimy.

Forum to nie jest szkoła elektryczna. Forum nie służy do nauki jak krok po kroku zaprojektować i wykonać instalacje elektryczną.
    Pomagamy w konkretnych przypadkach, kiedy widać wkład i minimum wiedzy pytającego.
  • Poziom 28  
    Tak - zacznij od projektu. Zaproś elektryka i przedstaw swój problem. Może pozwoli Ci sobie pomóc w niektórych kwestiach i wtedy będzie taniej. Sam się za to nie bierz bo widać że chcesz to robić od d.. strony, a to może kosztować dużo drożej.
  • Poziom 7  
    Dobrze, dzięki koledzy za pomoc.