Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana skrzynki z bezpiecznikami

MrDoimer 12 Mar 2014 17:55 3999 17
  • #1 12 Mar 2014 17:55
    MrDoimer
    Poziom 38  

Witam,

Mieszkam w bloku, instalacja aluminiowa z "czarną izolacja".
    W skrzynce mam 3 bezpieczniki bimetaliczne, gdzie ktoś kiedyś odwrotnie zamontowal bezpieczniki tzn. 10A na gniazdka a 16A na światło.

Bezpieczniki sa podzielone na :
    10A GNIAZDKA
    16A ŚWIATŁO
    10A GNIAZDKA (w łazience).

Chciałbym wymienić bezpieczniki na nowe tj. nadprądowe. Instalacja jest dwużylowa, gdzie nie gdzie jest zerowanie. Wymianą zajmie sie elektryk.
    Ja chciałbym wiedzieć jakie będą potrzebne bezpieczniki. Wiem ze od tego jest elektryk ale może Wy mi doradzicie. Nie wiem czy moge "sobie" rozdzielić bezpieczniki na
    Kuchnia gniazdka
    Łazienka gniazdka
    Pokoje gniazdka
    Światło
    ?

W kuchni pradozercy to :
    Piekarnik 2,5kW
    Zmywarka 2kW
    Mikrofalówka 1,5kW
    Ekspres do kawy 1,5kW (pobór prądu przez 20 sek. tylko po to aby podgrzać wode).
    I lodówka.

W łazience tylko pralka 1,5kW i odkurzacz 1, 5kW.

Na podstawie tych danych można cokolwiek mi doradzić :) ?

Pozdrawiam

0 17
  • Pomocny post
    #2 12 Mar 2014 18:00
    Dacomos
    Poziom 33  

Zabezpieczenia takie same eski :-) co do podziału jak masz dostęp do puszek lub pociągniesz nowe to nie ma problemu
    Moc ma inne jednostki :-)

0
  • #3 12 Mar 2014 18:05
    MrDoimer
    Poziom 38  

Poprawione :)

Czyli po prostu wyłącznik nadprądowy 16A x3 i 10A x1 ?

Puszka taka jaka jest gdzieś z 1,5 metra pod skrzynka. Wiec może i da rade ;D

0
  • #4 12 Mar 2014 18:15
    zbich70
    Specjalista elektryk

MrDoimer napisał:
    Wymianą zajmie sie elektryk.
    Ja chciałbym wiedzieć jakie będą potrzebne bezpieczniki.

Czyli rola elektryka sprowadzi się do kucia bruzd, układania przewodów i szpachlowania. A tą "newraligczną" robotę zrobisz sam na podstawie porad z forum?

0
  • #5 12 Mar 2014 18:22
    MrDoimer
    Poziom 38  

Nie będzie kucia i układania nowych kabli.
    Sama wymiana bezpieczników + jak sie uda bez kładzenie nowych kabli to osobny bezpiecznik na kuchnie.

0
  • #6 12 Mar 2014 18:22
    mikstu2
    Poziom 27  

@MrDoimer
    Jeśli masz elektryka (mam nadzieję że kompetentnego), to najlepiej jego zapytaj, a nie zakładaj tematu na forum, bo tak na odległość to dość trudno jest coś radzić.
    No chyba że nie ufasz temu elektrykowi...

0
  • #7 12 Mar 2014 18:31
    zbich70
    Specjalista elektryk

To na podstawie tego zdania zapytam:

MrDoimer napisał:
    Instalacja jest dwużylowa, gdzie nie gdzie jest zerowanie.

Zamierzasz nową instalację zerować tak jak gdzie-niegdzie, czy pozostawić bez zerowania? A jeśli poprowadzisz instalację trójprzewodową (jak sądzę), do czego podłączysz żyłę PE?

0
  • #8 12 Mar 2014 18:44
    MrDoimer
    Poziom 38  

No w tym sęk że zanim wezwe elektyka chciałbym mieć jakąś wiedzę aby on mi nie odwalil fuszerki.
    A dobrego i kompetentnego elektryka to ze świecą szukać :)
    Dodatkowo aby zaoszczędzić chciałbym sam kupić towar aby elektryk mniej wziął za robocizne.
    Dlatego takie wstępne rozeznanie chciałbym uzyskać na forum.

Jeżeli potrzeba jeszcze jakieś informacje czy zdjęcia to uzupełnienie braki.

Czyli np. taki bezpiecznik będzie ok ?
    www.przewodyelektryczne.com.pl/wylaczniki-nad...acznik-nadpradowy-s-301-b-16a-1p-legrand.html

Co oprócz bezpieczników bedzie potrzebne ? Rozumiem ze szyna na ktorej będą montowane bezpieczniki ?

Dodano po 2 [minuty]:

zbich70 napisał:
    To na podstawie tego zdania zapytam:
    MrDoimer napisał:
    Instalacja jest dwużylowa, gdzie nie gdzie jest zerowanie.

Zamierzasz nową instalację zerować tak jak gdzie-niegdzie, czy pozostawić bez zerowania? A jeśli poprowadzisz instalację trójprzewodową (jak sądzę), do czego podłączysz żyłę PE?

Czy ja pisałem gdziekolwiek o prowadzeniu instalacji trójzyłowej ?
    Celem jest wymiana bezpieczników i nic więcej.

Obecna instalacje będę zerowal.

0
  • #9 12 Mar 2014 18:49
    zbich70
    Specjalista elektryk

MrDoimer napisał:
    Obecna instalacje będę zerowal.

Nie mam więcej pytań. Rozumiem, że pojęcie "układ sieciowy" jest ci znane.

0
  • #10 12 Mar 2014 18:54
    MrDoimer
    Poziom 38  

Kolego, ja na elektryce znam sie tyle co zwykły Kowalski.

Moim celem zakładając temat było uzyskanie odpowiedzi na temat jakie zastosować bezpieczniki + ew. wskazówki.
    Moja rolą będzie kupno towaru, a reszta (wymiana bezpieczników) zajmie sie elektryk.

1
  • Pomocny post
    #11 12 Mar 2014 19:01
    zbich70
    Specjalista elektryk

MrDoimer napisał:
    Moja rolą będzie kupno towaru, a reszta (wymiana bezpieczników) zajmie sie elektryk.

Elektryk kupuje materiał sam. Wie jak sprzedawcy potrafią kit wciskać gdy laika zobaczą. ;)
    Ale skoro wiesz lepiej to dlaczego pytasz na forum?

0
  • #12 12 Mar 2014 19:06
    MrDoimer
    Poziom 38  

Ale o czym kolega pisze mówiąc ze wiem lepiej ?

Tylko że jeżeli towar kupie ja to będzie taniej.
    I nie rozumiem co ma "kit" wciskany przez sprzedawcę.
    Jezeli na forum dowiem sie czy taki bezpiecznik jak dalem link powyżej będzie odpowiedni to nie widzę sztuki w pójściu do sklepu, kupnie wybranych bezpieczników i tyle.

Dodano po 2 [minuty]:

Otwór sam zostanie powiększy gdyż teraz nie ma tam pola manewru i nowe bezpieczniki sie tam nie zmieszczą.
    Wymiana skrzynki z bezpiecznikami Wymiana skrzynki z bezpiecznikami Wymiana skrzynki z bezpiecznikami

0
  • #13 12 Mar 2014 19:08
    wiki_25
    Poziom 11  

Kolego poco ci szyna kupujesz skrzynkę bezpiecznikową tz. rozdzielnice na12 lub 24 bezpieczniki ,druga sprawa to bezpieczniki w zależności ile masz obwodów jeżeli jest to stara instalacja może się okazać że jest obwód na światło i na gniazda,chyba że masz jeszcze obwody siłowe.

0
  • #14 12 Mar 2014 19:14
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Zapominacie o jednym - ten licznik też musi być gdzieś umiejscowiony, i to po uprzednim rozplombowaniu, a więc i zgłoszeniu tego faktu.
    Ta istniejąca "wypraska" ma oryginalne zabezpieczenia typu L, nie rozbieralne.
    Do zacisku "zerowego" również nie ma dostępu, bez zdjęcia licznika.

0
  • #15 12 Mar 2014 19:16
    nikusert
    Poziom 37  

Witam
    Instalacja aluminiowa ,nikt nie pyta jakie są przekroje przewodów?.Nie byłoby lepiej przy małym remoncie wymienić na odpowiedni przekrój w miedzi?.Obecnie jak wiadomo przybywa urządzeń o dużej mocy.

0
  • #16 12 Mar 2014 19:17
    zbich70
    Specjalista elektryk

MrDoimer napisał:
    Tylko że jeżeli towar kupie ja to będzie taniej.

Kient zleca ci wymianę dysku w laptopie. Dysk kupuje sam, ty masz go tylko wymienić. Kładzie przed tobą dysk 3,5" i mówi że taki w sklepie polecili bo będzie taniej.

Jak głośno parskasz śmiechem?

0
  • #17 12 Mar 2014 20:10
    MrDoimer
    Poziom 38  

A wiec tak.
    Jako elektryka prawdopodobnie wezme "elektryka z administracji". To facet który jest właśnie odpowiedzialny za elektryke na klatce/ w bloku.
    Odpłatnie wykonuje właśnie usługi takie jak np. wymiana bezpieczników itd.

Wiec nie wiem czy ma on uprawnienia do rozplombowania licznika ?
    Jeżeli nie to będę musiał prosić się PGE ?

Remont nie wchodzi w grę przez bliskie 3/4 lata.

@zbich70
    Właśnie dlatego aby nie być na miejscu tego klienta Proszę o pomoc WAS nie sprzedawcę w sklepie. Oczywiście przed zakupem wysłucham tego co zaproponował elektryk.
    Mniejsza.

0
  • #18 12 Mar 2014 21:25
    fighter
    Poziom 21  

MrDoimer napisał:

Jeżeli nie to będę musiał prosić się PGE ?

Bedziesz się musiał prosić elektryka który ma uprawnienia, i wie od A do Z co ma robić, co ma kupić i gdzie to dostać jak najtaniej a nie musi się zgadzać na wszystko z włascicielem który podyktuje mu jak ma wykonać robote po wczesniejszych konsultacjach ogólnospołecznych.

0