Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Preamp w piecy gitarowym a szum

06 Kwi 2005 17:06 1230 8
  • Poziom 15  
    Postanowilem zalozyc nowy watek...

Sprawa ma sie nastepujaco. Preamp do elektryka na 2 6N2P-EW. Skladalem go juz 2 razy, pierw byla to "pajeczyna" za drugim razem zrobilem wszystko na plytce. Dalo to pewne kozysci, ale... SZUM (podobny do bialego) pozostal dokladnie taki sam. Wystepuje on rowniez przy zwartym wejsciu. Gdzies wczytalem, ze rezystor 1M z dzielnika napiecia w wejsciu moze szumiec, a wiec zwarlem na krotko siatke pierwszego stopnia do masy (przewodem) Szum dalej byl. Przyszla kolej na wykluczenie potenciometru. Ominalem go zupelnie, i sytuacja ta sama.
    Prawde mowiac, jedyna rzecz ktora pozostala prawie ta sama, to przewody od grzejnikow. Nie chcialo mi sie ich skrecac, a w pewnym miejscu przechodza one pod plytka (przy obwodach anod) . Jesli chodzi o brum... Nie ma go, zastosowalem jeszcze zasilanie napieciem stalym, symetryzowanym itd itd... Sytuacja bez zmiany. Moje pytanie brzmi: Co moze tak szumiec ? Czy przyczyna moga byc nieskrecone i troche zle poprowadzone przewody od grzejnikow ? (osobiscie wydaje mi sie, ze nie) Generalnie wszystkie lampy sa w ekranie, do masy podlaczone ekrany miedzy grzejnikami itd. Szumu nie mozna zidentyfikowac metoda "przyginania" przewodow, co bym z nimi nie robil i tak szumi. Jedynie gdy przewod od lampy mocy do trafa wyjsciowego znajdzie sie blisko obwodow anod przedwzmacnaicza a zwlaszcza przy C4 szum ustaje, ale dzwiek tez cichnie (w sumie to zanika) zapewne zachodzi jakies sprzezenie.
    Moja konstrukcja troche odbiega od oryginalu, nie mam symetrycznego napiecia z trafa zasilajacego, jest ono nizsze o 12V, zastosowalem dlawik w miejscu R20. Kompletnie nic nie brumi, zadnego, najmniejszego przydzwieku ze strony zasilania (50 ; 100Hz) Uklad przejzalem pare razy i nie dopatrzylem sie zadnych bledow. Obudowa jest uziemiona prawidlowo, caly uklad na 99% tez. Szum ten da sie regulowac oczywiscie potenciometrami GAIN (mam 2 w miejscu jednego podwujnego) I regulacja ta zachodzi nawet w momencie zwarcia siatki pierwszego stopnia do masy.
    Trace powoli sily, prosze o pomoc...

Pozdrawiam

Link to schematu : http://sbf.pascal.eu.org/ax84_m161.pdf

Dodano po 11 [minuty]:

Sprawdzilem przewody od grzejnikow, tak jak myslalem, to nie w nich lezy problem... Teraz juz nie mam zadnego pomyslu :(
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 38  
    Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka. Trudno powiedzieć tak bez "organoleptycznego" kontaktu z tym sprzętem ale spróbuj najpierw od lampy (tej podwójnej triody pracującej jako wtórnik katodowy). Spróbuj ją podmienić. A może ten wzmacniacz ma takie duże wzmocnienie? Nie wiadomo nic o czułości? Spróbuj może najpierw (przed podstawieniem lampy) odłączyć napięcie anodowe z nóżki 6 V2b i kondensatorem 0,047uF/300V połączyć nóżkę 1 V2a z nóżką 2 V3. Wtedy wzmocnienie będzie maksymalne bez możliwości regulacji ale sprawdzisz czy szumy się zmniejszą. Napisz jeszcze dokładnie co się dzieje jeśli skręcasz kolejno popencjometry VR1, VR2 i VR6? Chodzi o to, żebyś najpierw skręcił VR1 i odkręcił i tak kolejno! Skręcił i odkręcił VR2 i tak samo VR3.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 15  
    dzieki, juz sie zabieram za to.... Jedna uwaga jeszcze, zauwazylem, ze gdy dotkne czyms metalowym elementu R11 | C3 szum znika... I popelnilem w poprzednije wypowiedzi pewien blad, gdy zmostkuje do masy V1 i V2 (siatki) szumu nie ma, i tak powinno byc raczej...
    Ok, biore sie d oroboty, za chwile powinienem cos napisac...

Pozdrawiam

Dodano po 8 [minuty]:

co do wzmocnienia jeszcze... napewno jest duuze. wkladam np "pustego" jacka do gniazda i ... dziala on jak mikrofon. Krecac jego "obudowa" slysze to dokladnie i wyraznie w glosniku, doslownie tak, jak bym postawij tam jakis mikrofonik pojemnosciowy, slychac kazdy szczegol... Az mnie to zadziwia przyznam szczerze
  • Poziom 38  
    Takie zjawisko nazywa się "mikrofonowanie" i występuje zwykle przy dużym wzmocnieniu i sprzęganiu się obwodów a w zasadzie stanu na skraju sprzęgania. Pewnie za długie przewody zastosowałeś i nieekranowane. Nie rozumię co ma wspólnego R11 i C3? Są one przecież dość daleko od siebie?
  • Poziom 15  
    R11 | C7, przepraszam moj blad...

Dodano po 2 [godziny] 35 [minuty]:

Co do ekranowania przewodow jeszcze... U mnie faktycznie sprawa wyglada troche inaczej niz w "oryginale" bo mam plytke z elementami miedzy lampami przedwzmacniacza a lampak oncowa, przez co troche sie wydluzyly niektore przewody. A pytanie brzmi: Ktore przewody powinno sie ekranowac i gdzie w danym przypadku podlaczac ekran ? (w jakim punkcie)
  • Poziom 11  
    W zasadzie powinno się ekranować wszystkie przewody na trasie wzmacnianego sygnału m.cz. (o ile takie są - pisałeś że zastosowałeś płytkę). Ekrany należy łączyć z masą na obu końcach najbliżej przewodu sygnałowego. Jeżeli stosujesz chassis należy do niej łączyć ekrany z jednej jej strony (tylko od wewnątrz albo tylko od zewnątrz) i o ile to możliwe lutować ekrany pobliskich przewodów w jednym punkcie (to samo się tyczy obwodu drukowanego) ... Szumieć w takim wzmacniaczu mogą również rezystory oraz tak jak radził Ci Preskaler - lampy ...
  • Poziom 37  
    Przy dużym gain szumy będą zawsze słyszalne i tego nie unikniesz.Ekranowanie pomoże jedynie na przydźwięk.Wszystkie preampy high gain szumią ,nie tylko lampowe.Sprawę załatwia bramka szumów.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    kazeciak napisał:
    dzieki, juz się zabieram za to.... Jedna uwaga jeszcze, zauwazylem, ze gdy dotkne czyms metalowym elementu R11 | C3 szum znika...

No to znaczy że masz tam oscylacje które zrywasz "czymś metalowym". Sugeruję zacząć walkę z tym zjawiskiem, na początek przez zablokowanie siatki V1B małym (kilkanaście pF) kondensatorkiem do masy.
  • Poziom 38  
    Nieekranowane przewody też mogą być przyczyną sprzężeń bo występować mogą pasożytnicze pojemności miedzy nimi (wyjście i wejście wzmacniacza dwustopniowego).