Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AUDI A3 2000r 8L QUATTRO 1,8T AJQ-szukam schematu instalacji elektrycznej.

samblaster 12 Mar 2014 22:09 14271 13
  • #1 12 Mar 2014 22:09
    samblaster
    Poziom 12  

Witam, panowie mam ogromny problem; nie mogę zdobyć schematów instalacji elektrycznej do tytułowego audi a3 quattro 8L 2000r 1,8 turbo AJQ 180km 5D.
    Problem polega na tym że w moim aucie nie mam instalacji elektrycznej w kabinie (wiązkę od komputera do silnika mam) zdobyłem wiązkę od a3 quattro ale wiązka pochodzi z modelu z silnikiem AQA 150km moje pytanie jest następujące jak "dostosować" wiązkę z AQA do AJQ?
    Elektryk powiedział mi że to niemal identyczna instalacja różnice są na pewno w kostce do komputera silnika.
    Czy ktoś jest w stanie mi pomóc dopasować posiadaną instalację z AQA do mojego AJQ, albo czy ktoś ma do sprzedania w rozsądnej cenie pasującą do mnie instalację elektryczną?
    Pozdrawiam Michał

0 13
  • Pomocny post
    #2 12 Mar 2014 23:49
    KMal
    Poziom 33  

Witam.
    Według schematów podłączenia sterownika silnika dla silników AJQ i AQA nie ma różnicy, typ sterownika ten sam, ale podejrzewam, że mapa może być różna za czym idzie inny numer sterownika. Różne katalogi podają, że sinik AQA ma 150KM i 180KM. Na przykład, zaufany zakład napraw turbosprężarek też podaje, że silnik AQA raz posiada 150KM i 180KM, a typ sprężarki ten sam. http://znt-kowalewicz.pl/a3.html http://znt-kowalewicz.pl/golf4.html
    W zał. schematy okablowania sterownika silnika dla silnika AJQ i AQA w Audi A3.

0
  • #3 13 Mar 2014 08:35
    samblaster
    Poziom 12  

Bardzo dziękuję za błyskawiczną pomoc; KMal
    Teraz pojawia się kolejne pytanie czy oprócz wtyczki komputera mogą być jakieś różnice które wymagają interwencji przed montażem ?????
    Moje auto AJQ jest pięciodrzwiowe a posiadana wiązka AQA pochodzi z wersji trzydrzwiowej, rzecz jasna muszę przerobić instalację sterowania czterema elektrycznymi szybami, głośniki, zamki i inne drobiazgi związane z dodatkową parą tylnych drzwi ale z tym spokojnie dam sobie radę, najważniejsze żeby po włożeniu silnik i wszystkie skomplikowane podzespoły działały?
    Pozdrawiam Michał

0
  • #4 16 Mar 2014 13:12
    KMal
    Poziom 33  

Upewnij się, że Twój sterownik - to Motronic ME 7.5, jeżeli tak, to po podłączeniu wszystkich podzespołów sinika na pewno odpali. Jeżeli chodzi o osiągi silnika, to (tak jak pisałem) - chociaż jest ten sam sterownik, to mapę może mieć inną (różnice są w numerach na sterowniku) . Dlatego występują te same silniki, które mechanicznie są takie same, a mają inne moce, co nie przeszkadza, że odpali na obu sterownikach. Te same sterowniki są w
    Audi A3, Seat Leon, Toledo II, Vw Golf IV, Bora, Skoda Octavia. Śmiało testuj.
    Jeżeli chodzi o resztę instalacji, to będziesz miał trochę "zabawy". Np. sterowanie dwoma, a czterema szybami ma wiele różnic (nawet dodatkowy bezpiecznik), nie jest to tylko rozbudowanie (dołożenie) okablowania.

W zał. schematy okablowania szyb podnoszonych elektrycznie - wersja dwu i czterodrzwiowa dla Audi A3 z silnikiem AJQ (1998 do 2001 r.)

0
  • #5 17 Mar 2014 22:18
    samblaster
    Poziom 12  

Witam ponownie oto mój komputer;

Dziś zacząłem przymierzać się do montażu kupionej wiązki i niestety sprzedawca z allegro musiał mnie zrobić w balona bo ta wiązka zupełnie nie pasuje?!?! to znaczy jest od a3 ale na pewno nie od takiego silnika jak mi napisał bo zamiast dwóch kostek do komputera jest tylko jedna ponad to jest kilka innych drobnych różnic.

w tej sytuacji zaczynam od nowa poszukiwania jakiejś wiązki elektrycznej na allegro znalazłem dwie od s3:

Pozdrawiam
    ps. jeśli ktoś ma pasującą do mnie wiązkę proszę o kontakt

0
  • #6 18 Mar 2014 00:47
    KMal
    Poziom 33  

Zaczynasz strasznie mieszać, Już po woli nie wiadomo jakie ty masz auto i od czego zacząłeś.
    Należny przyjąć, że musisz bazować na dwóch wiązkach - wewnętrzna - zależna od wersji karoserii (np. 2 lub 4 szyby el.) i wyposażenia, oraz sinik i sterownik, czyli wiązka komory silnika. Teraz wskazujesz człowieka na Allegro z wiązką 2 szyby - czyli wiązką wewnętrzną, a ten sam człowiek, z tego samego auta na innej aukcji wystawia wiązkę z komory silnika od silnika S3 (AMK), który ma ten sam sterownik, więc pasuje - zobacz rysunek. (Różnice mogą być w rodzaju wtyczek do sinika - może). Na początku pytałeś o schematy i cyt: <moje pytanie jest następujące jak "dostosować" wiązkę z AQA do AJQ?> nic nie trzeba dopasowywać jeżeli chodzi o silnik i sterownik, a wnętrze "buda" to inna strategia. Jak pisałeś cyt: <rzecz jasna muszę przerobić instalację sterowania czterema elektrycznymi szybami, głośniki, zamki i inne drobiazgi związane z dodatkową parą tylnych drzwi ale z tym spokojnie dam sobie radę> - wybacz, ale jak przeczytałem te "drobiazgi" - byłem trochę przerażony.
    Jeszcze w pierwszym poście wydawało się wszystko jasne, ale już w drugim mieszałeś silniki z ilością drzwi, a w następnym piszesz, że kupiłeś złą wiązkę DO SILNIKA, a wskazujesz (Allegro) wiązki kabinowe i pytasz co o tym sądzimy. Sądzimy (ja sądzę), że potrzebna Ci pełna pomoc i logiczne myślenie.
    Nie rozumiem skąd masz ten sterownik, a nie masz (nie miałeś ) instalacji w komorze silnika.
    Instalacja od AMK ( Rys.) - jedna wtyczka do sterownika - ten sam sterownik co w AJQ i AQA.
    Piny te same, do tych samych czujników - zauważysz np. taką różnicę - pin. 66 sterownika steruje przekaźnik, który włącza pompę powietrza wtórnego, czujnika temperatury recyrkulacji spalin 133, 150, 157 itd. - u Ciebie brak. Ogólnie mówiąc, instalacja "bogatsza", żadnej kolizji w pinach i wtyczce sterownika, zostanie kilka wolnych przewodów.

AUDI A3 2000r 8L QUATTRO 1,8T AJQ-szukam schematu instalacji elektrycznej. AUDI A3 2000r 8L QUATTRO 1,8T AJQ-szukam schematu instalacji elektrycznej.

1
  • #7 18 Mar 2014 09:08
    samblaster
    Poziom 12  

Witam ponownie rzeczywiście trochę to wszystko zamotałem otóż sytuacja wygląda następująco; moje auto to audi a3 2000r quattro 1,8 turbo 180Km silnik ajq wersja 5 drzwiowa, automatyczna klimatyzacja, problem polega na tym że moje auto było przeznaczone na rynek angielski; ktoś próbował przerobić ten model na europejczyka ale przeróbka instalacji elektrycznej (kabiny) nie udała się do końca dlatego kupiłem go "okazyjnie" z myślą wymiany instalacji elektrycznej (kabiny) na "europejską" i dokończenie tak zwanej "przekładki" która zresztą jest już niemal fizycznie skończona pozostaje tylko instalacja elektryczna.
    Co do elektryki kabiny na pewno jest coś mocno namieszane w podłączeniu zegarów (tak mi podpowiedział elektryk) poza tym po przekręceniu stacyjki silnik przepustnicy działa (reaguje na ruch pedału "gazu") ale wyraźnie cały czas cicho "piszczy", przy próbie uruchomienia silnik zapala na jakieś pół sekundy i coś (zakładam że immobiliser) odcina zapłon (brak tylko iskry pompa paliwa i wtryskiwacze pracują nadal) poza tym reszta "chyba" działa, nie mogę w żaden sposób podłączyć komputera przez OBD (brak komunikacji), początkowo miałem pomysł by jakoś naprawić tą instalację ale nie mogłem znaleźć żadnych schematów jednak dla spokoju ducha wole ją wymienić na coś pewnego by w przyszłości nie mieć jakiś dziwnych problemów.
    Ogólnie wiązka silnika jest nie tknięta, na zdjęciu wyżej jest sterownik z mojego auta, przeróbką uległy kable tylko w kabinie pod deską; czyli wszystko z prawej strony wylądowało po lewej, wygląda to całkiem ładnie wszystkie kable solidnie zlutowane i w koszulkach termokurczliwych ale coś tam jest nie tak podłączone (kable są w większości tylko skracane i najprawdopodobniej błędy są w umiejscowieniu poszczególnych kabli w kostkach np zegary?) a bez schematów nie wiem nawet czego tam szukać.

Znalazłem na allegro wiązkę (kabiny) pochodzi od a3 quattro 3 drzwiowy ale silnik AQA (1,8t 150km) podpytałem elektryka samochodowego i ten powiedział że to niemal identyczna wiązka może różnic się tylko zamienionymi kilkoma kablami w kostce od komputera, dlatego za jego namową ją kupiłem i założyłem ten wątek z pytaniem "jak to podłączyć" niestety po wczorajszej próbie okazało się że to jakaś zupełnie inna wiązka brakuje kilku kostek np; do sondy lambda itp i kostka od komputera zupełnie nie pasuje, dziś dzwoniłem do sprzedawcy i ten nadal twierdzi że ta instalacja pochodzi od a3 quattro 1,8t silnik AQA wersja 3 drzwiowa?
    Nie potrafię tego bez schematów sam naprawić a żaden elektryk nie chce się tego podjąć dlatego pozostaje mi tylko znaleźć i założyć inną wiązkę co zresztą było by dla mojej świadomości bezpieczniejsze bo planuje jeździć tym autkiem.
    Pozdrawiam michał

0
  • #8 22 Mar 2014 09:06
    samblaster
    Poziom 12  

Witam ponownie, napisałem do sprzedawcy z allegro który ma do zaoferowania wiązkę do "S3 1.8T 8L Navi", napisał że wiązka jest z 2001 roku ale zapomniał dodać jaki ma silnik, poprosiłem również o zdjęcia kilku kostek elektrycznych, wszystko się zgadza porucz kostki do komputera.
    odo zdjęcie kostki do komputera z mojego audi a3;

to zdjęcie kostki do komputera które przesłał mi sprzedawca wiązko do audi "S3 1.8T 8L Navi" (2001r)

a to zdjęcie kostki do komputera z wiązki którą kupiłem wcześniej (sprzedawca twierdzi że pochodzi z a3 quattro silnik AQA 150km)

Oczywiście mocno wszystko zagmatwałem, dlatego przypominam ja chcę a raczej jestem zmuszony wymienić wiązkę "główną / kabiny" w moim a3 wiązka od silnika jest ok nic nie było przy niej majstrowane, więc nie wymaga jakiejkolwiek ingerencji.
    Ps. znalazłem jeszcze jedna wiązkę do a3 quattro 5-drzwiowe 150km ale bez klimatyzacji czekam aż sprzedawca prześle mi jakiś dokładniejszy opis

0
  • #9 26 Mar 2014 22:24
    samblaster
    Poziom 12  

Witam ponownie widzę że znalezienie choć odrobinę pasującej do mojego auta wiązki graniczy niemal z cudem? Dlatego chyba muszę wprowadzić w życie plan "B" czyli proszę o udostępnienie schematów instalacji elektrycznej do trzech kostek od zegara; pełny fis i can oraz proszę o schemat pięciu kostek z podszybia oraz schemat przekaźników i bezpieczników
    Pozdrawiam michał

1
  • #10 21 Kwi 2014 18:33
    kacperaudia38l
    Poziom 6  

panowie panicznie poszukuję shematu motronic do mojego a3 z silnikiem bfq prosze o pomoc szukam już tydzień i nic

0
  • #11 21 Kwi 2014 18:50
    justyna5551
    Poziom 18  

Masz spory problem. Najprościej postaraj się o Autodatę tam A3 ma prawie kompletne schematy silnika i wnętrza łącznie z kolorami i numerami pinów. Druga możliwość to Elsa i tam masz komplet z ułożeniem wiązek i kolorami wtyczek. Moim zdaniem korzystniejsza elsa bo były próby przeróbki z anglika.

1
  • #12 21 Kwi 2014 21:45
    KMal
    Poziom 33  

Witam.
    Kol. <kacperaudia38l > dlaczego "skutecznie" nie założysz swojego tematu, a podpinasz się do innych. Nie czuj się zaszczutym, początki czasem są trudne...
    Tylko dlatego, że przeczytałem Twoje prośby, które trafiły do kosza - wiem, że chodzi Ci o samochód ze skrzynią manualną i klimatyzacją. Jest to ważne, bo dla tego silnika BFQ są cztery odmiany sterowania (skrzynia manualna i automat oraz klimatyzacja i bez).

W zał. schemat okablowania sterownika silnika Audi A3 (BFQ) z przekładnią ręczną i klimatyzacją oraz bez klimatyzacji.

0
  • #13 22 Kwi 2014 15:55
    kacperaudia38l
    Poziom 6  

dziękuje bardzo koledze KMal jestem na forum świeży i nie bardzo wiem gdzie jakie pytania kierować. nie zaśmiecajac już więcej dziekuje jeszcze raz.

Dodano po 13 [minuty]:

kolego KMal nie chcąc nadużywać twojej cierpliwości i tracić twojego czasu. zapomniałem dopisać że to wersja ze skrzynia manualną i bez klimatyzacji. gdybyś mógł schemat rzucić jeszcze raz bardzo prosze.

0
  • #14 13 Lis 2016 11:11
    samblaster
    Poziom 12  

Temat do śmietnika podobnie jak samochód
    Pozdrawiam

0