Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kupiłem do małego przedszkola drukarkę/skaner/ksero w jednym urządzeniu

Fidelis 19 Mar 2014 19:13 7770 87
    copyman
    Specjalista - kserokopiarki
    Nic bardziej mylnego ... W 3510 jest konstrukcja w stylu urządzeń HP / Samsung / OKI / Brother. MP 2001 to zupełnie inny segment urządzeń. Fakt że ma drukarkę i skaner czyni z niej co prawda swego rodzaju urządzenie wielofunkcyjne jednak zupełnie innego segmentu. Wiesz , "maluch" i np. Ford Mondeo to też samochody ... Jednak sam przyznasz że troszkę się różnią ;)

C.
    Fidelis
    Poziom 16  
    "Wychowałem się" na maluchu i jeździłem mondeo, więc, wiem, o czym piszesz :-)
    A jak z szeroko rozumianą niezawodnością tej 2001?
    copyman
    Jej poprzedniczki spisywały sie rewelacyjnie. Mój "rodzynek" za niedługo przekroczy 1,3 mln kopii i jeszcze daje radę (MP 2000) :) Te nowsze co prawda wydają mi się troszkę delikatniejsze ale to moje , subiektywne , odczucie . Trochę mnie tylko irytuje obsługa przez ten mały dotykowy ekranik. Do wszystkiego sie jednak można przyzwyczaić :)

C.
    my41s
    Poziom 32  
    Według mnie, czy wybierzesz Ricoha MP2001, czy Canona ir2520, czy KM Bizhub 165 to zrobisz dobry krok. Obsługa to już kwestia przyzwyczajenia.
    Fidelis
    Poziom 16  
    Na niekorzyść Canona - okiem laika - przemawiają:
    - gabaryty (kawał wysokiej szafy, chyba, że o czymś nie wiem),
    - trochę wyższa cena od MP 2001
    copyman
    Tylko iR2520 trochę "masywny" jest ;) Fakt że w tym segmencie koszty eksploatacyjne są zbliżone. Patrząc od strony funkcjonalności Canon i Ricoh wygrywają duplexem w standardzie a Canon dodatkowo standardową drukarką i kolorowym skanerem sieciowym. Bizhub 165 z kolei deklasuje ceną zakupu ...

C.
    Fidelis
    Poziom 16  
    copyman napisał:
    Canon dodatkowo standardową drukarką i kolorowym skanerem sieciowym

Jak mam to rozumieć...? Ricoh nie ma kolorowego skanera i drukarki w standardzie?

Bizhub 164 (165 nie mogę znaleźć) nie ma kolorowego skanera. Akurat tego trochę szkoda.
    copyman
    Poczytaj to ... Wszystko zależy od wersji MP 2001 którą wybierzesz.

C.
    Fidelis
    Poziom 16  
    copyman napisał:
    Wszystko zależy od wersji MP 2001 którą wybierzesz

Pewnie możliwie podstawowy, MP 2001L.
    Dane ze strony Ricoh czytałem, ale dopiero teraz zwróciłem uwagę na jeden niuans:
    W "cechach i zaletach" mamy pełnokolorowe skanowanie a w "danych technicznych" podaną prędkość skanowania TYLKO dla "czarno-białe" - zakładałem, że chodzi o prędkość skanowania czarno-białych kopii. Dlaczego producent nie podał prędkości skanowania kopii kolorowych?

I jeszcze jedno: czyli jeśli drukarka (Ricoh) ma tylko interfejs USB, to rozumiem, że mogę ją co najwyżej podłączyć BEZPOŚREDNIO tylko do jednego PC (lub karty SD via USB), a nie do sieci ETH? Czy tak...?
    Zatem Canon ma i kolorowy SIECIOWY skaner i SIECIOWĄ drukarkę w standardzie. Tak mam rozumieć Twoją wypowiedź?
    copyman
    Dokładnie . Canon ma juz w standardzie kolorowy skaner sieciowy (TWAIN) i sieciową drukarkę . Poza tym ma juz pokrywę oryginału za co w Ricoh-u trzeba dopłacić . Bęben na 140K , dewelopera nie ma . Rekordzista z bebna zrobił 320 tys. kopii i gdyby nie brudne brzegi to by pewnie jeszcze trochę nakręcili :) Dupleks też w standardzie . Toner na 14 tys a można i pod 20K wyciągnąć :) Sprzedaliśmy dużo tych maszyn i jak do tej pory zero problemów .

C.
    Fidelis
    Poziom 16  
    A "syndrom zaciętego papieru" w tym modelu Canona? Prawda to czy półprawda?
    W Canonie trzeba dokupić toner...
    copyman
    Syndrom zaciętego papieru ? Nic mi o nim nie wiadomo ... Jedyne co było problemem to komunikat o braku papieru którego przyczyną była niewielka plastykowa podstawka pod kasetą . Canon jednak szybko wydał modyfikację i problem rozwiązano . Z tonerem to zależy ... Ja oferuje klientom maszyny w cenie zawierającej toner. Sporo jest jednak przypadków gdzie sprzedawca nie informuje klienta o konieczności jego zakupu i oferuje maszynę taniej. Klient skuszony niższa ceną zamawia maszynę a potem NIESPODZIANKA :) ! Poza tym toner nie jest przesadnie drogi i jest wydajny wiec te ok 150 zł netto nie powala ...

C.
    my41s
    Poziom 32  
    copyman napisał:
    Tylko iR2520 trochę "masywny" jest

Trochę... :) To niezła szafa :D
    Ale polecić można, bo (patrząc z pozycji użytkownika) to przyzwoite urządzenie.
    Fidelis
    Poziom 16  
    copyman napisał:
    Syndrom zaciętego papieru ? Nic mi o nim nie wiadomo

A to właśnie usłyszałem od jednego sprzedawcy. Canon ir2520? Z miejsca odradzam! A odradzam, bo... ;-)
    copyman
    Zapewne nie był to dealer ani partner Canon-a :) Oj , napsuł krwi Canon co niektórym , oj napsuł :) Ja mam trochę inny pogląd na sprawę bo oferujemy Ricoh-a , Canona , Konica - Minolta a swego czasu także Kyocere w wersji UTAX-a . Mogę Ci tego Canona polecić . Będziesz zadowolony . Niektóre mi juz do 600 K dobijają i żadnych poważnych usterek nie odnotowaliśmy . Wiadomo , czasem jakieś zacięcia lub brudzenie ale to standard. Rzekłbym że te maszyny aż za mało sie psują ;) Nie dają na chleb zarobić ;)

C.
    Fidelis
    Poziom 16  
    Kupiłem do małego przedszkola drukarkę/skaner/ksero w jednym urządzeniu

Nigdy bym wcześniej nie przypuszczał, że przekonam się i (co ciekawsze) kupię używaną maszynę.
    Ricoh Aficio MP 201 SPF, pierwotnie z polskiego sklepu, nieco ponad 17k przebiegu. No i ta cena, 700zł. (Dwie siódemki chyba dobrze wróżą ;-) )
    Ciekawostka - sprzęt NIE MA licznika mechanicznego; nie dlatego, że ktoś go wyjął - jest fabrycznie przygotowane miejsce na montaż (zaślepka do "wyłamania").
    Fidelis
    Poziom 16  
    A może polecicie coś jeszcze do taniego druku w kolorze? Epson L355? To z nowych ;-)
    Fidelis
    Poziom 16  
    Mam problem z uruchomieniem bezpośredniego połączenia PC via USB z tą MP201. Wgrałem "najświeższe" sterowniki do PC, ale drukarka wciąż jest "offline", a wysłany plik do druku - skolejkowany. Dodam, że na porcie LAN cały czas świeci się dioda (choć port jest wolny) a drukarka do tej pory wykorzystywana była właśnie w lokalnej sieci biura. Może powinienem w drukarce deaktywować port ETH a uaktywnić interfejs USB....? Jak to zrobić?
    my41s
    Poziom 32  
    A próbowałeś pod siecią, czy drukuje?
    Fidelis napisał:
    A może polecicie coś jeszcze do taniego druku w kolorze? Epson L355? To z nowych :wink:

Epson z tuszem w butlach wychodzi tanio w eksploatacji, ale należałoby na niej drukować, aby głowica nie zaschła.
    llukas17
    Poziom 12  
    Cytat:
    Dodam, że na porcie LAN cały czas świeci się dioda (choć port jest wolny)

Ten typ tak ma.
    Fidelis
    Poziom 16  
    my41s napisał:
    A próbowałeś pod siecią, czy drukuje?

Jeszcze nie. Nie mam kawałka patchcorda, ale widzę, że ma przypisany adres, domyślną bramę itd. To chyba jednak ma średnie znaczenie. Przez skórę czuję, że gdzieś powinno ustawić się "priorytet" interfejsu i druk via USB ruszy.

my41s napisał:
    Epson z tuszem w butlach wychodzi tanio w eksploatacji, ale należałoby na niej drukować, aby głowica nie zaschła.

Myślę, że z tym nie będzie problemu ;-) A jeśli nawet - jest na gwarancji ;-)
    Swoją drogą - kawał szatana z tego EPSONA. I zważywszy na prędkość i na koszt druku. A kupiłem ostatecznie L110.
    copyman
    Z tego co kojarzę nie ma wpływu po jakim porcie podasz zadanie do druku. Jeżeli w komputerze masz ją offline , spróbuj kliknąć na nią prawym klawiszem myszy i sprawdź czy nie jest wstrzymana lub nie ma zaznaczonego "użyj drukarki w trybie offline" . Kiedyś jechałem do niedrukującej maszyny tylko po to żeby "odhaczyć" taki coś . Coś z serii "drobiazg a cieszy" ;)

C.
    Fidelis
    Poziom 16  
    Popróbuję... Ale pojawił się kolejny problem. Wymieniłem toner a komunikat "Dodaj toner" nie zniknął a sprzęt jest funkcjonalnie zablokowany. Restart też nie pomaga. Instrukcja wymiany butli z nonerem sprowadza się do kilku prostych czynności, które wykonałem. Czy powinienem coś jeszcze zrobić?
    copyman
    Tak , sprawdzić czy tryby w zespole wywoływaczki są całe ... To wlasnie jeden z podstawowych objawów . Jeżeli zębatki sie pokruszą i pozaciera sie napęd to nie ma jak mieszać sie toner z deweloperem i kopiarka wyrzuca brak tonera.

C.
    Fidelis
    Poziom 16  
    copyman napisał:
    Jeżeli zębatki sie pokruszą i pozaciera sie napęd to nie ma jak mieszać sie toner z deweloperem i kopiarka wyrzuca brak tonera

Wystraszyłeś mnie nie lada. Tymczasem problem był banalny - w tym łożu nie docisnąłem należycie butli do gniazda. Po dociśnięciu kopiarka zaczęła uzupełniać toner. Ale problem z komunikacją PC - MP201 nadal istnieje. Wymieniłem kabel, usunąłem sterownik i zainstalowałem inny - nie pomaga.

https://obrazki.elektroda.pl/2939295300_1396285156.jpg
    https://obrazki.elektroda.pl/4758000300_1396285157.jpg
    https://obrazki.elektroda.pl/1115624800_1396285158.jpg
    Fidelis
    Poziom 16  
    Panowie, przećwiczyłem również wariant z WiFi. Z PC, na poziomie IP, pinguję i router i stojącego dalej Ricoh'a. Niestety, z drukowania nici. Co jeszcze mogę sprawdzić? Może zmienić port USB na inny? Zalogowałem się również do panela administracyjnego po http, ale tam raczej wszystkie ustawienia wyglądają prawidłowo.... Piszę "raczej", bo pewności już nie mam...
    Fidelis
    Poziom 16  
    copyman napisał:
    sprawdzić czy tryby w zespole wywoływaczki są całe ... To wlasnie jeden z podstawowych objawów . Jeżeli zębatki sie pokruszą i pozaciera sie napęd to nie ma jak mieszać sie toner z deweloperem i kopiarka wyrzuca brak tone

Problem z wymianą znowu się pojawił (przy wymianie na nowy pojemnik).
    Po wymianie sprzęt komunikuje: "dodaj toner", choć toner dodany.
    Możesz w kilku zdaniach napisać (lub gdzie szukać informacji), jak zweryfikować stan tych trybów wywoływaczki, o których wspominałeś... jakiś service manual?

A przy okazji - widzę na wadze, że w starej butli zostało jeszcze 45 gramów tonera (czyli na ponad 1000 kopii). Czy butla powinna być opróżniona do czysta, czy to jakiś "zużyty" toner? Może tryby rzeczywiście padły i kopiarka zaczęła komunikować fałszywy (a co najmniej nieprecyzyjny) alarm: "dodaj toner".
    copyman
    Poszło pw. Teraz zauważyłem że temat odblokowany :)
    Fidelis
    Poziom 16  
    Zdjąłem obudowę z tyłu i od strony bębna. Pokręciłem (palcem) głównym silnikiem (pod wentylatorem). Obrót W LEWO powoduje, że (tak przynajmniej się wydaje) - cała mechanika obraca się i "pracuje". Obrót silnika palcem W PRAWO powoduje, że "coś pstryka". Piszę "coś", bo odgłos dochodzi jakoś tak zza płyty zasilania wysokiego napięcia. Może tak być powinno... a może w ogóle w tym kierunku nie powinienem obracać?

Obejrzałem przekładnie (te, które się dało po zdjęciu obudów) - wszystkie wydają się być w idealnym stanie. Niektóre mają widoczny jeszcze smar fabryczny (ale to nie musi przesądzać za brakiem usterki).

Przekładnie od napędu tonera niestety, ale są niewidoczne. Przynajmniej tak mi się wydaje.

Odkurzyłem, oczyściłem... i skręciłem ponownie.
    Twój post odczytałem po złożeniu kserokopiarki, tak więc jutro wyciągnę PCU i poinformuję o oględzinach.
    A jak ocenić ilość tonera pod klapką wsypową? Kiedy jest "pełno"?

Dzięki za info i sorry za być może elementarne pytania - jestem zupełnie zielony.
    Ale czuję , że dam radę :-)

Zauważyłem, że przez te 6.000 kopii trochę tonera wydmuchał na stół, na zewnątrz, sam wentylator. Trochę tonera było też pod jedną z przekładni po prawej stronie bębna. Może to jest jakiś znak?