Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

toolcraft ST-80D - Sposób pomiaru temperatury. Przeróbka na kolby 4-o przewodowe

arawan 13 Mar 2014 13:15 4464 7
Altium Designer Computer Controls
 • #1
  arawan
  Level 16  
  Witam. Ponieważ nigdzie nie znalazłem informacji dokładnie na temat mnie interesujący, postanowiłem założyć nowy i myślę, że przyda się większej ilości ludzi.

  Niedawno kupiłem sterownik (stacja lutownicza bez kolby) toolcraft ST-80D. W tej stacji grzałka jest szeregowo połączona z termoparą jak na rysunku
  toolcraft ST-80D - Sposób pomiaru temperatury. Przeróbka na kolby 4-o przewodowe
  Kolby, jak i same grzałki są dość drogie(zamienniki Solder Peak także) i z tego, co znalazłem w sieci, dość awaryjne(nie wiem, jak Solder Peak). Na Allegro jest sporo tanich kolb z grzałkami 24V i mocy około 50W, ale toolcraft zastosował dość nietypowy układ zasilania grzałki i pomiaru temperatury grota.

  Wcześniej używałem kolby Weller TCP-S 50W 24V,
  toolcraft ST-80D - Sposób pomiaru temperatury. Przeróbka na kolby 4-o przewodowe
  w której uległ uszkodzeniu termostat mechaniczny i został zastąpiony termoparą. Kolba kilka lat współpracowała ze sterownikiem do samodzielnego montażu AVT-987 i wszystko było ok, dopóki nie wystąpiło zwarcie w złączu (po którym sterownik wyzionął ducha...).
  Wracając do tematu - chciałem użyć posiadaną kolbę (głównie ze względu na jej trwałość i porządne groty) ze sterownikiem toolcraft ST-80D, więc połączyłem szeregowo grzałkę z termoparą i tu pojawił się problem, że temperatura wskazywana nie pokrywa się z temperaturą grota. Przeprowadziłem kalibrację, ale w końcowej fazie, jak zmierzyłem temperaturę grota, była ona dużo niższa od 150 stopni, a taką najniższą można ustawić podczas ostatniego etapu kalibracji. Stacja działa, stara się utrzymywać temperaturę zadaną(na wyświetlaczu), lecz często występują duże różnice pomiędzy wskazaniami na wyświetlaczu i grot albo szybko stygnie po przyłożeniu to punktu lutowniczego, albo zbyt szybko pokrywa się warstwą utrudniającą lutowanie i trzeba go często czyścić wilgotną gąbką. Na wcześniejszym sterowniku tych problemów nie miałem. Termopara wydaje się być sprawna (napięcie na mierniku rośnie po jej odgrzaniu).

  Moje pytania:
  - czy ma znaczenie jak jest podłączona termopara (od strony "+" lub "-"(oczywiście zachowując biegunowość samej termopary))?
  toolcraft ST-80D - Sposób pomiaru temperatury. Przeróbka na kolby 4-o przewodowe
  - czy ktoś posiada schemat tej stacji, ewentualnie przerabiał ją do współpracy z kolbami 4-o przewodowymi (osobne przewody do grzałki i termopary)?
  - czy posiada ona regulator PID?
  - czy oporność grzałki ma jakieś znaczenie (napięcie zasilania jest identyczne)?
  - czy ktoś w ogóle próbował ją unowocześnić w jakikolwiek sposób?

  Próbowałem rozrysować schemat na podstawie płytki drukowanej, ale jest to płytka dwustronna i wlutowane elementy bardzo utrudniają całą pracę.
  Znalazłem właściwie tylko jeden temat, który trochę mi pomógł, lecz nie odpowiedział na moje pytania i w związku z tym ten post. Ten temat znajduje się Tutaj

  Pozdrawiam
  Adam
 • Altium Designer Computer Controls
 • #2
  marc90
  Level 10  
  Witam,
  Trafiłem na twój temat ponieważ również noszę się z zamiarem kupna używanej stacji toolcraft. Moim zdaniem twoje rozbieżności w temperaturze mogą wynikać z tego że stacja lutownicza jest 80W, a ty podłączasz grzałkę 50W.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #3
  RitterX
  Level 39  
  Grzałka pracuje w dwóch trybach. Wtedy gdy triak jest załączony mamy grzanie. Gdy jest wyłączony dokonywany jest pomiar napięcia termopary. Ważne, żeby termopara była podłączona do układu zgodnie z określoną jej biegunowością. To gdzie jest rezystor-grzałka czy na jej plusie czu minusie nie ma znaczenia.
  Jeżeli wzmacniacz wejściowy pomiaru potencjału termopary ma min. 10MΩ rezystancję wejściową to jakie ma znaczenie dla pomiaru rezystancja grzałki wynoszącą 8...16Ω? Pomijalnie małe.
  Regulator PID może być wykonany w technologii analogowej czyli na wzmacniaczach operacyjnych. Może to robić mikrokontroler.
  Zmiana mocy grzałki będzie rzutował na działanie regulatora. Kalibrując ustawiasz zadany punkt temperatury ale nie ustawiasz dynamiki regulatora PID.
 • #4
  arawan
  Level 16  
  Witam i dziękuję za zainteresowanie.
  Quote:
  Moim zdaniem twoje rozbieżności w temperaturze mogą wynikać z tego że stacja lutownicza jest 80W, a ty podłączasz grzałkę 50W.
  Z tego, co zauważyłem, to wszystkie stacje toolcrafta z serii ST-xx (przynajmniej 50 i 80W) elektrycznie są identyczne. Nawet na płycie głównej stacji ST-80D jest nadruk "ST-50D v2". Różnica to zapewne mocniejsze trafo i być może małe różnice w programie.
  Stację dopiero kupiłem, więc nie miałem zbyt dużo czasu, aby ją rozpracować, ale w poście podałem link, gdzie podany jest zamiennik kolby do tej lutownicy. Jeśli jednak dobrze rozumuję, to wystarczy tylko połączyć w kolbie grzałkę szeregowo z termoparą i dwoma przewodami do stacji.
  Połączenie kolby ze stacją jest wtedy 2-przewodowe (trzeci-środkowy przewód to zerowanie ładunków mogących się pojawić na grocie).
  toolcraft ST-80D - Sposób pomiaru temperatury. Przeróbka na kolby 4-o przewodowe
  Właśnie próbuję rozrysować sobie mozaikę ścieżek z obu stron płytki sterownika, nanieść elementy i przenieść na papier schemat układu pomiarowo-zasilającego grzałkę kolby. Spędziłem w sieci sporo czasu na poszukiwaniach rozwiązania zastosowanego w tej stacji i niestety nic nie znalazłem. Wcześniej nie spotkałem się z takim sposobem odczytu temperatury, dlatego postanowiłem zapytać o to na elektrodzie. Szczerze mówiąc wolał bym, aby przerobić tą stację na typowy sposób pomiaru temperatury, bo bez przeróbek (poza ewentualnym przelutowaniem wtyczki) można by zastosować sporo tanich kolb dostępnych choćby na popularnym serwisie aukcyjnym.
  Termopara podłączona jest na pewno poprawnie. Jeśli zamienię miejscami przewody przy gnieździe stacji, wtedy na wyświetlaczu nie jest pokazywana temperatura zmierzona, tylko "TMP:---".
  Układ pomiarowy termopary zbudowany jest w oparciu o LM324N i jak na razie zauważyłem, że użyte są wszystkie cztery wzmacniacze zawarte w jego obudowie. Typowy układ wzmacniacza termopary z tego, co znalazłem w google używał tylko jednego lub dwóch wzmacniaczy. Będę wiedział więcej, gdy dokończę rozrysowywać mozaikę ścieżek na płytce i wykonam na jej podstawie schemat układu zasilająco-pomiarowego. Oglądając płytkę z wlutowanymi częściami, bardzo łatwo pominąć ścieżki znajdujące się pod elementami, a nie zamierzam ich wylutowywać. Wszelkie wątpliwości sprawdzam miernikiem i nanoszę na zdjęcie płytki drukowanej. Jest to czasotrwałe, a nie używam żadnych programów napisanych do tego celu, tylko programu graficznego do grafiki wektorowej.

  Co do regulacji PID, to nie znalazłem żadnych danych informujących potencjalnego klienta, czy ta stacja w ogóle ją posiada. Jedyne, co, to w program obsługi stacji wbudowano kalibrację, ale bardzo wybrakowaną, bo na końcu trzeba i tak podać zmierzoną temperaturę grota, która w moim przypadku była poniżej 150°C, a więc poprawna kalibracja nie była możliwa.
  Moduł do samodzielnego montażu AVT-987 nie wymagał zastosowania kolby z grzałką o konkretnej mocy, a mimo to działał poprawnie od samego początku do tragicznej "śmierci" sterownika...
  Quote:
  Stacja może współpracować z dowolną
  lutownicą posiadającą termoparę typu K i grzałkę na napięcie 24 V. Została wyposażona w algorytm automatycznego doboru nastaw, umożliwiając tym samym zastosowanie dowolnej lutownicy, która posiada czujnik temperatury w postaci termopary typu K.
 • #5
  marc90
  Level 10  
  Jeżeli będziesz tak uprzejmy, to informuj o postępach i efektach twojej pracy. Na pewno taki temat w sieci się przyda.
 • #6
  RitterX
  Level 39  
  Nie jestem do końca przekonany czy przeróbka grzałki z rozdzieloną termoparą i grzałką na dwuprzewodową gdzie grzałka jest połączona szeregowo z termoparą jest możliwa z powodu grubości drutów termopary?
 • #7
  arawan
  Level 16  
  Witam.

  Quote:
  Nie jestem do końca przekonany czy przeróbka grzałki z rozdzieloną termoparą i grzałką na dwuprzewodową gdzie grzałka jest połączona szeregowo z termoparą jest możliwa z powodu grubości drutów termopary?
  nie bardzo rozumiem Twojej wypowiedzi. Chodzi mi o to, że w oryginalnej kolbie grzałka jest podłączona szeregowo z termoparą. Ja nie zamierzam tego przerabiać, bo zapewne nie da się tego zrobić bez uszkodzenia grzałki. Pisałem, że w posiadanej kolbie (w której dorobiłem czujnik i dodałem dwa kolejne przewody - czyli w sumie było 4) połączyłem w szereg grzałkę z termoparą (więc użyłem tylko dwóch przewodów) i podłączyłem do stacji Toolcrafta. Niestety pojawiły się komplikacje, o których już pisałem. Post dotyczy przede wszystkim przeróbki stacji w taki sposób, aby dało się z nią używać (bez rozbierania kolby) popularne kolby 4-o przewodowe(osobne podłączenie grzałki i osobne termopary). Powoli rozrysowuję sobie mozaikę ścieżek z obu stron płytki i na jej podstawie chcę rozrysować schemat układu pomiarowo-zasilającego grzałkę. Będzie mi wtedy łatwiej określić, który pin procesora steruje załączeniem grzałki, na który podawane jest napięcie z układu pomiarowego (termopara+LM324N) (na jego podstawie wyświetlana jest temperatura) oraz ewentualnie inne połączenia, które mogą mi pomóc zrozumieć zasadę odczytu temperatury i zasilania grzałki za pomocą tylko dwóch przewodów.
 • #8
  tomiok
  Level 33  
  Jestem ciekawy, jak wyszły prace nad podłączeniem tej kolby ?
  Trochę czasu minęło więc pewnie temat jest "rozpracowany" :)