Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ursus c330 - brak wzbudenia na prądnice

wenek17 13 Mar 2014 16:50 2940 7
 • #1
  wenek17
  Level 13  
  Witam wszystkich kupiłem c330 w którym niema ładowania kontrolka świeci się cały czas,miernikiem sprawdzałem ładowania niema do regulatora dochodzi prąd gdy wcisnę kluczyk lecz nic więcej się nie dzieje a chyba powinno zewrzeć styki w regulatorze by dać wzbudzenie, jeśli nie mam racji niech ktoś mnie poprawi i powie co sprawdzić i jak bo nie chce wyrzucać pieniędzy w błoto i kupować nowy regulator czy prądnice jak nie mam pewności co jest uszkodzone.
 • #2
  Franciszek Łazowski
  Level 13  
  wenek17, nie masz racji. Prądnica jest maszyną samowzbudną, czyli powinna wzbudzić się sama. Zrób tak, odłącz kabelki od zacisków 16 i 18 na prądnicy. Zaciski te zewrzyj (zrób między nimi mostek). Do tego mostka i do masy podłącz woltomierz prądu stałego. Uruchom traktor i obserwuj woltomierz. Dodawaj gazu - jeśli napięcie będzie rosło wraz z obrotami silnika - prądnicę masz sprawną, a niesprawny jest regulator. Jeśli zaś napięcie się nie pojawi nawet na wysokich obrotach, szukaj uszkodzenia w prądnicy (szczotki, komutator, łożyska, twornik, stojan). Pod żadnym pozorem nie zwieraj ręcznie styków w regulatorze - to wyłącznik prądu zwrotnego i ma być otwarty gdy napięcie prądnicy jest niższe niż 13,5V - w przeciwnym wypadku zrobisz zwarcie przez prądnicę na masę.
 • #3
  wenek17
  Level 13  
  Aha dzięki za pouczenie, jutro będę działał ;)
 • #4
  PICIA
  Level 33  
  regulator koszt ok 50zł - nie baw się w to załóz alternator od żuka i po problemie
 • #5
  wenek17
  Level 13  
  a co trzeba by przerobić by założyć alternator? mam plus na masie.
 • #6
  Franciszek Łazowski
  Level 13  
  wenek17, po wymianie na alternator będziesz miał minus na masie, ale przy tak prostej instalacji elektrycznej to nie ma znaczenia, przełączysz sobie akumulatory minusem do masy i po problemie. Co do podłączenia alternatora, to można dyskutować jak będziesz miał jakiś konkretny alternator. Poczytaj sobie w internecie, na elektrodzie temat też był wiele razy poruszany. Musisz jednak wiedzieć, że trzeba jakoś ten alternator umocować i napędzać, więc już mamy przeróbki mechaniczne. Słyszałem, że w sklepach z częściami do ciągników można kupić alternatory dedykowane do C 330 - podobno Chińskie. Możesz też się pobawić w naprawę tego co masz obecnie - decyzja należy do Ciebie.
 • #7
  wenek17
  Level 13  
  Po sprawdzeniu okazało się ze prądnica się skonczyła założyłem alternator i ładuje elegancko dziękuje wszystkim za pomoc ;)
 • #8
  jarekstryszawa
  Level 22  
  Starej prądnicy nie wywalaj- są ludzie, dla których przedstawia wartość ;-)
  Link