Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Swietlówki z zapłonnikiem elektronicznym mrugają przy wyłączowym prądzie

13 Mar 2014 20:40 2196 14
  • Poziom 7  
    Witam
    Kupiłem 2 oprawy na świetlówki z zapłonnikiem elektronicznym ,podłączyłem ich do wyłączników schodowych bez podświetlenia ,przy wyłącznym prądzie lekko mrugają.
    Na włącznik dawałem 0 i fazę,podłączałem bezpośrednio przedłużaczem do puszki,ciągnąłem zero z innego gniazdka i to samo.Wspomnę że nie jestem fachowcem robiłem to co mi sugerowano może ktoś podpowie jeszcze jakąś propozycję żeby było ok.Dzięki
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 7  
    Przykro mi, ale nic z tego nie rozumiem. Mam problem z świetlówkami, a w obwodzie nie mam żadnych żarówek energooszczędnych.

W obwodzie mam dwie świetlówki i wyłączniki schodowe.
  • Poziom 26  
    A te wyłączniki mają podświetlenie?
  • Poziom 7  
    są to neonówki i bez podświetlenia tak jak opisałem wyżej

Dodano po 2 [godziny] 12 [minuty]:

halo czy ktoś mi pomoże z tym problemem
  • Poziom 39  
    RobertD72 napisał:
    ,podłączyłem ich do wyłączników schodowych bez podświetlenia

niewolno2 napisał:
    Czy w wyłącznikach schodowych są zainstalowane neonówki, inaczej mówiąc czy są podświetlane?

RobertD72 napisał:
    są to neonówki i bez podświetlenia tak jak opisałem wyżej

Zdecyduj się, inaczej temat trafi do kosza.
  • Poziom 7  
    nie ma neonówek
  • Poziom 15  
    Usuwałem ten problem kondensatorem MKT 100nF 400V podłączonym równolegle do żarówek. Wypróbowałem też 47nF - też wystarczyło. Podejrzewam (kiedyś to sprawdzę), że mniejsze wartości pojemności też wystarczą.
    Natomiast znajomy miał instalację z wyłącznikami krzyżowymi i u niego dopiero 220nF pomagało.
  • Poziom 11  
    Cytat:
    Na włącznik dawałem 0 i fazę

Jeśli dobrze zrozumiałem, to wykonałeś wyłącznik schodowy tak, że do obydwu wyłączników dochodzi neutralny i faza i dalej od nich do oprawy oświetleniowej idzie (od każdego z nich) jeden przewód, który jest przełączany pomiędzy fazą i neutralnym. Innymi słowy wyłączenie uzyskujesz zarówno, gdy z dwóch stron podasz neutralny, jak i z dwóch stron fazę. (wariant 1)

Wyłącz świetlówkę, sprawdź, czy problem występuje. Następnie przełącz obydwa wyłączniki (to jest jednym zapal, ale zgaś drugim) i sprawdź jeszcze raz. Jeśli układ jest taki, jaki opisałem, to miganie powinno występować tylko przy jednym położeniu wyłączników w stanie wyłączonym, wtedy, gdy do świetlówki dochodzi z dwóch stron faza. Swoją drogą nie jest to najbezpieczniejszy układ, gdyż przy wyłączonym świetle tak naprawdę masz fazę na obydwu stykach w oprawie.

Jeśli wykonałeś układ w taki sposób, że fazę przełączasz pomiędzy dwoma wyłącznikami i dopiero od tego puszka i kabel do oprawy w której masz tak, jak przy normalnym oświetleniu stały neutralny i przełączaną fazę, (wariant 2) to migać nie powinno przy żadnym położeniu. Jeśli jednak miga w obydwu położeniach wyłączonych to jedyne, co mi do głowy przychodzi to zamieniony neutralny i faza i zamiast fazy przełączasz neutralny!

Swietlówki z zapłonnikiem elektronicznym mrugają przy wyłączowym prądzie
  • Poziom 7  
    dziękuję za rady,ale przeniosłem puszkę w inne miejsce i podłączyłem bezpośrednio do skrzynki pod oddzielny bezpiecznik.Objawy ustąpiły.
  • Warunkowo odblokowany
    RobertD72 napisał:
    dziękuję za rady,ale przeniosłem puszkę w inne miejsce i podłączyłem bezpośrednio do skrzynki pod oddzielny bezpiecznik.Objawy ustąpiły.

No to miałeś "super pomysł". Wystarczyło poczytać. Ale jak się chce być "mądrzejszym" od encyklopedii, to nawet głupota nie boli, tylko ręce i kasa.
  • Poziom 7  
    Moja kasa i ręce