Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie żarówką 230V przez DO sterownika

13 Mar 2014 21:15 1044 11
  • Poziom 6  
    Witam,
    Czy podłączając żarówkę 230V do wyjścia przekaźnikowego sterownika będę mógł ją włączać / wyłączać? Czy muszę zastosować jeszcze jakiś dodatkowy przekaźnik Sterownik zasilany jest przez 24VDC, moduł wyjść cyfrowych jest również zasilany 24VDC.
  • Poziom 13  
    W takim razie musi być zastosowany przekaźnik 24VDC. Pozdrawiam.
  • Poziom 6  
    Dlaczego w takim razie w charakterystyce modułu DO mam napisaną obsługę: 2A/50VDC, 2A/250VAC?
  • Poziom 39  
    Spokojnie możesz sterować żarówką na 230 V, przecież to jest wyjście przekaźnikowe o wytrzymałości styków podanych w pierwszym poście. Gdybyś miał wyjścia OC to wtedy konieczny byłby przekaźnik na 24 VDC.
  • Poziom 6  
    Dziękuję bardzo za odpowiedź. Nie rozumiem jeszcze tylko tego rozbicia - 2A/50VDC, 2A/250VAC - na jakiej zasadzie rozpoznawane jest zapotrzebowanie na zasilanie prądem stałym lub zmiennym? Skąd sterownik "wie" o rodzaju zasilania? Dodam, że nie da się tego ustawić z poziomu oprogramowania.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Źle to pojmujesz. Te dane mówią o wytrzymałości prądowej oraz napięciu max gdzie nie wystąpi łuk elektryczny (zestyk nie pociągnie łuku).
    Dzisiejsze sterowniki mają tak skonstruowane zasilacze że możesz go zasilić do 50 VDC lub 230 VAC.
    Tylko nie wiem czy nie mylisz pojęć - zasilanie sterownika to jedna rzecz a całkiem osobna to wyjścia sterownika. Przeważnie te dwa układy są od siebie odizolowane galwanicznie.
  • Poziom 6  
    W moim przypadku sterownik jest zasilany 24VDC. Masz rację, że moduł wyjść cyfrowych jest zasilany osobno przez 24VDC. Przez moje wyjście cyfrowe mógłbym obsłużyć zarówno jakiś odbiornik na prąd stały, jak i na prąd zmienny. Chodzi mi o to, czy jest różnica w sytuacji, gdy chcę dołączyć do wyjścia odbiornik na VDC od sytuacji gdy dołączam np żarówkę na VAC?
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Przy wyjściach sterownika typu przekaźnikowego nie ma to żadnego znaczenia.
  • Poziom 6  
    Dziękuję bardzo, teraz już wszystko jasne.
  • Poziom 6  
    Podłączyłem odbiornik 230VAC pod wyjście sterownika, niestety nie działa. Moduł jest poprawnie zasilony, kiedy załączamy wyjście słychać przeskok przekaźnika, ale nie daje to żadnego efektu. Obciążalność dla odbiornika mieści się w limicie dla wyjścia. Co może być tego przyczyną?
  • Poziom 39  
    Prawdopodobnie podłączyłeś żarówkę równolegle do wyjścia, a ma być szeregowo, tak jak włącznik na ścianie.

Sterowanie żarówką 230V przez DO sterownika
  • Poziom 6  
    Masz rację, mój błąd, dzięki.