Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Testo
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

spawarka Kinzo 48P6300 - diody zabezpieczające IGBT

13 Mar 2014 23:23 2751 5
  • Poziom 22  
    Witam,
    Mam uszkodzoną spawarkę KINZO 48P6300, w której po przeczytaniu wielu postów stwierdziłem uszkodzenie jednego tranzystora IGBT (wystrzelił) oraz rezystora R27 - 10 Ω a także diody D15 i D22 (obie mają zwarcie). Wartość rezystora oraz diod można określić z drugiego kanału przetwornicy bo tam są nieuszkodzone, a widać je po odkręceniu radiatora - wystarczy wykręcić śruby mocujące IGBT oraz diodę obok oraz śruby mocowania samego radiatora i mamy dostęp do tego "drugiego kanału" bez wylutowywania czegokolwiek.
    Czy ktoś podpowie jakie mam zakupić diody, bo pomimo że w tym drugim kanale są dostępne np. po wylutowaniu to nie wiem jak je sprawdzić.
    Przypuszczam, że są to szybkie diody zenera lub transile. Czy mogę tam wstawić np. 1,5KE18CA?
  • Testo
  • Poziom 22  
    Załączam zdjęcie części płyty, na której znajdują się uszkodzone diody D15 i D22. Jeden radiator wymontowany jak opisałem wyżej. Diody D14 i D23 w "drugim" kanale są sprawne.

spawarka Kinzo 48P6300 - diody zabezpieczające IGBT
  • Testo
  • Poziom 22  
    Wylutuję jedną z diod D14 lub 23 (raczej sprawne). Czy ktoś dopomoże w jaki sposób je sprawdzić?. Czy mogę potraktować je źródłem prądowym (rzędu miliamper) i sprawdzić ich napięcia w obu kierunkach?. Mam zasilacz z regulowanym prądem i wskaźnikiem napięcia.
  • Poziom 22  
    Diody wylutowane. Mają szklane obudowy jak na zdjęciu powyżej.
    Na obudowie napis: C18 ST
    Czy ktoś potrafi określić czy te diody to zwykłe diody zenera czy też powinny być jakieś szybkie?
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Symbol C18 sugeruje diodę zenera na 18V, zabezpiecza bramkę tranzystora przed uszkodzeniem. Jak zamontujesz wszystkie elementy to warto włączyć w szereg z zasilaniem żarówkę 150W, zabezpieczy to przed dalszymi problemami. Żarówka błyśnie przy ładowaniu kondensatorów i później będzie się żarzyć.
    Powodzenia
  • Poziom 22  
    Problem jeszcze nie rozwiązany ze względu na brak czasu. Ale zbieram wiedzę z Elektrody i innych źródeł. Te diody to diody Zenera 18V. Znalazłem w takiej (podobnej) obudowie diody o mocy 0,5W i 3,6W. Spróbuję także zastosować szybsze transile o większej mocy (są trochę większe gabarytowo ale powinny się zmieścić).