Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rejestrator z kartą DVR obciążenie przy 4 kamerach

kashue 14 Mar 2014 12:25 2274 6
  • #1 14 Mar 2014 12:25
    kashue
    Poziom 9  

Witam.

Chciałbym zbudować prosty (tani) monitoring posesji prywatnej.
    Mam mały zatarg z sąsiadem i to jedyny sposób by powstrzymać problemy.
    Łącznie na system chciałbym przeznaczyć do 2 tyś zł. Jestem świadomy, że używając sprzętu w tej klasie cenowej nie mam co liczyć na jakość obrazu czy wykonania ale na moje potrzeby starczy.

Rozważam 3 opcje konfiguracyjne:

1) Rejestrator dedykowany 4 kanałowy ( ze względu na cenę zapewne jakiś chiński wynalazek, BCS, HQVison. + 4 kamery z przetwornikiem Sony > 700 TVL najlepiej 960 bądź D1

2) Rejestrator zbudowany na Gigabyte GA-C1037UN-EU.
    Rejestrator z kartą DVR obciążenie przy 4 kamerach
    Płyta ma wbudowany procesor Celeron 1037 o wydajności według passmark + 1733 ( dla porównania Intel Pentium 4 - 2.8 Ghz ma wynik 331) i jedno złącze PCI oraz 2 porty LAN dzięki czemu można wydzielić osobną część LAN dla monitoringu.

Ten wariant ma 2 opcje
    a) Dobrać do zestawu 4 kamery IP i korzystać z programowego rejestratora NVR.
    b) Dokupić kartę DVR PCI i korzystać z programowego rejestratora.

Osobiście jestem za wersją 2) z dowolnym wariantem lecz chciałbym wykorzystać od razu ten zestaw komputerowy jako mały serwer dlna + ftp + pseudo centrala od inteligentnego budynku.
    Niestety nie wiem jak duże obciążenie generują 4 kamery w wariancie a) bądź b).
    Duża ilość informacji która próbuję przyswoić na temat zasad panujących w monitoringu spowodowała pewien mętlik.
    Chciałbym się upewnić czy dobrze rozumiem pojęcia:

"Kamera IP posiada sprzętową kompresję h.264" mam rozumieć, że kamera generuje już skompresowany strumień ? Dzięki temu będzie mniejsze obciążenie sieci oraz rejestratora? Czy jest to chwyt marketingowy i serwer będzie i tak musiał dokonać kompresji? Czy komunikacja po wifi sprawdza się?

"Karta DVR posiada sprzętową kompresję h.264" podobnie jak powyżej? Czy karta taka rzeczywiście jest w stanie odciążyć procesor serwera na tyle by ten mógł zająć się innymi rzeczami ( dlna za pomocą ps3mediaservera)?

Jeśli okaże się, że serwer będzie obciążony przez kamery cały czas wtedy skorzystam z wariantu mniej uniwersalnego 1).

Pozdrawiam

0 6
  • #2 14 Mar 2014 14:52
    Korgoth
    Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne

To zależy od rodzaju oprogramowania, część softów dekoduje obraz, przez co zużywane są zasoby (np. GeoVision, NUUO), a część zapisuje "bez zaglądania" w strumień (Exacq, ACTI NVR 3.0).

Na Intel Core Duo 2.0 GHz stawiałem 8 kamer IQeye HD720p, przy Exacq i miałem zajętość poniżej 40%, ale soft do 4 kamer to cena koło 180 USD.

Ciężko będzie Ci znaleźć coś z IP w tej cenie, nawet patrząc na Hika to wydasz te 2k na same kamery, a gdzie tu rejestrator, dysk, switch itd.

0
  • #3 14 Mar 2014 15:24
    kashue
    Poziom 9  

Dziękuję za odpowiedź.

Intel Core Duo 2.0 Ghz wg passmark ma wydajność 887 czyli ok. 0,5 tego co oferuje celeron z zaproponowanej przeze mnie konfiguracji.
    Jako program do obsługi kamer IP rozważałem Axxon Next Free który w wersji darmowej obsługuje 1 serwer oraz do 16 kanałów oraz 1Tb archiwum.

Sprzęt sieciowy, dyski oraz wolną licencję na Windowsa XP posiadam więc te koszta odpadają.

0
  • #4 14 Mar 2014 18:55
    xury
    Poziom 38  

Wziąłbym pod uwagę również koszty zużycia energii elektrycznej, które są dużo wyższe przy zastosowaniu "zwykłej" stacjonarki niż przy zastosowaniu DVR.

0
  • #5 14 Mar 2014 19:53
    kashue
    Poziom 9  

Zużyta energia nie jest problemem z dwóch powodów, mam zniżkę na energię oraz zestaw płyta z procesorem zużywa około 30W , Maks. TDP - procesora wynosi - 17 W.
    Obecnie pracuję zdalnie i przeważnie oprócz laptopa mam włączoną stacjonarkę 600W i 2 monitory.
    Procesor ma TDP 125W , grafika potrafi pociągnąć do 270W :)
    Dodatkowo pod nogami chodzi 24h/dobę mały terminal z VIA 1Ghz głównie jako serwer apacha do testów stron php, ftp i jako dlna ale tylko muzyka, bo niestety transcoding video nie daje rady.
    Właśnie ten terminal miałby być zastąpiony przez zestaw do rejestracji video, chciałbym go dodatkowo używać jako dlna (video+audi), może czasami jako lokalny odtwarzacz video, w końcu ma wbudowane wyjście hdmi.

Przed chwilą sprawdziłem zużycie łącza na http://www.axis.com/products/video/design_tool/v2/ i wydaje mi się, że 6 klatek na kamerę podczas nagrywania ciągłego bądź okazjonalnego byłoby odpowiednie.

0
  • #6 14 Mar 2014 20:01
    maly_smok
    Poziom 21  

Axxon next zameczy ci tego procka :-). Co do poboru pradu wszystko zalezy od platformy ktora zastosujemy duze rejestratory nie biora wcale mniej niz pc'ty, i w druga strone podobnie...

Dodano po 1 [minuty]:

Exacqa nawet na atomie postawisz ;)

Dodano po 1 [minuty]:

I oczywiscie linuxie

0
  • #7 14 Mar 2014 20:06
    kashue
    Poziom 9  

Terminal co prawda chodzi na ubuntu server, ale przez długi czas używałem Gentoo postawionego z bootstrapa stage 1 :)
    Żyje więc w zgodzie z linuxem więc to nie byłby problem, choć wydaje mi się, że więcej dedykowanego oprogramowania do kart dvr pracuje na windzie.
    Jest szansa, że w sytuacji gdy wybrałbym rozwiązanie komputer + karta dvr dostałbym jakieś oprogramowanie do karty.

Znalazłem fajne zestawienie wydajności:
    (Cztery programy są darmowe)
    http://www.cctvforum.com/viewtopic.php?f=19&t=39387&start=15

Cytat:

i7-3770
    4GB

Axxon Next - full record with client open
    8 cameras - 1080p@30fps 1-6%
    FREE = 16 cameras, 1TB storage, 1 server.

iVMS-PCNVR - full record
    8 cameras - 1080p@30fps 3-10%
    FREE = everything

Xprotect Go - full record with client open
    8 cameras - 1080p@30fps 8-15%
    FREE = 8 camera, 5 day record, 1 server, annual renewal of free license

Blue Iris - full record
    8 cameras - 1080p@30fps 45-55%
    $50 unlimited everything. High CPU usage due to software motion recoding only. Does not support in camera hardware motion recording.

Honorable mention: Gsurf Pro. Worked with hikvision and hardware motion control but difficulty in using motion regions vs entire frame motion. Also noticeable lag to reconnect to cameras when switching from playback to live view.
    8 cameras - 1080p@30fps 10-15%
    FREE

Not worth it: Exacq Vision Start - full record with client open Exacq Vision is pretty terrible for paid software. Windows and linux versions gave the same result. Hikvision driver took 5-10minutes to randomly connect all eight cameras. ONVIF driver had no advanced settings. I'd rather use Gsurf Pro.
    8 cameras - 1080p@30fps or substream@12fps 15-20%
    PAID everything

EDIT
    Zakupiłem już serwer więc zdecydowałem się na opcję 2)
    Obecnie rozważam wariant z kamerami IP, szczególnie model
    HIKVision DS-2CD2012-I nie rozumiem do końca kwestii zasilania PoE, bo według producenta:
    Cytat:
    Power supply 12 VDC ± 10% , PoE (802.3af)

czyli kamera potrzebuje 12V na zasilaniu, a standard PoE 802.3af to napięcie od 25 do 60 V, domyślnie powinno być 48V, więc nie wiem jak to interpretować.
    Czy odpowiedni będzie zasilacz z adapterem PoE 12V...
    W cenie HIKVision jest również kamera APTI-2C4-2812W która prawdopodobnie posiada 1080p lecz nie mogę znaleźć jakiś pozytywnych opinii o tym produkcie, w przeciwieństwie do DS-2CD2012 który jest raczej pozytywnie oceniany w tym przedziale cenowym

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo