Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterownik silnika krokowego z własnym mikrokontrolerem

Doominus 14 Mar 2014 15:16 2892 17
IGE-XAO
    Doominus
    Level 34  
    Witam.

Potrzebuje prostego sterownika silnika krokowego.
    Chodzi po prostu żeby silnik wykonywał określoną liczbę obrotów na 1 min.

Na sieci widziałem trochę KITów ale z regulacją obrotów na potencjometrze. Ja potrzebuje dokładnych obrotów np. 10 na minutę etc.

Wystarczy że ustawie liczbę obrotów w programie i zapiszę do mikro-kontrolera. Nie potrzeba żadnych przycisków etc. Po włączeniu silniczek ma po prostu się obracać na zapisanych wcześniej obrotach.
  • IGE-XAO
    kisielos12
    Level 26  
    Jaki to ma być silnik ? Bipolarny, unipolarny ? Jesteś w stanie zaprogramować samemu procka czy oczekujesz też pomocy przy pisaniu programu ? Jakieś konkretne wymagania co do procka ? Ma on też pełnić jakieś inne funkcje ?

Pozdrawiam
    Doominus
    Level 34  
    Nie ma wymagań jakiś szczególnych.
    Procek i silnik nie istotny ma być po prostu łatwo, szybko, prosto i nie grzać się :)
    Kiedyś programowałem Atmegę 12 ale to było lata temu.

Zadanie jest tylko jedno ma się kręcić z określoną wcześniej w programie prędkością.
    Czyli stałe obroty na 1 min. Ma to działać raczej non stop 24/7.

Robię zegar wskazówkowy, trochę większy od standardowego.
    W próbach wykorzystywałem
    silnik prądu zmiennego 230V 49TYD-500-1
    4W 60RPM. Problem jest taki że grzał się i nie był dokładny.

Fajnie by było zmieścić się razem z silnikiem, sterownikiem i zasilaczem do 50 zł, ale jak będzie trochę więcej to nie będzie problemu.

Czy nada się taki zestaw
    Arduino AVR silnik krokowy 28BYJ-48 ULN2003
    http://www.komputery-serwis.net/pl/arduinio/6...uino-avr-silnik-krokowy-28byj-48-uln2003.html
    kisielos12
    Level 26  
    Wydaje mi się że tak, umiesz programować w języku C czy raczej będziesz strzelać w bascoma ? Ja osobiście proponował bym C :) Do tego procek ATmega8, polecałbym też jakiś RTC, bo na kwarcu zegarkowym ważna jest potem odpowiednia korekta.

Pozdrawiam
  • IGE-XAO
    dondu
    Moderator on vacation ...
    Doominus wrote:
    Wystarczy że ustawie liczbę obrotów w programie i zapiszę do mikro-kontrolera. Nie potrzeba żadnych przycisków etc. Po włączeniu silniczek ma po prostu się obracać na zapisanych wcześniej obrotach.

Czyli dopuszczasz zrobienie we własnym zakresie?
    Jeżeli tak: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/03/S...kowy-sterowany-mikrokontrolerem-ATmega16.html
    markoz7874
    Level 31  
    Doominus wrote:
    W sumie to jest ciekawe i układ wygląda na prosty.
    https://www.youtube.com/watch?v=ACIWFzop_is
    Ma ktoś schemat ?

W sumie brakowałoby tylko podłączenia kwarcu.

Bardziej niż schemat potrzebny Ci program do tego procka.
    Podałem Ci wcześniej bardzo tani(max 10zł za całość), prosty i przetestowany układ.
    Wystarczy tylko podłączyć jakikolwiek generator impulsów (nawet na NE555).
    Czym dokładniejszy tym większa precyzję uzyskasz.
    Można też coś zrobić na parze układów l297 l298. (w internecie jest pełno schematów)
    Układów do sterowania silników krokowych jest sporo. Do tego tylko generator impulsów i działa.
    Można oczywiście zrobić układ na AVR który będzie pełnił równocześnie funkcję sterownika i generatora ale z Twoich pytań wynika, że jednak z tym programowaniem nie koniecznie sobie radzisz. Dlatego zaproponowałem podzielenie projektu na 2 części. Część sterującą silnikiem masz, a generator impulsów łatwiej znaleźć lub zrobić niż od razu całość.
    Doominus
    Level 34  
    Nie wiem jak ale przegapiłem to trochę.

Jaki silnik by się do tego najlepiej nadał ?
    Czy liczba kroków na 1 obrót jest ważna ?
    Gdzie generator podłączyć i jakiego typu impulsy powinien generować.

Nie mam z korkowcami doświadczenia chodzi mi tu raczej o doznania powiedzmy estetyczne.
    Jak taki silniczek gra, czy gładko chodzi i czy da się z nim wytrzymać o 2 w nocy kiedy chcemy zasnąć (mnie tykanie zegara denerwuje)
    markoz7874
    Level 31  
    Doominus wrote:
    Nie wiem jak ale przegapiłem to trochę.

Jaki silnik by się do tego najlepiej nadał ?
    Czy liczba kroków na 1 obrót jest ważna ?
    Gdzie generator podłączyć i jakiego typu impulsy powinien generować.

Nie mam z korkowcami doświadczenia chodzi mi tu raczej o doznania powiedzmy estetyczne.
    Jak taki silniczek gra, czy gładko chodzi i czy da się z nim wytrzymać o 2 w nocy kiedy chcemy zasnąć (mnie tykanie zegara denerwuje)

Silników jest sporo, więc trudno coś konkretnego polecić. Do Twojego zastosowania nie potrzeba nie wiadomo jakich mocy, więc praktycznie każdy będzie się nadawał.
    Liczba kroków jest dowolna ale trzeba mieć świadomość, że trzeba później dobrać przekładnie (elektroniczną/mechaniczną/obie) aby osiągnąć zamierzony cel.
    Generator sygnału prostokątnego o napięciu 5V podłączasz do wejścia step. Jeden impuls = jeden krok.
    Co do hałasu, to silniki krokowe ogólnie są hałaśliwe, ale przy bardzo niskich obrotach nie powinny za bardzo dokuczać - sam musisz ocenić.
    Polecam odwiedzenie forum poświęcone przede wszystkim zagadnieniom CNC - www.cnc.info.pl
    Najlepiej zrobić prosty sterownik i samemu sprawdzić. Ten który podałem kosztuje symboliczne pieniądze i jest do zrobienia w godzine dla kogoś kto nie ma 2 lewych rąk.
    markoz7874
    Level 31  
    Doominus wrote:
    ..
    Tamten sterownik daje też mikrokroki ?

Nie, to prosty sterownik.

Kupujesz silnik 1,8°/step i wysylasz na niego impulsy z częstotliwością 200/min.
    Robisz stoper czy zegar ścienny?
    Doominus
    Level 34  
    Zegar własnego projektu ale fajnie byłoby żeby był dokładny.
    Ścienny ale potrzebny jest 1RPM choć sekundnika nie ma.

A te impulsy jak mają wyglądać mam 200 na min wysłać ale ile trwa jeden ?
    Mam kalkulator dna NE555
    http://kalkulator.majsterkowicza.pl/oblicz/NE555-generator_astabilny

Tylko ten problem że im większe wypełnienie tym większy stan wysoki a u mnie najlepiej byłoby na odwrót. Stan wysoki krótki a stan niski długi.

Tak ?
    Musiałbym zastosować bramkę logiczną
    markoz7874
    Level 31  
    Doominus wrote:
    Zegar własnego projektu ale fajnie byłoby żeby był dokładny.
    Ścienny ale potrzebny jest 1RPM choć sekundnika nie ma..

Dokładnego zegara na timerze NE555 to raczej nie uzyskasz.
    Pomyśl o jakimś generatorze o większej częstotliwości i podziel ja w stosunku wymaganym do pracy swojego silnika.
    Nie pamiętam, czy układ reaguje na zbocze narastające/opadające i czy wypełnienie sygnału ma znaczenie?.
    Zrób najlepiej ten układ i przetestuj na płytce prototypowej. Nie dużo pracy a będziesz miał zabawę :)
    Co prawda mam ten sterownik zrobiony ale obecnie remontuję mieszkanie wiec nie bardzo mam ochoty go szukać do testów.
    Poeksperymentuj - nabierzesz doświadczenia. :)
    Układ na 100% działa jedynie dokładności nie jestem w stanie Ci zapewnić, bo ja używałem jedynie dla zabawy jako pierwszy, tani sterownik i sterowanie zapewniałem z komputera.
    W innym podobnym co prawda z NE555 ale nie wnikałem w dokładność generatora, tylko czy działa sterownik kontrolowany potencjometrem.
    markoz7874
    Level 31  
    Doominus wrote:
    markoz7874 wrote:
    Prosty tani sterownik wystarczy podać impulsy na wejście step z jakiegoś generatora/licznika.

Ten układ jest zasilany przez 12V ?
    Na schemacie jest gniazdo JP1 GND i 5V. To 5V jest dostarczane z zewnątrz ?
    Czy można tam stabilizator dać z 12V n 5V

12V zasila silnik krokowy, 5V część cyfrową.
    Można dać stabilizator 12->5V.