Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co mozna zrobic z silniczka 3V??

saabek12 08 Kwi 2005 14:20 23176 64
  • Pomocny post
    #31 08 Kwi 2005 14:20
    szymon188
    Poziom 21  

Jaja sobie z Ciebie robia i tyle.

• #32 08 Kwi 2005 14:32
    bestler
    Admin DIY, Automatyka

A próbowaliście przeanalizować ten schemat co zamieścił kolega mrrudzin ?? Tak na marginesie to czemu to ma służyć ?? Przeciez jak robisz samolocik, samochodzik, czy cokolwiek innego to podlaczasz zasilanie bezpośrednio pod silnik. Nie rozumiem w takim razie po co komuś tyle tej elktroniki, a w szczególnosci autorowi tego tematu, który chyba jest dopiero początkującym elektronikiem.
    Pozdrawiam wszystkich konstruktorów latających maszyn ;)

Paweł

• #33 08 Kwi 2005 14:40
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

No robie sobie jaja. I dzieki koledze mrrudzinowi, że podłapał. Po tak postawiony problem raczej skłania do potraktowania go z przymrużeniem oka. Nie wiemy jak kolega jest zaawansowany. A z tego, że "łykał jak pelikan" nawet te niepoważne wypowiedzi, wnioskuję, że nie ma dużej praktyki. Ja doradzałbym naukę podstaw na bazie składania jakiś kitów i lekturę czasopism takich jak "Elektronika dla Wszystkich", itd.
    A konstruowanie zabawek mechanicznych w stylu robota, co jest ostatnio plagą, zostawiłbym na później.

• #34 08 Kwi 2005 14:59
    mrrudzin
    Poziom 39  

bestler napisał:
    A próbowaliście przeanalizować ten schemat co zamieścił kolega mrrudzin ?? Tak na marginesie to czemu to ma służyć ?? Przeciez jak robisz samolocik, samochodzik, czy cokolwiek innego to podlaczasz zasilanie bezpośrednio pod silnik. Nie rozumiem w takim razie po co komuś tyle tej elktroniki, a w szczególnosci autorowi tego tematu, który chyba jest dopiero początkującym elektronikiem.
    Pozdrawiam wszystkich konstruktorów latających maszyn ;)

Paweł

Odnośnie schematu - to dokładnie - jaja³
    Konstrukcja i cel:
    Zacząłem rysowanie od połączenia silniczka ze źródłem 3V prostymi połączeniami. A później dokleiłem ustrojstwa ile się dało, żeby się zmieściło na forum i nie zajmowało zbyt dużo...
    Więc odpowiedź: elektronika w schemacie miała tylko sprawdzić na jakim poziomie jest autor postu (czy chcemy budować sieć neuronową sterującą silniczkiem czy może wentylatorek zasilany z 2 paluszków)

• #35 08 Kwi 2005 15:05
    szymon188
    Poziom 21  

Ty Blazej tez nie zawsze wszystko wiedziales.Kolega saabek12 jest poczatkujacym i dlatego umiescil pytanie o scheamt do samochodzika w dziale dla poczatkujacych a nie w dziale robotyka.Miejmy troche wyrozumialosci.

Dodano po 2 [minuty]:

Ty Blazej tez nie zawsze wszystko wiedziales.Kolega saabek12 jest poczatkujacym i dlatego umiescil pytanie o scheamt do samochodzika w dziale dla poczatkujacych a nie w dziale robotyka.Miejmy troche wyrozumialosci.To forum ma pomagac a nie nabijac sie z tych,ktorzy wiedza mniej na temat elektroniki.Docenmy checi kolegi saabka12,ze chce sie czyms zajac.

• #36 08 Kwi 2005 17:26
    bestler
    Admin DIY, Automatyka

Ja swoja podróz w swiat elektroniki zaczynałem od książek o tematyce ogolnotecznicznej takich jak "Zrob to sam" A. Słodowego, nastenie ksiażki o tematyce juz tyowo elektroncznej ale na najniższym poziome elementarnosci np. "zabawki i urządzenia elektroniczne" autora nie pamietam. Potem to juz rózne książki były. Jesli chodzi o temat postu to polecam książke "Zrob to sam" tam kolega saabek12 napewno znajdzie cos dla siebie.

Paweł

• #37 08 Kwi 2005 19:43
    Błażej

Mam wyrozumiałość. Cieszy mnie to, że są osoby zainteresowane elktroniką, mechaniką... tyle tylko, że nie popieram lenistwa, jakie reprezentuje założyciel tematu. Pytania należy zadawać kiedy nie można samemu znaleźć odpowiedzi na problem, a nie od razu zdawać się na pomysły innych. To niczego nie uczy...
    Jest wiele pozycji ksiązkowych. Od wspomnianego już kultowego Adama Słodowego, poprzez wszystkie wydania "Nowoczesnych zabawek" i książek o tematyce elektrnicznej przeznaczonych dla początkujących, choćby seria "Elektronika łatwiejsza niż przypuszczasz". Aby cokolwiek zdziałać trzeba posiąść choć podstawową wiedzę z zakresu, który nas interesuje, a nie zaczynać "od środka". Są modelarnie, gdzie można doskonalić swoje umiejętności. unikniemy póxniej na forum tematów w stylu: jak podłączyć diodę by świeciła, czemu dymi mi się potencjometr podłączony do silnika...

• Pomocny post
    #38 08 Kwi 2005 21:03
    szymon188
    Poziom 21  

Ja zaczynalem nie od ksiazek tylko od zestawow Jabla i wiekszosc podstaw elektroniki nauczylem sie na tych zestawach i na elektrodzie.Nie sadze,zeby to bylo lenistwo,bo forum tez jest zrodlem wiedzy,i ma taka przewage nad ksiazkami,ze mozna tutaj rozwiac watpliwosci.

• #39 08 Kwi 2005 21:04
    saabek12
    Poziom 9  

BŁAŻEJ ty nie rozumiesz elektroda jest stworzona po to zeby zadawac na niej pytania, nawet jesli ktos nie wie jak podłączyc diode zeby swieciła. Moze ktos nie wie a ty mu pomozesz. pomysl troche.

• #40 08 Kwi 2005 21:12
    DEMkO
    Poziom 20  

Sabek12, moze i nie wie ale od tego jest przycisk szukaj aby rozwiazac problem i podłaczyc dobrze diode najpierw szukasz sam a jak nie znajdziesz odpowiedzi pytasz na forum.

• #41 08 Kwi 2005 21:14
    cikol
    Poziom 27  

Jak byś miał 2 takie silniczki to byś sobie na nie poprzyklejał lusterka, i skierował na nie laser(wskaźnik). Dobrze by było gdybyś mógł regulować prędkość silniczków płynie.

Zawsze można sprzedać silniczek na allegro. :twisted:

• #42 08 Kwi 2005 21:51
    Błażej

Właśnie. Rację ma kolega DEMkO. Zadawanie pytań o podłączenie diody, silniczka, itp świadczy o całkowitym braku zaangażowani, własnej inwencji i myślenia. Tematy te były już wielokrotnie opisywane w postach. I faktycznie: najpierw użyj przycisku "szukaj" a dopiero kiedy nie uzyskasz odpowiedzi na swój problem, zadaj pytanie.
    I następna podpowiedź: wybierz się do biblioteki i przeglądnij takie czasopisma jak "Młody Technik" i "Modelarz" z lat 80. Znajdziesz tam wiele opisów urządzeń, zabawek, których zrobienie sprawi ci wiele satysfakcji. Podejrzewam, że jako zcłowiek młody,wychowany na komputerach, gardzisz niestety słowem pisanym, a wystarczy czasem oderwac się od komputera i poczytać literaturę sprzed "ery komputryzacji". Mile się zdziwisz.

• #43 09 Kwi 2005 16:20
    BATi
    Poziom 10  

Jeśli chodzi o silniczek to kolega mi kiedyś pokazał motorówkę która ładnie zasówała zrobione następująco:
    Z tektury trzeba wyciąć burty plaskie dno takiej wielkości zeby zmieścił sie silniczek i baterie , żeby to połączyć to trzeba igłe i nitke i zeszyć to razem tak jak mamy sweterki żeby nam na wodzie nie rozwaliło to trzeba kupić lakier do paznokci albo zwinąć kobiecie i pomalować ją nawet ze 2 razy i łódka gotowa będzie lekka i wytrzymała na tylnej burcie na dole robimy mały otworek na grubość zapałki do zapałki jakiś wirniczek(dawno to było i nie pamiętam z czego ten wirniczek ale może dobry bedzie z odświeżacza powietrza) z drugiej strony za pomocą gumki od wętla jak ktoś ma rower to wie jakie są gumki od wętla połączyć silniczek który będzie na tylnej części łódki z zapałką. no i gotowe acha baterie na początku łódki miłego rejsu

Co do ogniw słonecznych to 50 zł kosztuje ogniwo 10cm na 10cm ale kiepskie parametry bo małe nap ok.0,6 V i aż 3 A dlatego tnie się je laserem lub diamentem następnie lutuje i otrzymuje się oczekiwane nap bo każdy nawet mały kawałek ogniwa krzemowego daje 0.6V a prąd zależy od wielkości poza tym lepiej kupić lampke solarną tanią ja widziałem w hipermarkecie za ok 15zł ogniwo jest juz pokrojone i polutowane zabezpieczone przed uszkodzeniem
    To tyle pozdrawiam

• #44 09 Kwi 2005 16:37
    saabek12
    Poziom 9  

Wiecie ja szukałem na elektrodzie i na googlach i nie moge nic znalezc, nie wiem jak ując to pytanie. szukalem pod nazwa modele itd. ale nic nie znalazlem. jesli mozecie to pomórzcie, co moge wpisac w googlach lub gdzie indziej.

• #45 09 Kwi 2005 16:49
    pawlo_1
    Poziom 17  

ja proponuje zrobić przy pomocy silniczka przyrząd do pomiaru prędkości wiatru.Jak ktoś zainteresowany to moge to bliżej opisać.

• #46 09 Kwi 2005 17:10
    mrrudzin
    Poziom 39  

Wydaje mi się że najlepiej będzie wybrać sie (jak ktoś już pisał) do biblioteki i looknąć w archiwalne numery np. młodego technika.
    Znajdziesz mase ciekawych rzeczy.

• #47 09 Kwi 2005 17:31
    Błażej

czego ty właściwie oczekujesz człowieku?!? Liczysz na to, że ktoś da ci przepis jak z silniczka nikłej mocy zrobić "samniewieszco". A z tego można zrobic tylkok jakąś prymitywna zabawkę. Jak piszesz na elektronice się nie znasz. Fajnie ze chcesz poznać jej podstawy. Ale w takim przypadku, jak pisałem nie tylko ja, NALEŻY CZYTAĆ. Nie wszystko znajdziesz w internecie. Przejdź się do księgarni/ biblioteki (mam nadzieje, że wiesz co to za miejsca) i zdobądź część z pozycji podanych ci w repostach. Elektroda jest miejscem do zadawania pytań ale dla ludzi myślących samodzielnie a nie liczących na gotowe rozwiązania.

• #48 09 Kwi 2005 19:28
    DEMkO
    Poziom 20  

Tk jest Bażej ma całowita racje. Nic samemu nie przyjdzie musisz sam wykazać inicjatywe.

Uwazam iz ten temat został wyczerpany całowicie.

Do MODÓW czyż nie prawda?

• #49 09 Kwi 2005 20:47
    saabek12
    Poziom 9  

jak nie chcesz to nie pisz w tym temacie. droga wolna mozesz przesc na inny temat nikt cie tu nie prosił!!!!!!

Dodano po 2 [minuty]:

Jestem zaciekawiony tym przyrzadem do pomiaru predkosci wiatru. jesli mozesz to opisz

Dodano po 45 [minuty]:

kto wie jak zrobic regulacje obrotów silniczka

• #50 09 Kwi 2005 21:44
    szymon188
    Poziom 21  

Regulacje obrotow silniczka mozesz uzyskac regiulujac napiecie jakie podajesz na silniczek.Napiecie mozesz regulowac przez uklad potencjometryczny.

• #51 09 Kwi 2005 21:53
    Błażej

Przy tak małym silniczku potencjometr może wytrzyma. Ale nawe w walmanie z którego ten silnik pochodzi był stosowany rgulator na tranzystorze. Wiele ich wersji na tranzystorachi układach scalonych jest gdzieś tu. Wystarczy uzyć szukaja. Ja mogę podpowiedzieć jedno: UL 1901

• #52 09 Kwi 2005 22:19
    mrrudzin
    Poziom 39  

A jakby podpiąć silniczek przez tranzystor i regulować prądem bazy?
    Dla ścisłości dodam że potencjometr wkleiłem "na pałę";)

• #53 21 Kwi 2005 20:21
    kidzar89
    Poziom 17  

To super wynalazek !!! Tylko ciekawe kto go wynalazł ?!?
    Ja bym sobie zrobił raczej betoniarkę z napędem TURBO Odrzutowym i silniczkiem 3V.

pozdr.

Dodano po 4 [minuty]:

Wepchałem się nie porę bo nie czytnołem 2 strony tego tematu.

Sorki z ta betoniarą na 3V.

pozdr

• #54 03 Gru 2005 20:36
    marcin24007
    Poziom 12  

Bez kitu, pytanie jest zniewalajace. Kiedys gdzies widzialem pytanie typu: "Co mozna zrobic ze stara karta graficzna Hercules". Odpowiedz byla: "Nocnik z samonaprowadzaniem na g.... :-)". Wiec moze i z silniczkiem tak sproboj :-) Pozdrawiam! :-)

• #55 04 Gru 2005 13:11
    picador
    Poziom 33  

Panowie , takie pytania będą się pojawiać , po przecież zawsze znajdzie się ktoś kto ma pierwszy raz styczność z cudami elektroniki ...

a co do powyższego schematu , przydałby się jeszcze rezystor przed potencjometrem od strony +3V by ograniczyć napięcie na bazie, co by nie uszkodzić złącza B-E ...

• #56 04 Gru 2005 15:41
    synbmx
    Poziom 20  

zrób sobie wiertareczke bardzo fajna sprawa ja żywam takiej od 2 lat i jest bardzo fajna, i wesoło jest, możesz naprzykład założyć jakąś zembatke i ciąć kartki, ale do tego wystarczy mały krążek z tektury, też będzie bardzo ciekawie hehe

• #57 04 Gru 2005 18:26
    puszak
    Poziom 28  

ja se kiedys zrobilem malutką szlifierkę wzielem silniczek z magnetofonu nasadzilem na jego kółko te duże od magnetofonu a na to nakleilem papier ścierny była niezła zabawa bo szły iskty jak coś szlifowalem mialem może z 8 lat heheh :D

• #58 05 Gru 2005 16:38
    Płytki drukowane na zamów
    Poziom 9  

a ja to bym se nomanie WENTILATOREK zdzielał :D :):):)

• #59 15 Lip 2006 18:14
    dcio
    Poziom 11  

Błażej napisał:
    A ja mam szpryche i plaster. Co ciekawego mogę z tego zrobić? :D :D :D :D :D :D

Proponuje rozczke do wykrywania wody.

• #60 15 Lip 2006 18:21
    djivo
    Poziom 23  

Można jeszcze zrobić taki kapelusz jak miał Inspektor Gadget
    tylko musisz jakieś zasilanie i Duże Śmigło załatwić
    nie mam w mp3 żadnej piosenki z tej bajki zostawiłbym w dziale download aby mogła ci towarzyszyć

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME