Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nokia rx-73 moduł CK-200 - Brak wysterowania MUTE

ossicw 14 Mar 2014 20:49 2949 15
  • #1 14 Mar 2014 20:49
    ossicw
    Poziom 15  

Witam.
    Posiadam zestaw Nokia CK-200 i mam problem z modułem RX-73.
    Mam pytanie jaki stan jest na przewodzie MUTE wychodzącego z RX-73, wysoki czy niski, bez połączenia telefonicznego?
    U mnie występuje po pomiarach względem +12v :
    -brak połączenia telefonicznego - 0,75V - stan niski
    - przy połączeniu telefonicznym - 0,54V - stan niski
    Po rozłączeniu modułu RX-73 radio funkcjonuje normalnie, ale jeżeli podłącze ten moduł radio się rozłączai działa tylko zestaw Nokii.

0 15
  • #2 23 Mar 2014 19:23
    mrluck
    Poziom 9  

Witam,

Mam dokładnie taki sam zestaw i też przymierzam się do podłączenia go do radia z wejściem MUTE. Dziś pomierzyłem sobie napięcie na żółtym przewodzie z wiązki CK-200 (czyli zgodnie z instrukcją z kablem MUTE).
    Mierzyłem jednak względem masy (dlaczego mierzyłeś względem +12V?). Spodziewałem się otrzymać +12V przy stanie czuwania i 0V przy rozmowie. Niestety po pomiarze zgłupiałem. Na pierwszy rzut oka nie było żadnego napięcia, ale po przestawieniu zakresu na 200mV udało mi się uzyskać takie odczyty:
    - stan czuwania: -5mV,
    - rozmowa (lub odczytywanie menu) +14mV.

Wyniki były stabilne. Te napięcia w miliwoltach jednak wydają się niesamowicie podejrzane. Czy ktoś z Was spotkał się z czymś takim? Może tu inny parametr wskazuje stan zestawu (opór?)? Zakładając jednak, że zestaw tak już sobie działa - da się w jakiś logiczny sposób posterować radiem przy pomocy takich małych napięć?

Pozdrawiam,

Łukasz

P.S.: Dokonałem pomiaru raz jeszcze, ale tym razem względem +12V. Tym razem wyniki są już logiczne: w stanie czuwania dostaję pomiar 0V, przy rozmowie -12V. Czyli u się zgadzało z tym, że w momencie rozmowy linia MUTe jest uziemiana.
    To teraz pytanie od początkującego: dlaczego pomiar względem masy nie dawał wyników odpowiednio 12V i 0V? Mógłby mi ktoś to wytłumaczyć, bo myślę i nic mi nie przychodzi do głowy. :-(

P.S.2: Po przemyśleniu sprawy doszedłem chyba do rozwiązania zagadki: otóż w trybie stand-by zestaw CK-200 nie podaje wcale na linię mute (żółty kabel) napięcia +12V (a taka opinia krąży w Internecie) tylko styk ten jest po prostu "niepodłączony" (sorry za niefachowe określenie). Podczas rozmowy styk ten jest zwierany do masy. To by uzasadniało pomiary (a miliwolty wynikały po prostu z napięcia, które się indukowało na kablu "przypadkiem"). Dobrze kombinuję?

0
  • #3 30 Mar 2014 00:10
    ossicw
    Poziom 15  

Witam .
    Dzięki kolego mrluck za zainteresowanie tym tematem.
    Moduł naprawiony i działa.
    Fajnie że zainteresowałeś się tematem i zrobiłeś pomiary :!: :D .
    Jaka jest prawda z tym CK-200?
    Może zacznę od usterki jaka była w moim poście na początku.
    Cała sprawa się wyjaśniła czemu powstała usterka w tym zestawie i czemu tak to dziwnie się zachowywało.
    Zestaw ck-200 składał się z modułów Rx -73, Ca -160,Ck-200,oczywiście system podłączony do nagłośnienia samochodowego.
    Odpowiedź usterki jest banalna - jeżeli zakupiony mamy moduł Ca-160(przekaźniki) to nie wpinamy żadnego sygnału "mute", ponieważ doprowadzimy do takiej usterki jak opisałem w pierwszym poście.
    Jeżeli mamy zestaw CK-200 bez modułu CA-160 to jak najbardziej podpinamy z kostki jeden z trzech przewodów" mute" na kostce ISO - kolor żółty.
    Moduł Rx-73 wystawia nam niski stan czyli "masę" w czasie pracy zestawu GSM

Trzeba się przyjżeć modułowi RX-73 - opis poniżej

Chciałbym zaznaczyć że sygnał wyjściowy "mute" - (kolor żółty) jest w stanie niskim jeżeli jest połączenie GSM - czyli wysterowaniem jest masa - tryb praca zestawu. Natomiast jeżeli zestaw jest w czuwaniu wyjście z modułu RX-73 jest w stanie "wysokim" - aczkolwiek żaden wysoki stan nie występuje na wyjściu. Odpowiedź powinna być prosta.

Dla potomnych zostawiam informację po pomiarach
    - prawidłowy "czysty" sygnał z modułu CK-200 w czasie połączenia GSM wynosi +3.3v
    - brak aktywności GSM jest wystawiane 0,0V - stan niski
    -
    Chciałbym nadmienić żeby nie robić pomiarów na masach złącza słuchawkowego lub ekranów lub innych elementów , które mogą być uważane za ogólną masę urządzenia. W RX-73 są dwie masy cyfrowa i ogólna - separacja diodami.

Nie kończę tematu ponieważ jest możliwość usterek tego wejścia mute ,zrobię fotki co gdzie się wywaliło.
    No Kolego mrluck dobrze w drugim pomiarze stwierdziłeś stan aktywny na żółtym z RX-73 jest stanem niskim, a w stanie wysokim jest przybliżone napięcie akumulatora -Na pewno pomiar zrobiony multimetrem cyfrowym?
    Ale nie wnikając i tak Ciebie podziwiam że to mierzysz
    Pomogę Tobie kolego jak masz obawy w podłączeniu tego zestawu.
    Ważna sprawa kupując zestaw należy podać pod jaki model samochodu ponieważ są dwie opcje tych zestawów CK200.

Nie kończę tematu, a fotki na następny tydzień, teraz zestaw jest na testach.

Pozdrawiam i dzięki za zainteresowanie.

1
  • #4 03 Kwi 2014 18:56
    mrluck
    Poziom 9  

Witam,

Tak - pomiar zrobiony multimetrem cyfrowym. Czyli wszystko się zgadza. W stanie połączenia GSM (i generalnie gdy zestaw nadaje dźwięk) wysterowana jest masa na lini MUTE, natomiast stan wysoki gdy nie ma połączenia nie jest wystawiany (z opisów w Internecie wnioskuję, że np. Parroty zachowują się inaczej, bo rzeczywiście wystawiają przy braku połączenia +12V).

Chciałbym nadmienić, że ja mam wersję bez kabla CA-160 (tzw. speaker variant). Obecnie mam podłączony zestaw do zewnętrznego głośnika, ale planuję podpiąć go fabrycznego radia (Honda Civic) i stąd moje zainteresowanie sygnałem MUTE.

Problem w tym, że moje fabryczne radio wedle opisu ma inaczej wysterowane wejście MUTE (0V - brak połączenia, +12V połączenie) no i muszę to jakoś "pożenić". Pierwszy pomysł: przekaźnik. Wyszukałem model HFV4/012-1H1GD2. Wydaje się być dobry, bo ma od razu diodę zabezpieczającą (co jak rozumiem jest krytycznie ważne) i dodatkowo jest na konektorach (co ułatwi zmontowanie wszystkiego).
    Tu mam jednak pytanie: rezystancja cewki przekaźnika to o ile dobrze wyczytałem 90 Ohm. Przy 12V oznacza to, iż w momencie połączenia GSM przez wejście MUTE zestawu CK-200 przepłynie prąd 12 V / 90 Ohm = 133,33 mA. Nie znalazłem niestety nigdzie danych dotyczących maksymalnego dopuszczalnego obciążenia tego wejścia, a nie mam praktyki by to ocenić. Czy taki prąd nie spali przypadkiem zestawu CK-200?
    A może są lepsze metody na rozwiązanie tego problemu niż przekaźnik?

Pozdrawiam.

0
  • #5 08 Kwi 2014 23:53
    ossicw
    Poziom 15  

Wysteruj przekaźnik tranzystorem pnp.
    Możesz zastosować sterowanie transoptorem będziesz miał separację galwaniczną między modułem a radiem.
    Pozdrawiam

0
  • #6 14 Kwi 2014 21:05
    mrluck
    Poziom 9  

Cześć,

ossicw napisał:
    Wysteruj przekaźnik tranzystorem pnp.
    Możesz zastosować sterowanie transoptorem będziesz miał separację galwaniczną między modułem a radiem.

A byłbyś w stanie podrzucić jakiś schemacik? Elektronik ze mnie żaden, więc byłbym wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam.

0
  • #7 05 Cze 2014 09:33
    bart_blabla
    Poziom 6  

Witam. Mam problem z podłączeniem tego zestawu... Już brakuje sił i nerwów na to... :/ Mam zestaw z ISO ale po podłączeniu wszystkiego nie idzie żaden dźwięk ani radio się nie wycisza. Ale po kolei:
    1. Zestaw kupiłem niestety używany więc nie mam pewności czy był sprawny
    2. Mam oryginalne radio Concert z systemem BOSE w Audi A4 więc przepięcie samych kostek odpadało. w radiu jest wejście na telefon oraz MUTE (po podłączeniu masy na MUTE radio wchodzi w tryb telefonu)
    3. Po przeczytaniu instrukcji zabrałem się za podłączenie zestawu i na kostkach ISO korzystałem tylko z interesujących mnie przewodów i podpiąłem tak jak instrukcja kazała. Niestety doszło do jakiegoś spięcia i poszedł bezpiecznik od radia. Dodam że wpiąłem kabelek MUTE z wiązki CA-160 do radia ale później na forach wyczytałem że nie powinno się tego robić.
    4. Postanowiłem pomierzyć trochę miernikiem i co się okazało (mierzyłem na kabelkach które wchodzą do centralki, tych 4). Czerwony kabelek miernika do żółtego, czarny do masy i w stanie czuwania pokazuje 0V a w momencie połączenia 3,3V. Ja podłącze czerwony kabelek miernika do "+" czyli do czerwonego z zestawu, a czarny do MUTE to od razu pokazuje 12V w stanie czuwania a jak jest połączenie GSM spada poniżej 10V (ok 9,7V). O co tu chodzi? Jak podłączę żółty przewód MUTE bezpośrednio z centralki do pinu MUTE w radiu to jest cały czas wyciszone (czyli cały czas zestaw podaje masę), a jak jest połączenie GSM albo przewijam menu to zaczyna normalnie grać. Czyli działa odwrotnie.
    5. Wczoraj postanowiłem posprawdzać trochę działania wiązki CA-160. Są tam jakieś przekaźniki więc chciałem zobaczyć czy dobrze działają i co przełączają. Okazało się że jak nic nie jest podłączone do prądu to kostki ISO od głośników są ze sobą połączone więc dźwięk powinien iść z radia na głośniki. Jak podłącze zasilanie (bateryjka 12V) nic się nie dzieje, ale jak podłącze dodatkowo żółty przewód MUTE (z tej kosteczki 4 pinowej od centralki) do "-" bateryjki to włączają się przekaźniki i kostki ISO od głośników są rozłączane i przełączają się na mini jacka z centralki (w sensie że w tym momencie w głośnikach będzie słychać to co leci z zestawu nokii. Czyli działa to nadal odwrotnie!

Pytanie: o co w tym chodzi? Wyżej pojawiła się informacja że masa powinna pojawiać się na kabelku MUTE w momencie połączenia GSM lub przewijania menu a u mnie masa jest cały czas. Poza tym wyżej zostało napisane że są dwie wersje tego zestawu (czy też centralki). Jak je rozpoznać?
    Gdyby było tak że masa na MUTE pojawia się przy połączeniu to sprawa by była załatwiona, a tak mam nerwy... :/ Może coś w centralce RX-73 spaliło się? Tylko co?

Elektronikiem jako tako nie jestem ale coś ogarniam.

Pozdrawiam,
    Bartek.

0
  • #8 05 Cze 2014 11:55
    mrluck
    Poziom 9  

Cześć,

Zestaw występuje w dwóch wariantach (ISO oraz Speaker). Różnią się tylko "osprzętem" w pudełku - centralka jest taka sama. Można dokonać "konwersji" poprzez dokupienie odpowiednich kabli. (jeśli wpiszesz w Guglu symbol kabla to na początku powinien pojawić się odnośnik do sklepu, który sprzedaje osobno wszystkie elementy zestawu CK-200 - także kable)
    W Twojej konfiguracji powinieneś użyć kabla CA-161 oraz CA-153P (czyli kabli z zestawu Speaker Variant). CA-160 jest niepotrzebny (CA-160 jest wykorzystywany wtedy gdy nie chcesz wykorzystywać radia jako wzmacniacza podczas rozmowy - on po prostu przy pomocy przekaźników odcina głośniki od radia i podłącza do centralki - jak masz CA-160 to nawet radia mieć nie musisz by to działało).

W Twoim przypadku podłączenie powinno być następujące:
    Kabel CA-153P:
    - czarny kabel do masy samochodu,
    - czerwony kabel do +12 gdzieś w samochodzie (przez bezpiecznik 2A - dołączony do kabla),
    - niebieski kabel do sygnału zapłonu (+12 po przekręceniu stacyjki) gdzieś w samochodzie (przez bezpiecznik 1A - dołączony do kabla),
    - żółty kabel bezpśrednio do wejścia MUTE w radiu
    Kabel CA-161: złącza Tel+ i Tel- do odpowiednich wejść w radiu.

Niestety ciężko mi powiedzieć co się stało u Ciebie - ewidentnie coś pomieszałeś, ale kabla CA-160 nigdy nie wykorzystywałem, więc ciężko mi to odtworzyć. Czy centralka padła? Nie wiem, ale można to sprawdzić bezkosztowo.
    Sugerowałbym odciąć od kabla CA-160 wiązkę "czterech kabli do centralki" z wtyczką micro-molex. Teraz na kablu czerwonym dołóż bezpiecznik 2A, a na niebieskim 1A. W ten sposób własnoręcznie stworzyłeś sobie kabel CA-153P. Podłącz go do centralki (podłącz też wyświetlacz - bez niego nie ruszy). Teraz czarny kabel podłącz do masy samochodu, a czerwony z bezpiecznikiem podłącz do akumulatora (klema +12V). Uruchom zestaw ręcznie lub podłącz też kabel niebieski do akumulatora (+12) by włączyć go automatycznie.
    Teraz czas na pomiary (multimetrem cyfrowym!):
    - czarny kabel z miernika połącz kablem żółtym z centralki,
    - czerwony kabel miernika połącz bezpośrednio z akumulatorem (klema +12V).
    Jeśli wszystko jest w porządku to powinieneś mieć następujące odczyty:
    - zestaw wyłączony: 0V
    - zestaw włączony: 0V
    - rozmowa lub dowolny inny dźwięk z zestawu: 12V.

(nie Cie nie zmyli to +12V przy rozmowie - przy takiej konfiguracji pomiaru oznacza to właśnie zwieranie do masy)

Jeśli masz takie wartości to znaczy, że centralka jest w porządku (przynajmniej w kontekście sygnału MUTE). Kabel CA-153P (w wersji "zrób to sam") już masz - pozostaje tylko kwestia odpowiednich końcówek by podpiąć kable czarny i czerwony gdzieś w samochodzie, a żółty do radia.

Jest jeszcze sprawa kabla CA-161 do przenoszenia dźwięku. Nie jest drogi, więc myślę, że najlepiej po prostu kupić oryginał. Można go też zmontować samemu. To zwykły dwużyłowy kabel z dwupinowym złączem Molex Micro-Fit z jednej strony i pinami do wtyczki radia z drugiej (oczywiście piny nie do każdego radia będą pasować ;). Pamiętaj, że dźwięk przy połączeniu "direct" bierzesz właśnie z dwupinowego gniazda Molex z centralki - to nie to samo gniazdo do którego podłączasz wtyk jack z kabla CA-160. NA molexie jest sygnał niewzmocniony. Niewykluczone, że bezpiecznik w radiu upaliłeś właśnie dlatego, że brałeś dźwięk ze wzmocnionego wyjścia głośnikowego (taki sygnał bierze kabel CA-160 bo jak wspominałem wcześniej on nie zakłada wykorzystania wzmacniacza radia).

I to by było tyle wskazówek. Ja dodam tylko, że korzystając z CA-161 oraz CA-153P podłączyłem CK-200 do fabrycznego radia Hondy Civic (Ufo) w trybie "direct". U mnie trzeba było o tyle kombinować, że sygnał MUTE w radiu był wysterowany nie masą tylko +12V, ale tranzystor i 2 rezystory załatwiły sprawę.
    Polecam wszystkim ten sposób podłączenia - jakość dźwięku jest o niebo lepsza niż z wykorzystaniem wzmacniacza zestawu, a o takich smaczkach, jak działające sterowanie głośnością rozmowy z kierownicy to już nawet nie wspomnę. 8-)

Powodzenia!

1
  • #9 05 Cze 2014 12:34
    bart_blabla
    Poziom 6  

końcówkę obciąłem już wcześniej bo stwierdziłem że te ISO mi niepotrzebne i właśnie po polutowaniu wszystkiego (bezpieczniki tam gdzie trzeba) mam tak że do MUTE w radiu cały czas podawana jest masa (radio wyciszone cały czas). Czyli ogólnie to zestaw mam podłączony jakby kablem CA-153P. Jak wrócę z pracy to zmierzę tak jak mi napisałeś ale wydaje mi się że już tak robiłem i wstanie czuwania faktycznie było 0V ale przy połączeniu GSM było 3,3V... :/ tylko czerwony kabel miernika podłączałem do zasilania (+) radia, a nie bezpośrednio do aku. Ale tam prąd też jest cały czas. myślałem żeby zasilić tym jakiś przekaźnik ale żaden nie chce działać.

Dodano po 4 [minuty]:

ossicw napisał że też miał takie wyniki pomiarów jak u mnie, a Ty piszesz coś innego i nie wiem jak powinno być... gdyby centralka zwierała MUTE do masy w momencie połączenia to by było super bo wystarczyłyby tylko te 4 kabelki i żadnej elektroniki. Ale jest właśnie jakby odwrotnie... :/

Dodano po 17 [minuty]:

a nie, błąd, tak jak Ty napisałeś żebym zmierzył to własnie pokazuje mi w stanie czuwania 12V a jak jest rozmowa 9,7V

0
  • #10 05 Cze 2014 12:46
    mrluck
    Poziom 9  

To rzeczywiście ciekawe - być może są dwie wersje centralek, ale nigdy nie trafiłem na jakąkolwiek wzmiankę na ten temat w dokumentacji (oznaczenie centralki to zawsze RX-73).
    U mnie na 100% centralka RX-73 zwiera do masy sygnał MUTE w trakcie połączenia.
    Tak dla pewności - sygnał MUTE z centralki bierzesz bezpośrednio? W sensie - nie ma na żółtym kablu żadnych elementów (pozostałych po CA-160)?

0
  • #11 05 Cze 2014 13:02
    bart_blabla
    Poziom 6  

bezpośrednio z centralki. kabla CA-160 nie połączam już (obcięta końcówka). kurcze, nawet nie wiem co sprawdzić, co wymienić żeby było dobrze... kupowanie używanej elektroniki to zło... :/ chyba że mozna od razu stwierdzić że działa...

Dziwi mnie też że ossicw napisał że w stanie czuwania powinno być 0V a w czasie połączenia +3,3V i jest to czysty i prawidłowy sygnał (nie wiem co mam przez to rozumieć)

Dodano po 10 [minuty]:

mogę wstawić zdjęcia płytki (bo schematów niestety nie udało się znaleźć) jeśli by to pomogło w zidentyfikowaniu ewentualnej usterki ale musi to zobaczyć ktoś kto się na tym zna. może faktycznie szlag trafił jakąś diodę, tranzystor czy co innego.

co ciekawe to jak podłączę żaróweczkę led 12v z "-" do MUTE to świeci ale jakoś tak niezbyt mocno, raczej słabo. Jak jest połączenie czy inne dźwięki to przygasa jeszcze bardziej. pomyślałem że zrobię układzik który będzie odcinał całkiem napięcie po zejściu poniżej 10,5V i załączał się przy ok 12V i takim sygnałem mógłbym jakoś sterować np tranzystorem i przekaźnikiem ale niestety układ nie chce działać wpięty w tą instalację. Dla jasności: układzik działa po podłączeniu do innego źródła prądu :)

0
  • #12 05 Cze 2014 13:02
    mrluck
    Poziom 9  

Ja posta ossicw też do końca nie rozumiem - zwłaszcza, że linijkę wcześniej pisze on o wysterowaniu masą. Mi ten post wygląda na jakąś "kompilację" tego co w tym temacie można wyczytać w internecie.
    Skoro jednak kilka osób niezależnie wskazuje na podobne wyniki pomiarów to jedyne co mi przychodzi do głowy to albo błędna metodologia pomiaru (co ja też robiłem na początku i czym się tu nawet chwaliłem w wątku) albo jakieś typowe uszkodzenie centralki (przebicie jakiejś diody?).
    Jeśli jednak masz względem masy samochodu 0V przy czuwaniu i +3,3 V przy połączeniu i ogólnie wydawaniu dźwięku to sprawa nie jest beznadziejna. Tylko nie działaj przekaźnikiem (a już na pewno nie bez diody zabezpieczającej!), a tranzystorem w odpowiednim układzie.
    Najpierw sprawdź jednak na spokojnie raz jeszcze sygnał MUTE według mojego opisu.
    Pozdrawiam.

0
  • #13 05 Cze 2014 13:09
    bart_blabla
    Poziom 6  

tak wiem że bez diody to nie przypinać przekaźnika, chociaż i tak nie rusza... jeśli chodzi o tranzystor to nie wiem jaki i jak podłączyć.

0
  • #14 05 Cze 2014 13:48
    mrluck
    Poziom 9  

Tak na szybko:
    Schemacik

Po lewej wejście 3V z tej nieszczęsnej centralki, na górze wejście +12 z samochodu, na dole masa samochodu, po prawej wyjście do radia (stan wysoki lub niski). Trzeba by sprawdzić czy radio po zwarciu sygnału MUTE z masą przez rezystor 22k przechodzi w tryb telefoniczny. Jeśli nie to należy zmniejszyć wartość tego rezystora.

0
  • #15 05 Cze 2014 20:44
    bart_blabla
    Poziom 6  

dzięki. jak nic nie pomoże to będę próbować. poczekam jeszcze, może ktoś będzie miał pomysł jaka może być przyczyna bo z drugiej strony jeżdżenie na niesprawnej centralce (o ile ona faktycznie niesprawna jest) nie wiadomo jakie może przynieść skutki.

Dodano po 1 [godziny] 26 [minuty]:

W sumie co mi po pomiarach skoro z doświadczenia (po podłączeniu) wiem że na MUTE jest cały czas masa w stanie czuwania i napięcie spada o kilka V w czasie połączenia GSM... jakbym wiedział ile z tym pieprzenia to bym chyba słuchawkę kupił... :/

Dodano po 5 [godziny] 6 [minuty]:

a jaki tranzystor ma być? może być BC337? taki akurat mam i w sumie po podłączeniu działa ale nie znam się więc nie wiem czy będzie działał długo czy raczej pożyje kilka godzin pod napięciem i spali się. poza tym mam pytanie. z tego schematu wynika że tam wychodzi +8,5V jak 3V niepodpięte. nie zaszkodzi to radiu?

Po podłączeniu tego pojawił się jeszcze jeden problem :) głupota: radio nie nadąża przełączyć się w tryb PHONE i nie słychać początku komunikatu np. zamiast "Ustawienia" to jest "..tawienia" itd. chyba że szybko się przeskakuje po opcjach to słychać wszystko albo radio jest całkiem wyłączone.

0
  • #16 04 Lip 2014 11:06
    mrluck
    Poziom 9  

Sorry, że teraz dopiero odpisuję (pewnie i tak masz już wszystko obcykane).

BC337 będzie dobry. 8,5V do radia nie powinno stanowić problemu. Przy tym napięciu trzeba by majstrować tylko wtedy gdy są problemy z aktywacją (dezaktywacją) trybu telefonicznego.

Co do tego opóźnienie - niestety tak jest. W Nokii nie ma nigdzie w menu opcji opóźnienia komunikatów (jest bodajże w zestawach Bury). Na szczęście w rozmowie zupełnie to nie przeszkadza.

Mam nadzieję, że zestaw działa już jak należy.

Pozdrawiam.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo