Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Struxureware programowanie - Progrem z programem

noks100 15 Mar 2014 09:30 666 0
    noks100
    Level 1  
    Witam,

Mam pewien problem i nie wiem jak do niego się zabrać. Obecnie programujemy BMS na nowym obiekcie. Dostałem zadanie zrobienia automatyki do sterowania wydajnością centrali wentylacyjnej. Automatyka centrali jest w pełni automatyczna moim zadaniem jest wystawienie jej odpowiedniego sygnału wydajności obliczonego na podstawie liczby załączonym urządzeń. Oprogramowanie działa wartości wpisują się central uruchamia się bądź pozostaje w spoczynku. Chciałbym jednak udoskonalić mój algorytm. Chciałbym wyeliminować "pstrykanie" włącznikiem.
    Włącznik ma dwie pozycje OFF-ON. W pozycji OFF nic się nie dzieje. A pozycji On wysyłany jest sygnał o zapotrzebowaniu. Chciałbym żeby program czekał około 5s i dopiero po tym czasie wystawiał określoną wartość do wyliczenia wydajności. Wiem jak to zrealizować, problem zaczyna się jak bardziej zagłębiam się w to co użytkownik może zrobić. Użytkownik może przekręcić pokrętło na czas większy od zwłoki i wtedy start. Może przekręcić i następnie znowu cofną i wtedy też chciałbym sprawdzić czy już stale wyłącza urządzenie czy też tylko bawi się tym pokrętłem......
    Piszemy kody w języku skryptowym, używając różnych funkcji warunkowych. Każde urządzenie ma własna linie kodu w algorytmie. Wygląda to tak:
    Szkielet programu:

Line sprawdzaj
    Sprawdzenie tryby pracy programu
    Goto linie x

Linie test
    Sprawdzenie wszystkich urządzeń
    Goto linie
    Line urządzenie 1
    Goto Linie x
    .
    .
    .
    Linie Urządzenie np. 5
    I tutaj aktualnie sprawdzam stan urządzenie i wstawiam bądź nie wstawiam określone parametry. Tutaj chciałbym sprawdzić ten warunek pstrykania aby wstawić ta wartość albo nie wstawiać tej wartości. i Tym samym nie dawać złego sygnału.
    Goto Linie x
    .
    .
    .
    Linie urządzenie X
    Goto linie wydajność_licz

Linie wydajność_licz
    Tutaj wyliczam z jaką liczka urządzeń i jaką wydajnością staruje centala

Goto Linie wpisz

Linie wpisz
    Tutaj wpisuje gotowe parametry do centrali
    Goto Linie sprawdź

Program idzie linia po linie (fallthru) instrukcje goto zastosowane są w celu testowania. Do określenia czasów można użyć zmiennych datetime. Na postawie których można jakieś timery zrobić. Ale nie mam pomysłu jak wszystko powiązać. Nie chciałbym zmieniać struktury całego programu bo to ona działa. Chciałbym jedynie zmienić tą linie "Linie urzadzenie" i tam zrobić te warunki do "pstrykania".

Dodam jeszcze że ten włącznik po przekręceniu pozostaje w pozycji On (daje sygnał) po wyłączeniu( OFF) brak sygnału.

Jeżeli ktoś ma jakiś pomysł to prosiłbym o jakieś wskazówki

Pozdrawiam