Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

IOMEGA HMND 1TB - Odzyskanie danych z dysku z uszkodzonym systemem NAS

15 Mar 2014 11:40 1437 1
 • Poziom 2  
  Witam

  Jestem nieszczęśliwym posiadaniem urządzenia IOMEGA Home Media Network Drive Cloud Edition z 1 TB dyskiem Seagate. Urządzenie miało pełnić rolę kopii zapasowej dla wszystkich sprzętów w domu.
  Niestety pewnego dnia okazało się, straciłem na wszystkich urządzeniach w sieci dostęp do udziałów i plików. Ponieważ urządzenie jest na gwarancji skontaktowałem się z pomocą techniczną producenta - i tu pierwszy niemiła niespodzianka - support jest świadczony tylko w języku angielskim przez chat mail lub telefon w Anglii.
  Dla mnie to akurat nie było mocno kłopotliwe, udało się ustalić z inżynierem w tej chwili Lenovo, że uszkodzeniu uległ system operacyjny NAS-a. Dysk jest sprawny. Udało mi się dostać do plików przez ftp dzięki Filezilli i podejrzeć, że pliki są ok. Jednak przy próbie kopiowania udało mi się zgrać ok 300 MB z 800 GB i dysk przestał odpowiadać. System IOMEGI sypnął się jeszcze bardziej i serwer FTP przestał działać.
  Po dalszych konsultacjach z inżynierem Lenovo/IOMEGA okazało się że jedyna opcja to reinstalacja systemu, która całkowicie zniszczy moje dane.
  Niestety oni nie supportują przywrócenia danych i nie pomogą mi ich odzyskać.
  Dysk po podłączeniu do komputera z Windows jest niewidoczny. Gparted wykrywa dwie partycje w formacie LVM2 - pierwsza systemowa - na której jest klika bad sectorów - i druga z danymi, która nie ma błędów.
  Dysk udało się sklonować, na klonie próbowałem znanych mi sposobów odzyskania danych, niestety, żadna aplikacja Windowsowa do odzyskiwania nie widzi tych linuksowych partycji.
  Zainstalowałem na jednym z kompów w domu Ubuntu i kolna podłączyłem jako drugi dysk, niestety tam też się nie pojawił.

  Ponownie skontaktowałem się z pomocą Lenovo IOMEGA - uzyskałem info, że na dysku jest system plików XFS i powinien być odczytywalny przez jakąkolwiek dystrybucję Linuksa. Dostałem link do źródła ich systemu, ale to niestety mi nic nie daje.
  Ponieważ Linuks to kompletnie nie moja bajka, a Ubuntu wg niektórych to też nie Linuks proszę mądrzejszego o pomoc.

  Może ktoś zetknął się z takim problemem?
  Kolejne pytanie jakiej dystrybucji Linuksa użyć i czy dodatkowe dyski trzeba jakoś specjalnie montować by były widzialne ??
  Czy jest może jakieś Linuksowe bootowalne narzędzie, które pozwoli zgrać pliki na dysk widoczny pod Windows??
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  W Linux'ie partycja sama się nie pojawi - trzeba ją zamontować.
  Z CLI służy do tego polecenie mount.