Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pierwszy zestaw do lutowania układów BGA

Gulzar 15 Mar 2014 12:32 2058 1
    Gulzar
    Level 9  
    Szanowni Forumowicze!

Na Elektrodzie jest mnóstwo Waszych opisów i porad dotyczących zagadnienia lutowania układów BGA. Mam do Was prośbę i propozycję, by tym postem wyjaśnić ściśle określony zakres tematyczny, który najkrócej można przedstawić w sformułowaniu – „Pierwszy zestaw do lutowania układów BGA”.

Opiszę krótko pozycję, z której startuję i wyjaśnię dlaczego jestem jednym z tych, którzy chcą zacząć i nie wiedzą jak ugryźć temat.

Kupiłem hobbystycznie kilka starych laptopów. Niektóre nadają się do wymiany/przelutowania układu BGA. Dlatego podejmuję wyzwanie. Dlaczego nie wiem jak ugryźć? Rynek oferuje taki ogrom stacji, preparatów, kulek, sit i innych, że zebranie funduszy na przetestowanie ich i wybór optymalnego zestawu startowego trwałoby miesiące, a może nawet i lata.

Wiem, że Wy macie już to za sobą.

Jeżeli zechcecie podzielić się swoją cenną wiedzą, mam do Was prośbę by zachować formę wypowiedzi w pewnych ramach. Tak, by temat był maksymalnie czytelny i nie dotyczył „po drodze” wielu aspektów odbiegających od myśli przewodniej postu.

Założenia:
    1. Proszę o podanie zestawu, który według Was spełnia wszystkie funkcje praktyczne, pozwala na przelutowanie układów i jest jednocześnie możliwie jak najtańszy (może w tym punkcie podpowiecie, co można zrobić samemu?). Proszę o podanie konkretnej nazwy, producenta.
    2. Wokół zagadnienia BGA krąży wiele porad dotyczących zachowania zasad BHP. Chodzi o to, że pojawiają się głosy o skuteczności różnych preparatów, topników itp., które na przykład potwornie śmierdzą i absolutnie wymagają odpowiednich wyciągów powietrza, itd. Proszę o komentarz do środków, które podacie. Docelowo w temacie chodzi o to, by wybrać środki skuteczne i jak najmniej inwazyjne dla człowieka.

Wszystkich zachęcam do przedstawienia swoich propozycji!
    Z góry dziękuję za Waszą pomoc!
    marek216

Level 43  
    Jeśli chcesz się za to brać i nie dewastować sprzętu to ACHI IR-PRO-SC - tylko ACHI a nie klon ewentualnie Jovy RE-8500 ma dobre opinie.

W tym temacie nie ma kompromisu - zwłaszcza jak nie masz doświadczenia.