Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Crossover behringer 2 way, bez pasywki w kolumnach

omegarew 15 Mar 2014 12:38 1341 8
 • #1 15 Mar 2014 12:38
  omegarew
  Poziom 14  

  Witam,

  Chciałbym zapytać czy można, jeśli tak, to jak to podłączyć. Mam crossover aktywny behringer super-x pro cx2310 i dwie kolumny diy 2-drożne (low- eminence delta 12 , high - celestion CDX1-1445.) Nie maja one wbudowanej zwrotnicy.
  Idzie to jakoś podłączyć wykorzystując 1 wzmacniacz?

  0 8
 • #2 15 Mar 2014 13:26
  adam.sa
  Poziom 9  

  Witam, można podłączyć wykorzystując 1 wzmacniacz, jednak zagra to tylko na mono, w takim wypadku z wyjść crossovera odpowiednio high i low wychodzimy sygnałem na wzmacniasz, i dalej odpowiedno high - na celestiona i low na eminenca ( połączenie w tzw. bi-amp) zakładam że do wykorzystania masz końcówke dwu kanałową, więc idąc tym torem możesz w ten sposób podpiąć jedną kolumnę, ewentualnie możesz równolegle spiąć przetworniki z dwóch kolumn, ale nie ma to większego sensu gdyż nadal będzie to mono, więc sądzę że lepszym rozwiązaniem będzie wykonanie zwrotnic w tym przypadku, lub wykorzystanie 2 wzmacniaczy jeżeli jest taka możliwość. Pozdrawiam

  0
 • #3 15 Mar 2014 19:24
  omegarew
  Poziom 14  

  Tak 2 kanalowa końcówka. Więc moze zrobie 2 obudowy. Jedna centralna (2x celestion) i basowa (2x eminence). Rozwiązanie chyba dość nietypowe, ale zaoszczędze trochę pieniędzy no i wykorzystam zwrotnica aktywną. Tą centralną na statywie wysoko i basowa gdzieś na ziemi. Czy to będzie dobrze brzmieć?
  Albo przelączam na 3-way i z high na tą centralną, a mid na 2x eminence?
  Bo subwoofer mam diy na stx 15', ale o nim nie wspominałem bo nie było to tematem przewodnim. On sam współpracuje z innym wzmacniaczem. Wtedy mógłbym odzwierciedlać całe pasmo :D ?

  0
 • #4 15 Mar 2014 20:20
  adam.sa
  Poziom 9  

  Całe pasmo może uzyskasz, ale nie wiem czy jest sens tak udziwniać ten system wstawiając 2 drivery do jednej kasty. :) Pełnej panoramy stereo nie uzyskasz, chyba że z założenia chcesz mieć mono to wtedy chyba najlepszym wyjściem będzie wsadzenie 2 dołów i jednego drivera do jednej kasty i zrobić coś 3 drożnego? W każdym razie jednak skłaniał bym się w kierunku zrobienia jakichś zwrotnic, (jak znajdę chwilę czasu to pomyśle nad tymi zwrotnicami i przedstawię propozycję) które raczej nie odchudzą Ci mocno kieszeni a zdecydowanie lepszy efekt uzyskasz robiąc standardowo 2 drożny system ze zwrotnicami tym bardziej że masz do tego subwoofer :) Czy kasty na 2 drożny system masz już zrobione ?

  0
 • #5 15 Mar 2014 20:52
  omegarew
  Poziom 14  

  Rozumiem:)
  Obudów nie mam jeszcze zrobionych ani wyliczonych bo najpierw chciałem rozpatrzyć właśnie kwestie zwrotnicy. Jeśli już pasywne no to 2 drożne:)
  Bardzo byłbym wdzięczny za wszelką pomoc:)

  0
 • #6 17 Mar 2014 22:02
  omegarew
  Poziom 14  

  Mam propozycje zwrotnicy na razie dla eminence: Link
  Nada się? Jak tak to jeszcze dla celestiona. Wiem ze bez późniejszych pomiarów ciężko odpowiedzieć czy się nada, ale od czegoś trzeba zacząć.
  I projekt obudowy: Link
  Obudowę trochę zmienię żeby tam wysokotonowy był bardzo blisko niskotonowego także spokojnie:)

  Pozdrawiam

  Poprawiłem linki i pisownię. Proszę pamiętać o p3.1.13.
  adambyw

  0
 • #7 19 Mar 2014 08:39
  radny3d
  Poziom 1  

  Skoro jest dla odpowiedniego głośnika to raczej pewne że się nada.
  Może więcej kolegów się wypowie?

  0
 • #8 26 Mar 2014 10:33
  e-elektron
  Troll forumowy

  Nie wiem co jest w linkach, bo u mnie nie działają.

  Myślę że w kwestii obudowy i zwrotnicy odezwij się do użytkownika "Granat" a On na pewno zrobi to profesjonalnie.

  Jeżeli masz subbas to nadstawkę zrób odpowiednio małą, bo nie potrzeba Ci dużej obudowy skoro ma nie grać basem, w końcu nadstawka.

  Zrób pasywne zwrotnice, bo możesz przekombinować. Nie wiem w czym macie taki problem z tym podziałem aktywnym? Robisz system mono i po sprawie. Nie wiem też jakie grasz imprezy, jeżeli jakieś młodzieżowe to nikt nie zwróci na to czy grasz mono czy stereo - sam tak długo grałem.

  Wchodzisz sygnałem na crossa ustawionego w 2-way i z wyjścia Hi wychodzisz na kanał A końcówki pod którą podłączasz Drivery.

  Z wyjścia Low wychodzisz na kanał B a z niego na mid-basy.

  Oczywiście wszystkie głośniki łączysz równolegle.

  Jeszcze jedno - jaki to wzmacniacz? Wytrzyma obciążenie 4R na kanał? Bo rozumiem że wszystkie głośniki są 8R tak?

  0
 • #9 28 Mar 2014 12:14
  omegarew
  Poziom 14  

  Wszystkie 8R

  0