Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

VERSA 15 - powiadamianie SMS - Jaki moduł?

15 Mar 2014 15:14 3540 26
  • Poziom 22  
    Witam,

Posiadam centralę Satel Versa 15. Nie mam dostępu do linii telefonicznej oraz nie zawsze mam dostęp do stałego łącza Internetowego.

Jaki moduł powinienem dokupić, by mieć możliwość:

- powiadomienia SMS'em kilku numerów na raz o naruszeniu czujki/zabezpieczeń?

- wyłączenia i włączenia czuwania poprzez np wiadomość SMS.

- dokładnej informacji/wyszczególnienia, które czujki są naruszane [by system wysyłał mi co chwilę SMS informując o naruszeniach kolejnych czujek w związku z przemieszczającym się po obiekcie intruzem].

Pozdrawiam.
  • OptexOptex
  • Specjalista - Alarmy Stacjonarne
    Kolego, przede wszystkim to tematów o GSM było już wiele.

GPRS-T1 - odpada (brak zdalnego sterowania)
    GPRS-T2 - odpada (brak szczegółowej info o czujce, jest zdalne sterowanie)
    GPRS-T4 - odpada (brak szczegółowej info o czujce, jest zdalne sterowanie)
    GPRS-T6 - odpada (brak szczegółowej info o czujce, jest zdalne sterowanie)

Czyli GPRS'y odpadają.

Pozostaje GSM-4 lub GSM-5.
  • Poziom 22  
    Dziękuję dariusz.bembenek.

A czym różnią się GSM-4 i GSM-5 od GSM LT-1 i GSM LT-2?

W sklepie zaproponowano mi połączenie modułu INT-VG wraz z GSM LT-1.

Jestem laikiem, z pomocą forumowiczów założyłem całą instalację w zeszłym roku. Teraz przyszedł czas na powiadamianie i dołożenie kilku dodatkowych czujek.
  • Poziom 24  
    Kup Elmesa gsm 2 6 numerow 4in i 4out wystarcza Ci w zupelnosci
  • OptexOptex
  • Poziom 41  
    O ile funkcję załączania czuwania jestem w stanie zrozumieć, to absolutnie nie przemawia do mnie możliwość rozbrajania systemu SMS-em. Co, jeśli zgubisz telefon ktoś Ci go podprowadzi i wyłączy czuwanie podczas Twojej nieobecności? Pomyśl o tym.
  • Poziom 22  
    Gdzieś kiedyś czytałem, ze rozbrajanie i załączanie czuwania poprzez sms następuje w identyczny sposób jak na manipulatorze - tj. trzeba wpisać hasło w treści wiadomości.

Rozbrajanie się przydaje, gdy jestem w podróży i ktoś znajomy okazyjnie wpada na 5min by podlać kwiaty.
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Witam,

Przy rozbrajaniu sms trzeba podać nie tyle hasło, a treść sms-a zdefiniowaną w module. Uważasz, że za każdym razem będziesz kasował historię sms w telefonie? Co do osoby podlewającej kwiaty, lepiej i pewniej zdefiniować przed wyjazdem użytkownika z hasłem, a sms-em otrzymywać info kiedy ów użytkownik rozbroił system.

Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    sharp napisał:
    O ile funkcję załączania czuwania jestem w stanie zrozumieć, to absolutnie nie przemawia do mnie możliwość rozbrajania systemu SMS-em. Co, jeśli zgubisz telefon ktoś Ci go podprowadzi i wyłączy czuwanie podczas Twojej nieobecności? Pomyśl o tym.

Ile razy zgubiłes telefon? Na pewno ktoś bedzie Ci przegladał SMS-y i bedzie wiedział gdzie mieszkasz...Rozbroi alarm i co dalej , wyważy drzwi, wybije okno- bez przesady. Zawsze po zgubieniu kluczy należy wymienic zamki , a po zgubieniu telefonu zmienic hasło w sterowaniu GSM.
    Jeśli ktos znajdzie taki telefon, lub go ukradnie natychmiast wyjmuje karte SIM. Na innym numerze rozbrajanie nie zadziała.
    Rozbrajanie SMS jest rzadko potrzebne, ale czasem w pewnych sytuacjach może sie przydać.
    Tu najtańszym i niezłym rozwiazaniem jest wspomniany juz wcześniej GSM2 elmesa. Zrobiłem sporo powiadomień/sterowań na tym module i jest bardzo dobry , i nie drogi.
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    kolego andrzej lukaszewicz, tu nie chodzi o to jakie jest prawdopodobieństwo zgubienia telefonu, sharp napisał to co sugeruje dobra praktyka przy budowie SSWiN, ja też jestem zwolennikiem stosowania wyłącznie manipulatorów do rozbrajania systemu. SMS zawsze zostają i jest to pewne ryzyko które powinno się klientom uświadamiać co właśnie kolego sharp zrobił. Jak zrobi autor - jego wola nikt go nie zmusi do niczego.
    Po drugie to co wtedy z klasą systemu przy zastosowaniu czegoś takiego - pamiętajcie że ubezpieczyciele podchodzą bardzo skrajnie do wszystkiego co pozwoli im wymigać się od wypłaty ubezpieczenia.
  • Poziom 22  
    Bardzo ciekawe kwestie koledzy poruszają... zarówno klasa bezpieczeństwa systemu jak i kwestia zdefiniowania określonego użytkownika "podlewającego kwiaty", którego czynności można śledzić za pomocą SMS.

W każdym razie jakie dokładnie potrzebuję moduły w celu informowania mnie wiadomościami SMS o:
    - każdorazowych naruszeniach czujek i stref,
    - czynnościach rozbrojenia i uzbrojenia systemu przez "osobę podlewającą kwiaty"
    oraz dające mi możliwość z mojego numeru administratora uzbrojenia i rozbrojenia całego systemu lub określonych stref?
  • Poziom 39  
    extremeee napisał:
    Po drugie to co wtedy z klasą systemu przy zastosowaniu czegoś takiego - pamiętajcie że ubezpieczyciele podchodzą bardzo skrajnie do wszystkiego co pozwoli im wymigać się od wypłaty ubezpieczenia.

Chyba troche przesadzasz. Montujesz to pewnie i wiesz, że połowa systemów ma bardzo poważne błędy w umiejscownieniu, doborze czujek śmiesznie proste hasła, nie zmieniane od czasu budowy( znane kilku ekipom budowlanym) nie dziające nadajniki monitoringu . I to jest zagrożenie dla obiektu , a nie wysłany w czasie urlopu (3x do roku SMS) z hasłem i usuniety ze skrzynki nadawczej telefonu.
    Rozmawiamy tu o praktycznych mozliwościach takiego modułu GSM i jest to jedna z możliwych opcji jego zastosowania.
  • Poziom 25  
    Chyba troche przesadzasz. Montujesz to pewnie i wiesz, że połowa systemów ma bardzo poważne błędy w umiejscownieniu, doborze czujek śmiesznie proste hasła, nie zmieniane od czasu budowy( znane kilku ekipom budowlanym) nie dziające nadajniki monitoringu . I to jest zagrożenie dla obiektu , a nie wysłany w czasie urlopu (3x do roku SMS) z hasłem i usuniety ze skrzynki nadawczej telefonu.
    Rozmawiamy tu o praktycznych mozliwościach takiego modułu GSM i jest to jedna z możliwych opcji jego zastosowania.[/quote]

Kolego nie widzę związku, to że ktoś nieprawidłowo instaluje systemy to jego problem (a właściwie to klienta), uwagi które tutaj przekazałem ja jak i sharp są po to żeby autorowi uświadomić także te zagrożenia.
    Wracając do klasy systemu to powodzenia życzę w wytłumaczeniu tego ubezpieczycielowi. Tak z ciekawości to jak by kolega sklasyfikował system uzbrajany w ten sposób ?
    Systemy mamy instalować tak żeby minimalizować możliwie WSZYSTKIE zagrożenia jego przełamania.
  • Poziom 22  
    Koledzy,

Uważam, że kwestia klasy sytemu oraz jego mniej lub bardziej prawidłowej instalacji [a raczej uzbrajania i rozbrajania] została już dostatecznie jasno określona a ostateczną decyzję co do stosowania takich rozwiązań zostawiam do indywidualnej oceny osób zainteresowanych.

Ja chciałbym mieć taką możliwość, stąd też pytam: jakie urządzenie/moduł lub zestaw modułów/urządzeń zapewni mi możliwość zarówno [szczegółowego] powiadamiania SMS, jak również uzbrajania i rozbrajania systemu?

Pozdrawiam.
  • Poziom 23  
    DntSLn napisał:
    Ja chciałbym mieć taką możliwość, stąd też pytam: jakie urządzenie/moduł lub zestaw modułów/urządzeń zapewni mi możliwość zarówno [szczegółowego] powiadamiania SMS, jak również uzbrajania i rozbrajania systemu?
    Pozdrawiam.

Jeżeli "szczegółowe powiadamianie" oznacza indywidualne komunikaty "per wejście", to w przypadku VERSY musisz użyć GSM-4/GSM-5.
    Powiadamianie programujesz przez funkcję "komunikaty PAGER", w module GSM ustawiasz konwersję PAGER/SMS (trzeba ustawić prefiks stacji PAGER po obu stronach). Sterowanie SMSami programujesz z poziomu modułu GSM jako sterowanie wyjściami, które powinny być podłączone do odpowiednio oprogramowanych wejść centrali. Chcąc uzyskać potwierdzenia takich zdalnych operacji, trzeba jeszcze do tego zrobić trochę kombinacji typu wysterowanie wyjścia w centralce podłączonego do wejścia modułu GSM, i z kolei w module zaprogramować komunikaty potwierdzające.

Generalnie, niemal klasyk: http://www.youtube.com/watch?v=fBfQgcLvg-c

Pozdrawiam
    Wątków poleciało już trochę, a tymczasem odpowiedź od samego początku znajduje się na samej górze. Rozumiem, że autor po prostu chciał się upewnić i czekał na opinię innych. Jeśli tak to słusznie.
  • Poziom 22  
    dariusz.bembenek napisał:
    Rozumiem, że autor po prostu chciał się upewnić i czekał na opinię innych. Jeśli tak to słusznie.

Dokładnie, warto poradzić się kilku osób.

Chciałbym jeszcze zapytać o dokładniejsze informacje na temat GSM LT-1 lub połączenia modułu GSM LT-1 z INT-VG - taki zestaw zaproponowano mi w jednym ze sklepów internetowych.

Co będzie się lepiej sprawowało? Jakie są różnice pomiędzy GSM-4/GSM-5 a wspomnianym LT-1/2?
  • Poziom 23  
    DntSLn napisał:

Co będzie się lepiej sprawowało? Jakie są różnice pomiędzy GSM-4/GSM-5 a wspomnianym LT-1/2?

LT-1/2 nie mają zdalnego sterowania, więc do zdalnego sterowania musiałbyś użyć INT-VG i menu głosowego. Pytanie co wolisz, korzystać z SMS czy wdzwaniać się do centrali i wysłuchiwać menu.
    Zdarzają się problemy z dekodowaniem DTMFu przy połączeniu GSM, ale to zależy od wielu czynników.
  • Poziom 22  
    Rozumiem,

Jeden konkretny SMS będzie chyba rzeczywiście lepszym rozwiązaniem.

Czy mógłbym jeszcze prosić o określenie różnic pomiędzy GSM-4 a GSM-5? Czy "czwórka" nie będzie mnie komunikowała o błędzie w związku z brakiem podłączenia do linii telefonicznej [bo zdaje się, że stanowi ona urządzenie awaryjne w przypadku awarii linii]?
  • Poziom 23  
    DntSLn napisał:
    Rozumiem,

Jeden konkretny SMS będzie chyba rzeczywiście lepszym rozwiązaniem.

Czy mógłbym jeszcze prosić o określenie różnic pomiędzy GSM-4 a GSM-5? Czy "czwórka" nie będzie mnie komunikowała o błędzie w związku z brakiem podłączenia do linii telefonicznej [bo zdaje się, że stanowi ona urządzenie awaryjne w przypadku awarii linii]?

GSM-5 to jest to samo co GSM-4, tylko umożliwia użycie dwóch kart SIM (przełącza się na alternatywną w przypadku problemów z podstawową).
    Obsługa linii telefonicznej w obu jest identyczna.

M
  • Poziom 35  
    Czy typ reakcji wejścia ma wpływ na wysyłanie smsów? Chodzi o moduł GSM-LT1.
  • Poziom 18  
    kosmos99 napisał:
    Czy typ reakcji wejścia ma wpływ na wysyłanie smsów? Chodzi o moduł GSM-LT1.

GSM-LT1 jest podpinany pod wejście analogowej lini telefonicznej i tyle, to co centrala każe mu wysłać to on wyśle, a sam z siebie nie wykorzystuje zadnych wejsc czy wyjsć ,
  • Poziom 35  
    wexors napisał:
    to co centrala każe mu wysłać to on wyśle,

To w takim razie, typ reakcji wejścia ma wpływ na wysyłanie sms przez centralę Versa?
  • Poziom 23  
    Jeżeli mowa o różnych reakcjach alarmowych, to nie ma wpływu. Przydzielanie komunikatów odbywa się na poziomie "Alarmów z wejść", bez precyzowania jakie to alarmy.
  • Poziom 35  
    fred4u napisał:
    Przydzielanie komunikatów odbywa się na poziomie "Alarmów z wejść"

Chodzi o samo naruszenie wejścia? Jeśli ustawie "brak reakcji alarmowej" to sms zostanie wysłany?
    Kolego kosmos99. Proponuję trochę refleksji i przetestowanie takiego rozwiązania na własnej skórze. Odpowiedzi "na tacy" na pewno nie nauczą Cię tego tematu tak, jak gdybyś sam to przetestował. Chyba, że nie masz dostępnego sprzętu..

Nie znam pewnej odpowiedzi na Twoje pytanie:
    kosmos99 napisał:
    Jeśli ustawie "brak reakcji alarmowej" to sms zostanie wysłany?

ale na 99% SMS nie zostanie wysłane, bo to nie "alarm z wejścia".

Jeżeli natomiast zależy Ci na tym, aby otrzymywać SMS'y o naruszeniu wejścia (nie alarmowego), to w opcjach powiadomienia masz też zakładkę "Wyjścia". Wejściem naruszasz wyjście, i z tytułu aktywacji wyjścia leci powiadomienie.
  • Poziom 23  
    Moim zdaniem dotyczy to "Alarmów z wejść", więc wejście "bez akcji alarmowej" nie uruchomi alarmu. Dowolność dotyczy akcji alarmowych, czyli np. włamanie, sabotaż itp.