Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie awaryjne z przetwornicy 12V/230V, a rolety w oknach

15 Mar 2014 15:23 4650 19
  • Poziom 14  
    Witam,
    Zasilanie awaryjne w domu jest wykonane z agregatu spalinowego, ale jak wiadomo automatyka w domu takiego rozwiązania nie lubi.
    Największym problemem są rolety w oknach.
    Stąd pomysł na zrealizowanie awaryjnego zasilania z przetwornicy 12V/230V z sinusoidą i ładowarką.
    Ma ono głównie za zadanie wspomagać pracę rolet, plus oświetlenie w domu na czas przerw w energii.
    Posiadam dwa duże akumulatory żelowe 12V, lub jest możliwość podpięcia to pod samochód w garażu.
    Czy ktoś przerabiał ten temat?
    Sugestie mile widziane, bo to tylko pomysł który przyszedł do głowy.
  • Relpol przekaźniki
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Ja osobiście preferuje ups bo ma krótki czas przełączania w porównaniu do wszelakich przetwornic z ładowarkami i nawet automatyka tego nie zauważy.
    Najlepszy byłby ups on-line ale one są najczęściej na 24V.
    Osobiście mam APC smart ups 1500 no i z agregatem Fogo FH3001 się synchronizuje na ustawionej małej czułości fluktuacji zasilania lecz nie zawsze.
    Agregat ten jest typowy budowlany z prądnicą synchroniczną bez dodatkowej stabilizacji.
    Przerwy w zasilaniu są najczęściej poniżej 2h i o ile wspomniane akumulatory są wystarczająco duże to wydzielenie krytycznych odbiorów i podłączenie ich do ups na stałe powinno wystarczyć .
    U siebie jak energetycy przedłużyli wyłączenie o 2,5 h i już była noc to przełącznik na awaryjne zasilanie i mam światełko w całym domu , sąsiad dzwoni dlaczego u mnie jest prąd i mówię mu że na akumulatorach jadę a jak padną to agregat odpalam , ale jeszcze na kilka wyłączeń nie było takiej potrzeby no chyba ,że zachciało by mi się coś powyżej 1000W załączać .
    Oczywiście halogenów na salonach i korytarzach nie posiadam a to potrafi kilowaty ciągnąć .
    Świetlówki , ledy , oświetlenie zewnętrzna na czujkach ruchu i wszystko śmiga.
    Wszystkie wysoko prądowe obwody po przełączeniu na zasilanie z ups heblem są odłączane i nie mam problemu , że ktoś mi czajnik elektryczny lub spawarkę załączy .
  • Moderator
    Zwracam uwagę, że takie rozwiązania powinny być uwzględnione już na etapie projektowania i wykonywania całej instalacji elektrycznej, gdyż niestety, późniejsze przeróbki są o wiele trudniejsze. Mało kto z dumnych posiadaczy rezerwowego zasilania zdaje sobie sprawę z tego, że przechodząc na zasilanie z UPS-a czy nawet agregatu, tak naprawdę nie ma żadnych zabezpieczeń przeciwporażeniowych, a nawet przeciwzwarciowych, bo te w rozdzielnicy mogą nie zadziałać nawet przy zwarciu metalicznym. Dlatego każdy przypadek powinien być analizowany oddzielnie, z dokładnym schematem w dłoni.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 16  
    sprawność 90% to dość optymistyczne założenie...
  • Poziom 13  
    Jaki problem w tym żeby agregat, UPS czy przetwornica miał wyłącznik różnicowo-prądowy na wyjściu i to wszystko uziemione zgodnie ze sztuką .

UPS ma zabezpieczenie przeciwzwarciowe , agregaty przeważnie przeciążeniowe .
    Nikt normalny nie będzie oglądał filmu z projektora i zestawu kina domowego jak jedzie na akumulatorach.
    1000W do oświetlenia energooszczędnego oraz wspomnianych przez autora wątku rolet jest aż za dużo.
    W moim przypadku UPS wskazywał przez większość czasu mniej ja 200W poboru mocy .
    Przez krótkie okresy czasu moc dochodziła do 800W podczas pompowania wody przez hydrofor 250W – to nie pomyłka dobrałem tak by pracował na zasilaniu z akumulatorów .
    Nie napisałem wcześniej , mój UPS jest na 24V a akumulatory 2x17Ah w UPS-ie i dodatkowo podłączone używane od tira bodajże 2x110Ah .
    Dobrze by pomierzyć licznikiem co ile ciągnie mocy faktycznej .
    Zapas mocy wskazany ze względu na początkowe rozruchy urządzeń
    Jak podłączyłem mały ups 400W on line to sobie niestety nie poradził z samym oświetleniem ze względu na załączanie przez 3minuty lam zewnętrznych po zaniku zasilania.
  • Moderator
    lukaz napisał:
    Jaki problem w tym żeby agregat, UPS czy przetwornica miał wyłącznik różnicowo-prądowy na wyjściu i to wszystko uziemione zgodnie ze sztuką

Problem polega na tym, że mało kto tak robi, bo za montaż biorą się właściciele obiektów, a nie elektrycy.
  • Poziom 13  
    No tak zapomniałem , że prawie wszystko w tym kraju robi się po taniości .
    Nawet ostatnio przychodzę na obiekt i widzę wiszące kable PE w rozdzielni bo jeden wyłącznik różnicowopradowy zasila z milion odbiorów i pseudo elektryk je wypiął by nie wyrzucał a powinno być co najmniej kilka .
  • Poziom 14  
    Większość oświetlenia jest opartego na LED.
    Obwody są sterowane bistabilnymi przekaźnikami, w jednej szafie sterowniczej.
    Awarie czasami trwają kilka godzin.
    Priorytetem jest otwarcie rolet, bramy wjazdowej i oświetlenie domu.
    Mam zbędne praktycznie nowe akumulatory żelowe, dlatego ten pomysł z nimi.
    Pierwszy pomysł padł na przetwornicę z układem ładowania akumulatorów.
    Tylko czy mogę liczyć na taki zestaw agregat + podpięty UPS, przetwornicę?
    Bramę i rolety bym podnosił pojedynczo z UPS.
    A później odpalał agregat?
    A coś takiego: http://ever.eu/product/pl/ups-specline-1000
  • Poziom 25  
    Może pojawić się problem współpracy z "agregatem".
  • Poziom 13  
    Agregat z stabilizacją AVR byłby wskazany .
    A może tak od razu agregat invertorowy np. Honda EU20i
    Do elektroniki jest super , używają ich często jako zasilanie wozów transmisyjnych dla TV.
  • Poziom 9  
    [quote="Isk"]Zależy ile potrzebujesz mocy zasilania awaryjnego, szybkie układy przełączające (ok 4ms) i mocnymi ładowarkami ma seria SinusPro Volt Polska
    http://techtron.pl/index.php?d=szukaj&szukaj_opis=1&szukaj=sinuspro&x=0&y=0

ta seria sinuspro jest faktycznie świetna, a największą zaletą jest zastosowanie transformatora toroidalnego, który separuje obwody, pozwala na łączenie rożnych typów obciążeń i działa jak swoiste koło zamachowe, co ułatwia rozruch np. silników
  • Poziom 16  
    wwl napisał:
    Cytat:

Czy do tego inwertera można podpiąć akumulatory żelowe?
    W instrukcji niestety nie ma o tym słowa, tylko o zalecanych pojemnościach 40-200Ah i akumulatorze samochodowym.

Ładowanie jest 10A lub 20A, więc moim zdaniem nie powinno się podłączać 40Ah bo to "trochę" za duży prąd, bardziej od 100Ah w górę.

W tego typu rozwiązaniach to tylko akumulatory typu AGM czy prawdziwy żel.

Samochodowy może nie wytrzymać pracy buforowej, znam przypadki że akumulator samochodowy spuchł od takiej pracy ( napięcie ładowania było ok 13.6V)