Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

KARCHER HD13/18 S - Brak ciśnienia

piskorzm 15 Mar 2014 15:54 4974 13
    piskorzm
    Level 9  
    Witam.
    Posiadam Karchera HD13/18 S niestety myjka ta po uruchomieniu nie daje ciśnienia.
    Stało się to po tym jak spalił mi się stycznik, wymieniłem go na nowy.
    Silnik pracuje i niestety na tym koniec.
    Potrzebuje jakiś schemat budowy tej myjki i katalog części może ktoś posiada?
    Byłbym wdzięczny za pomoc i za sugestie co może być przyczyną.
    wojtasdw
    Level 14  
    A dlaczego spalił się stycznik...
    piskorzm
    Level 9  
    niestety nie wiem.
    wojtasdw
    Level 14  
    To urządzenie miało dużo wad: między innymi styczniki, które mogły się spalić, ale także transformator sterujący 24V który w stanie spoczynku generował zbyt wysokie napięcie które mogło uszkodzić płytkę PCB, przez co dochodziło do niekontrolowanego zamykania i otwierania styków stycznika. Dlatego po wymianie stycznika na nowy poprawiony, wymagany był zestaw części zamienny który zawierał: nowy transformator, a ponieważ był większy - nowa obudowa dolna i górna, elementy montażowe i chyba PCB.
    piskorzm
    Level 9  
    czyli blad moze lezec w styczniku i transformatorze. a masz moze jakies namiary na sklep internetowy gdzie to można kupic? albo numer czesci, bo zaczalem szukać tego ale nic sensownego nie ma ;/
    wojtasdw
    Level 14  
    Błąd lub wada początkowych modeli, podaj numer katalogowy i seryjny urządzenia (albo zdjęcie tabliczki), to napisze co i jak. Co nie wyjaśnia dlaczego urządzenie nie daje ciśnienia, napisz coś więcej: czy ciśnienia niema w ogóle czy jakieś jest, i czy urządzenie załącza i wyłącza się przy otwartym lub zamkniętym pistolecie, silnik pracuje równo czy może słabiej, jakieś niepokojące odgłosy... , olej czysty bez opiłków metalu, wszystkie spostrzeżenia mile widziane...
    piskorzm
    Level 9  
    foty zrobię jutro.
    - po uruchomieniu pracuje caly czas, nie wylacza sie po puszczeniu raczki pistoletu
    - cisnienia nie ma wcale
    - glowica pompy wyczyszczona
    - silnik pracuje, jakby na wolnych obrotach
    - olej zalany nowy
    - plytka pcb wizualnie wygląda na cala nie przypalona itp, sa na niej przełączniki 1,2,3,4 i 1,2,4 sa na on 3 na off
    silnik 4.623- 586 jak dobrze pamietam
    wojtasdw
    Level 14  
    Quote:
    glowica pompy wyczyszczona

co to znaczy - bo jeśli źle złożona to może być przyczyna

Przy braku ciśnienia należy sprawdzić:
    -wydatek wody zasilającej / jeśli za mały zwiększyć
    -oczyścić filtr wody lub wymienić
    -odpowietrzyć urządzenie
    -sprawdzić dysze wysokociśnieniową lub wymienić
    -sprawdzić szczelność zaworów ssawnych i ciśnieniowych lub wymienić
    -sprawdzić zawór nadmiarowy / wyregulować / lub wymienić

na płytce PCB są przełączniki:
    1 - ON oznacza że masz urządzenie jednofazowe
    reszta może tak być
    obok włącznika jest dioda led - wskaźnik pracy i sygnalizacja usterki czerwona/zielona świeci lub miga jak tak to ile razy
    piskorzm
    Level 9  
    dobra, zacznę od kupna zestawu uszczelniaczy do głowicy, filtr mam nowy, no i chyba zawory zakupie. Masz może jakiś katalog części do tego , albo orientujesz się czy uszczelniacze można kupić w jakimś zestawie?

W którym miejscu znajduje się zawór nadmiarowy bo go nie widzę, albo nie rzucił mi się w oczy.
    wojtasdw
    Level 14  
    Zestawy naprawcze dotyczą całej głowicy i jest tam kupa niepotrzebnych elementów i są drogie, więc możesz wymienić uszczelniacze na tłokach i możesz wymienić zaworki. Zawór nadmiarowy to ten z dużą sprężyną, tylko nie odkręcaj tej sprężyny skontrowanej dwoma nakrętkami tylko odkręć go przy głowicy. Sprawdź stan uszczelnień i czy końcówka nie jest wybita. W środku pod zaworem po wykręceniu elementu dużym płaskim śrubokrętem jest śrut i też ma być nie wybity.
    I trochę lektury Link
    piskorzm
    Level 9  
    Dobra kilka zdjec dzisiaj zrobionych
    https://obrazki.elektroda.pl/9524150700_1395086799.jpg
    Nec 2505 D402 < DOCHODZI DO NIEGO PRAD NIE WYCHODZI
    Dzisiaj robiłem pomiary i taka ciekawostka a swoja droga silnik przestał działać:(
    ale jak uruchomie go poprzez stycznik działa.

https://obrazki.elektroda.pl/3273737500_1395086801.jpg
    kolejne zdjęcie płytki

https://obrazki.elektroda.pl/9868204600_1395086804.jpg
    kolejne zdjęcie płytki
    KARCHER HD13/18 S - Brak ciśnienia KARCHER HD13/18 S - Brak ciśnienia KARCHER HD13/18 S - Brak ciśnienia

Musze przede wszystkim dojść co się stało ze przestał się uruchamiać.
    Płytkę można gdzieś nabyć nową albo ten tranzystor ?
    a co do ciśnienia nadal go nie ma ... :(
    wojtasdw
    Level 14  
    Płytka jest dostępna, ale tania nie jest. Pełni rolę zabezpieczenia przed brakiem faz (ten czarny okrągły element na płytce przez który powinien przechodzić przewód jednej z faz), i steruje zasilaniem cewki stycznika. Do płytki doprowadzone jest zasilanie z transformatora 24V i po przez mikrostyk na głowicy (zwarty) zasila cewkę stycznika, do tego dochodzi jeszcze wyłącznik termiczny w uzwojeniu silnika który też powinien być zwarty - wtedy silnik powinien działać.
    piskorzm
    Level 9  
    oki. to jest jedno, ale to i tak nie zmienia faktu ze nie ma ciśnienia niestety, jest tam foto zaworu, najpierw rozkręciłem później przeczytam ;)
    napięcie wychodzące z transformatora to około 24- 27v wiec w normie
    wojtasdw
    Level 14  
    na zdjęciu nie widać dokładnie, chodzi o ten stożkowy element na końcu, ma być równy i gładki (a nie jak sklepany młotkiem) i to samo tyczy się tego śruta który z nim współpracuje (pisałem o tym wcześniej)

P.S. ciężko jest coś jednoznacznie stwierdzić jak tego nie widzę i nie słyszę...