Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Transformator - nieznane parametry

15 Mar 2014 17:09 3132 14
  • Poziom 16  
    Witam. Chciałbym zapytać, czy ktoś zna może parametry takiego transformatora (ct-p06r-e220) ? Został wyjęty jakiś czas temu z drukarki epson, jednak nie mogę namierzyć nigdzie datasheet tego trafa.
    Chciałbym go użyć w niedużym zasilaczu warsztatowym, ale dobrze by było poznać jego parametry (wiadomo, lepiej wykorzystać to co się ma, niż wydawać pieniądze na inny, który możliwe, że będzie miał takie same albo mniejsze parametry). Stąd moje pytanie.
    Poniżej dodaję zdjęcia tego transformatora.
    Pozdrawiam
    Transformator - nieznane parametry Transformator - nieznane parametry Transformator - nieznane parametry
  • Poziom 18  
    napięcie uzwojenia pierwotnego: 220V
    napięcie uzwojenia wtórnego: 1x28V 1x7,5V
  • Poziom 16  
    Dziękuję zbyszkok, za szybką odpowiedź. A czy coś na temat natężenia prądu wiadomo? Ja właśnie gdzieś znalazłem na rosyjsko-języcznej aukcji dane 8V/26V - 150W, ale czy to faktycznie tak będzie ? (napięcie różni się minimalnie od tego które podałeś, więc napewno coś koło tego) Gdyby ktoś miał jeszcze właśnie amperaż podany to proszę również o informację.
    Pozdrawiam
  • Poziom 2  
    Witam.

Prąd max. to 630[mA], czyli 0,63[A], przy takim prądzie może maksymalnie pracować układ, powyżej tej wartości powinno zadziałać zabezpieczenie.
  • Poziom 34  
    Widoczny bezpiecznik jest na zasilaniu transformatora? Prąd jakim można obciążać ten transformator możesz w miarę określić po grubości drutu na uzwojeniach wtórnych(widoczne przy wyprowadzeniach) przyjmując 2,5 - 2,8 A/mm kwadratowy.
  • Poziom 16  
    Tak Zygaqra, bezpiecznik jest pomiędzy gniazdem zasilania a włącznikiem. Drut mi wygląda na jakieś 0,7-0,8mm2 (czyli wychodzi coś między 1,75A a 2,24A).
    Zastanawia mnie teraz zatem to co pisał Krzysztoph - bo bezpiecznik faktycznie jest 630mA.
  • Poziom 34  
    Tak bezpiecznik jest na pierwotnym i tam prąd nie może przekroczyć tych 630mA nie przeszkadza to, jak zapewne wiesz ze szkoły, w tym, że prąd na wtórnym może być odpowiednio większy.
  • Poziom 16  
    Dziękuję za naprowadzenie. Muszę sobie trochę odświeżyć wiadomości, bo trochę się już pozapominało od czasu szkoły (nie kończyłem niczego z elektroniką - jestem raczej samoukiem). Swoją drogą, to nawet lubię się dokształcić gdy jest potrzeba - i dlatego jestem wdzięczny za podpowiedzi (cenne to dla mnie).
    Wracając do tematu. Żeby policzyć przekładnię, muszę znać liczbę zwojów ? no i tu się robi problem, bo go nie otworzę.
    W sumie to nie potrzebne mi takie wielkie informacje do szczęścia, więc jedynie co mnie nurtuje, to faktyczny amperaż na wtórnym.
    Pozdrawiam
  • Poziom 34  
    Aby poznać przekładnię transformatora wystarczy podzielić napięcie zasilania(230) przez napięcie na wyjściu, na pewno wiedziałeś tylko się droczysz ;-)
  • Poziom 16  
    No tak, to wiem (choćby z wątku Początki elektroniki -cz.7 Transformator - tu na elektrodzie), ale trochę się już gubię.
    Jak mam 2 wyjścia w trafo (to 28V i 7,5V) to obliczam przekładnię dla każdego z osobna ?
    Bo idąc tym tropem, to wychodzi mi tak:
    230 / 28 = 8,21

czyli, że przekładnia (przyjmijmy "z")
    z = 8,21

i teraz licząc dalej

(Iwe - natężenie na pierwotnym; Iwy - natężenie na wtórnym)

Wzór jest taki:

z = Iwe/Iwy

po przekształceniu mamy:

Iwy = Iwe/z

a zatem dla wyjścia 28V:

Iwy = 0,63A/8,21
    Iwy = 0,077A

No i tu jest moje pytanie... Czy i gdzie jest błąd ?
    Trochę to jest malutki wynik jak na taki transformator (i dlatego mnie zastanawia mój tok myślenia).
    Nie wiem czy wogóle dobrze próbuję rozumować, bo trochę lat od szkoły minęło.
    Pozdrawiam
  • Poziom 20  
    TO znaczy sugerujesz, że na wyjściu 7,5V można pociągnąć 19A?
  • Poziom 34  
    Teoretycznie tak(nie biorąc pod uwagę sprawności transformatora) ale nie zapominaj o grubości drutu, który ograniczy ten prąd.
  • Poziom 39  
    Żeby określić parametry transformatora potrzebujesz znać przekrój jego rdzenia i grubość drutu na poszczególnych uzwojeniach. Z przekroju rdzenia wyliczysz maksymalną moc trafa, z grubości drutu uzwojeń wyliczysz maksymalny prąd jaki możesz z nich pobrać. Do pomiarów użyj suwmiarki. Odpowiednie wzory i opis ich zastosowania znajdziesz na stronach "fonaru" (google -> obliczyć transformator fonar). Reszta to prawo Ohma.
  • Moderator Projektowanie
    Prąd można tak oszacować, ale pod pewnymi warunkami:
    - że jest tylko jedno uzw. wtórne,
    - prąd pierwotnego nie można zakładać 0,63A - to tylko bezpiecznik, który zwykle jest dobierany na wartość ok. 2x większą od maksymalnego nominalnego prądu pierwotnego - czyli tu można założyć I1= ok. 0,3A.
    Dlaczego tylko dla jednego uzw. wtórnego? - bo tu ważny jest bilans mocy a nie prądów.
    Prąd I1 należy oszacować z:
    - wielkości rdzenia, materiału rdzenia oszacować moc transformatora P, I1=P/230V,
    - grubości drutu na pierwotnym,
    - grubości drutu na wtórnym (wtórnych). Znając grubość drutu na każdym wtórnym obliczamy I2 każdego, P2=I2 x U2, liczymy tak dla każdego wtórnego, moce P2 wszystkich uzwojeń wtórnych sumujemy co daje P - moc transformatora. Znając P obliczamy I1=P/230V.
    To są wszystko szacunki, należy liczyć różnymi metodami, przyjmować wartości mniejsze.