Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Visual Basic, C# 2012 - PRzesiadka z Visual Basic 6

15 Mar 2014 19:30 1458 5
  • Poziom 16  
    Witam. Moje pytanie będzie trochę podobne do tych z serii W CZYM PROGRAMOWAĆ.
    Tyle, że ja już programowałem trochę w Visual Basic 6. Tworzyłem proste aplikacje i gierki typu River Raid.

Teraz chciałbym programować w czymś kompatybilnym z Windows 8 (bo jak wiadomo gierki pisane w Visual Basic 6 z DirectX 7 i 8 nie działają w WIndows 7, a tym bardziej Windows 8 x64). Aplikacje napisane w przyszłości może i chciałbym umieścić w Windows Store :)

Na początku myślałem by po prostu przerzucić się na Visual Basic 2012. No ale w porównaniu z 6 różnica jest spora (i z tego co wiem nie obsługuje DirectX) i mam wieeeele do nadrobienia. Chociażby na pisanie prostej aplikacji do obliczania za jaką kwotę chce się zalać samochód, w VB6 wykorzystałem tam tylko linijkę kodu z z wartością Val (Value). NO i oczywiście na formatce umieszczałem odpowiednie okienka. Tu już zauważyłem że wykorzystuje się coś innego niż Value itp.

NO ale do rzeczy.
    Czy chcąc pisać proste gierki pod Windows 8 dobrym wyborem będzie C#??
    I np ta publikacja: http://helion.pl/ksiazki/c-rusz-glowa-andrew-stellman-jennifer-greene,cshrug.htm

czy lepiej skupić się na czymś innym. Lub dać sobie spokój z Windows store i pisać np w Pythonie?
  • Poziom 35  
    Moim zdaniem C# nie będzie złym wyborem.

W pythonie już coś robiłeś?
  • Poziom 16  
    Nie w pythonie nie. Tylko czytałem trochę na jego temat.
  • Poziom 25  
    Moim zdaniem przesiadka z VB6 na Visual Studio 2010 czy 2012 nie stanowi jakiegoś ogromnego problemu, oczywiście zaszło od tej spory sporo zmian, ale mam nadzieję że z czasem stwierdzisz że zdecydowanie na plus. Najważniejsze, że filozofia całej platformy (.NET) pozostała taka sama. Oczywiście kilka rozwiązań zostało wycofanych (deprecated) ale z tego co pamiętam, każde z tych rozwiązań powoduje pojawienie się warninga.

Sam język C# jest w zasadzie dość przyjemny i łatwy do nauki sam osobiście dużo bardziej wolę tworzyć w C# niż np. w VB czy C++ (trochę subiektywizmu :) )

Tak czy inaczej warto w C# zainwestować trochę czasu, pamiętaj jednak że .NET ma to do siebie, że w VB możesz zrobić dokładnie to samo tu wybór należy do Ciebie, jednak chyba widać dość jasno że VB ma mniej zwolenników.

Co do Pythona, to w zasadzie sam nie wiem co o nim powiedzieć. Technologia mocno się rozwija i zyskuje coraz więcej zwolenników. Sam język jest dość prosty i logiczny, poza tym nie ograniczony platformą i technologiami. Również zastanawiam się nad jego nauką, ale nie mam teraz ku temu sposobności.

Jeśli chodzi o literaturę, to podana przez Ciebie pozycja należy do serii, ma raczej dobre opinie wśród czytelników. Sam z niej nie korzystałem, korzystałem natomiast ze "Step by step" i powiem, że może nie czyta się jej jak dobrej powieści kryminalnej :) ale trudno odmówić jej "kompletności". Znaczy to, że nie ma tam pominiętych rozdziałów dotyczących jakichś technologii, oczywiście doczepić się też jest do czego.
  • Poziom 16  
    A jeszcze pytanko. Bo zainstalowałem Visual Studio 2012 Express for Desktop. I rzeczywiście po włączeniu Visual Basic 2012 jest on całkiem podobny do VB 6. Ten sam układ itp. Tworzenie formatki i okienek odbywa się na tej samej zasadzie. W sumie z miejsca napisałem prościutką aplikację do obliczania.

Ale zainstalowałem też Visual Studio 2012 Express for Windows (przeznaczone do apliakcji w Windows Store) i tam też włączyłem Visual Basic i niestety już nie wiem co i jak? Gdzie stworzyć formatke, jak dodać do niej okienka itp.
  • Poziom 11  
    F# to jest wypas.

Uczę się tego ok kilki dni trochę zakręcone dla ludzi piszących w OO, ale to co ten język potrafi to masakra.