Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dozownik psich kulek - jak zbudować?

xPatryk 06 Apr 2005 22:56 5127 21
    xPatryk
    Level 15  
    No właśnie... jak zrobić mechanizm dozowania karmy dla psów (zelżałoby mi na dokładności minimum +/- 100g... Całość miała by przechowywać zapas 25-30 kg kulek, więc trzeba by uwzględnić ich nacisk na system dozujący (myślałem o wykorzystaniu starego CD (szufladka wysunięta - kulki wysypują się, szufladka zasunięta - kulki się nie wysypują),
    ale pierwsza próba z 5 kg kulek zakończyła się połamaniem szufladki...

całość miałaby stanowić element dużego systemu automatyki domowej...

tak więc czekam na Wasze opinie, komentarze, uwagi i propozycje
    Pozdrawiam
    Patryk
    Agrest
    Level 11  
    A nie cieszy Cię radość bobasa jak go karmisz własnoręcznie? Psy to towarzyskie stworzenia. Automatyka - fajna sprawa. Ale gdzieś jest granica :-)
    PozdrA
    pubus
    Level 30  
    Może coś takiego jak w załączniku...
    Łatwo sterować ilością wydawanej karmy...
    Napewno wytrzyma...
    Silnik od wycieraczek powinien mieć dość mocy żeby zkruszyć psią kulke gdyby się zablokowała...
    Tylko nie wiem jak i gdzie dorwać ślimak...
    pieszek
    Level 11  
    Na oś ślimaka mozna założyć obrecz (taki kołniezyk mam na myśli) z jedna dziurką do tego dioda IR i tranzystor w ciemnym pudełku- w ten sposób bedziesz mógł policzyc ile obrotów wykonuje ślimak i dosyc dokładnie (tym dokładniej im drobniejsza karma) policzysz ilosć wysypywanej karmy. Oczywiscie wczesniej trzebaby wrobic kilka(nascie) prób po tyle smo obrotów i policzyc średnia wagę jednego (?kilku) obrotów.
    xPatryk
    Level 15  
    Witam,

Agrest: no tak, ale co zrobić, jeśli ze względu na specyfikę mojej pracy czasami muszę wyjechać na 2-3 dni?

Sąsiadów fatygować raczej nie będę, gdyż się moich psów boją... Psy mają stale uzupełnianą wodę (elektrozawór od pralki + 2 czujniki poziomu wody),
    duży wybieg, cień i całe pomieszczenie w piwnicy do swojej dyspozycji, więc krzywda im się dziać nie będzie... a wolałbym jednak, żeby były nakarmione niezależnie od tego czy szczekną a sąsiad ucieknie przez płot ze strachu...

Pubus: pomysł bardzo ciekawy, ale skąd wziąść takiego "ślimaka"? Czy są może jakieś urządzenia powszechnie dosępnego użytku, w których się czegoś takiego używa?
    Wolałbym nie robić od początku całego mechanizmu, bo nie mam ani odpowiedniej wiedzy, ani narzędzi do tego celu...

Pieszek: A czy nie wystarczyłoby, że jeżeli silnik kręciłby się ze stałą prędkością, to zmieniając czas można by zmieniać ilość kulek?
    Chodzi o jak najmniejsze skomplikowanie układu...
    pubus
    Level 30  
    Myśle, że nie jest wymagana w tym przypadku zbyt duża precyzja dlatego wystarczy przy kilku próbach ze stałą prędkością dobrać czas jaki jest potrzebny do wysypania zadanej ilości kulek...
    Nie trzba by nawet uC tylko jakiś timer...

Co do ślimaka...
    W pszemyśle są łatwo dotępne każdej maścio i wymiarów...
    Nie wiem jak z dostępem dla szarego człowieka...
    Najłatwiej było by wziąść taki ślimak z maszynki do mielenia... :)
    Jest wytrzymały ale ciut krótki i nie wiem jakiej średnicy masz te psie kulki bo ślimak musi mieć natyle dużą średnicę żeby ich nie mielił...
    Można szukać w necie na aukcjach...
    diff
    Level 19  
    Piece centralnego ogrzewania przeznacz. do spalania mat. sypkich np. trocin są wypos. w podajniki -sądzę że to jest jakaś myśl pozdrow.
    And!
    Admin of Design group
    Rura o przekroju kwadratowym.
    Dwa serwa, sterujące zasówkami na dole i na górze rury, rura połączona ze zbiornikiem karmy.
    Zasuwasz na dole odsuwasz na górze. Czekasz. Zauwasz na górze odsuwasz na dole.
    Jeśli pojemność rury jest wystarczająca to wystarczy raz jeśli nie to powtarzasz proces.
    Lub dozownik na obrazku poniżej o mniejszej pojemności roboczej lecz wymagający kilkakrotnego przesuwania aby uzyskać wymaganą porcje.
    Wystarczy jedno serwo lub silnik z odpowiednią przekładnią.
    diff
    Level 19  
    wirnik narysowałem napęd dowolny sterowanie skokiem np. krańcówki prowadzone krzywką -pozostaje dobrać porcję i już dokładność żadna proste w wykonaniu sterowanie zegarem np. czasówka ster. taryfami pozdrawiam
    xPatryk
    Level 15  
    hmm.. pomysl ciekawy, ale jakich rozmiarów miałby być ten bęben? zakładam, że pies potrzebuje zjeść ok 0.7 kg suchej karmy na posiłek
    więc musiałaby się ona zmieścić pomiędzy 2 łopatkami, czyż nie?
    diff
    Level 19  
    Tak to wygląda myślę iż zaletą jest prostota łatwość utrzymania w czystosci i nie wkęci żadnej łapy psu jak będzie kombinował. Krawędzie łopat wirnika zakończ paskami gumy -nie będzie zacinać się i uszczelni konstrukcję. poz.
    nOKo
    Level 12  
    mógłbyś DIFF napisać coś dokładniej o sterowaniu ( trochę to rozrysować , jak zrobić żeby się zał co 24h)?? jakiś schemacik może ?? :D
    Myśle że Twój pomysł będzie najlepszy ze wszystkich :D
    xPatryk
    Level 15  
    Witam,

pomysł jest naprawdę fajny, ale chwilowo nie mam spawarki więc nie udało mi się go wprowadzić w życie... Co do sterowania jest to najmniejszy problem chyba...

Zakładam, żeby wykorzystać silnik DC 12 V od podnoszenia szyb podłączony do napięcia 6 V, obracać się on będzie stosunkowo wolno, do tego mikrostyk, który prześle do mikrokontrolera (wystarczy jakiś AT90s2313) informacje o np. 1/8 obrotu (1 porcja), który wyłączy wtedy silnik, można więc dać albo jakiś zegar PCF albo nawet zwykłe opóźnienie 24*3600 sec, u mnie będzie to wywoływane przez RS485 z serwera "Inteligencji", tak samo jak kamera nad "karmikiem" + poidło :)

Tylko problem jest mechanicznego punktu widzenia :(
    xPatryk
    Level 15  
    Heh... Twój pomysł jest bardzo trudny do wykonania (mechanicznie)...

Co do zdjęć, to zapisuj je z rozszerzeniem jpg a nie JPG (małe litery!!)

pozdrawiam
    Patryk
    nOKo
    Level 12  
    głownie zastanawiam się nad mechanizzmem sterującym. Jest to dozownik o 7 komorach czyli jedzenia na tydzień :D Ale niewiem jak zrobić zeby komory otwierały się kolejno co 24 godziny :(
    Wydaje mi się ze to dobry projekt poniewać jest tu małe ryzyko na zablokowanie karmy :D Dolna płytka pojemnika (wysuwana) jest nachylona - wtedy cała karma zleci bez konieczności całkowitego wysunięcia płytki. Myśle że wysunięcie płytki na około 5 cm w zupełności wystarczy. Nie potrzeba także możnego silniczka (lub elektromagnesu) do otwarcia zapadki :D Jednak mam OGROMNY problem ze sterowaniem tego :(
    POMOCY!!!!! Załóżmy że mamy 7 silniczków lub elektromagnesów itd. Więc jak nimi sterować aby uruchamiały się na około 1 sek ( na czas uwolnienia zapadki) , kolejno co 24godziny?????

Dodano po 4 [minuty]:

a co do schematów to niewiem jak zmienić na małe jpg :( Robie je w paint-cie , wpisuje 'jpg' a on zapisuje 'JPG' :/
    xPatryk
    Level 15  
    Heh... sterowanie jest najprostsze, najłatwiej zrobić to na jakimś uC - AVR + ULN2003A + przekaźniki/elektromagnesy i tyle - max 8-10 zł...

Pozdrawiam
    Patryk
    matczar
    Level 13  
    A moze by klapki troche uproscic? Mianowicie zamiast przesuwanych w prowadnicach, moze wystarczyloby je zrobic na zawiasach (albo nawet jednym) i do ich otwierania wystarczyloby pare elektormagnesow polaczonych z zapadkami.

pozdrawiam, matczar
    roburek123
    Level 13  
    Witam, moja wersja sozowniczka zbudowana jest z kawałka rury PCV napędu elektrycznego z przekładnią, ślimaka wykonanego z blaszki lub twardego kartonu i dwóch łożysk tocznych podtrzymujących koniec dozownika. Należy go napełnić do 2/3 pojemności i doświadczalnie nachylić tak aby przy włączeniu napędu ślimak przy zwężce dozownika wygarnywał paszęna zewnątrz. Szacuje że wykonanie takiego urządzonka ze względu na jego prostotę nie powinno zająć dłużej czasu niż 2-3godz.
    Powodzenia
    nOKo
    Level 12  
    masz Matczar racje :D hahahah za bardzo to skomplikowałem :( shit

roburek123 podaj jeszcze jak będziesz tym sterował
    woszu
    Level 15  
    Czy udało się komuś zmontować takie ustrojstwo?
    Ja się zastanawiam nad czymś podobnym, ale raczej w grę wchodzi rozwiązanie ze ślimakiem. Musi to być jedna duża komora i dozowanie odpowiedniej porcji. Ja mam pomysł żeby wykorzystać maszynkę do mielenia mięsa. Są elektryczne, więc zostało by tylko sterowanie.